Powietrze zewnętrzne pozostawia wiele do życzenia. Każdy ma tego świadomość. Nie lepiej jest również z tym, które znajduje się w naszym domach. Zanieczyszczenie środowiska naturalnego sprawia, że nie jesteśmy już obecnie w stanie oddychać krystalicznie czystym powietrzem. Branża HVACR postanowiła wprowadzić nowe normy ISO 16890.
Najbardziej szkodliwe dla człowieka są cząsteczki organiczne i nieorganiczne o średnicach mniejszych od 10 um, które znajdują się w powietrzu. Mogą one zalegać w płucach i przenikać w głąb organizmu. Jakość powietrza w polskich miastach jest naprawdę bardzo zła. Należymy obecnie do najgorszych pod tym względem krajów w Europie.
Filtracja powietrza pozwala na usuwanie z powietrza zarówno stałych, jak i ciekłych zjawisk fizycznych, które mogą przepływać przez materiał filtracyjny. Podczas procesu filtracji powietrza wykorzystywane są m.in. takie zjawiska, jak:
W związku ze stale pogarszającą się jakością powietrza, branża wentylacyjno-klimatyzacyjna musiała wprowadzić nowe klasyfikacje filtrów dla wentylacji ogólnej. Wprowadzono nowe metody doprowadzania powietrza zewnętrznego do pomieszczeń użytkowych i mieszkalnych, a także nowe wymogi w zakresie ochrony wymienników ciepła przed ich zanieczyszczeniem podczas pracy.
Wprowadzona pod koniec 2016 roku nowa norma ISO 16890 dotyczy globalnego testowania i klasyfikacji filtrów powietrza. Do 2018 roku ma całkowicie zastąpić swoją poprzedniczkę: EN779:2012.
Norma ISO 16890 wprowadza 30 klas filtrów podzielonych na 3 kategorie w zależności od frakcji PMx w miejsce dotychczasowych 5 klas filtrów dokładnych (od M5 do F9). Wprowadzona została również nowa wydajność filtrów, określana w oparciu o wielkość cząstek stałych PM1, PM2,5 oraz PM10. Również Światowa Organizacja Zdrowia będzie korzystała z tej klasyfikacji.
Jeżeli chodzi o filtry, to zostały one podzielone na cztery grupy ze względu na efektowność, czyli pochłanianie co najmniej 50% cząstek stałych o odpowiedniej wielkości. Wydajność filtrów podawana jest w zaokrągleniu do 5%. Nowa norma klasyfikująca filtry dotyczy nie tylko pyłów drobnych, ale również określa filtry pyłu zgrubnego, czyli takie, które przechwytują mniej niż 50 proc. PM1.
Nowa norma ISO jest na pewno innowacyjnym rozwiązaniem, które ma międzynarodowy zasięg, jeżeli chodzi o klasyfikację filtrów powietrza na świecie.
Filtry są obowiązkowym wyposażeniem każdego klimatyzatora. Zatrzymają zanieczyszczenia, bakterie oraz wirusy. Sprawiają, że do pomieszczenia dostarczane jest świeże i czyste powietrze
Ze względu na smog te filtry muszą być coraz bardziej skuteczne