Chropowatość powierzchni, czyli inaczej antypoślizgowość R
Chropowatość powierzchni, czyli inaczej antypoślizgowość R
17 lipca 2018
Cennik Ariston wytwarzanie cieplej wody LIPIEC 2018
Cennik Ariston wytwarzanie cieplej wody Lipiec 2018
18 lipca 2018
Pokaż wszystkie
Samowystarczalne budynki zeroenergetyczne, które magazynują i produkują energię

Samowystarczalne budynki zeroenergetyczne, które magazynują i produkują energię

Samowystarczalne budynki „zeroenergetyczne”, które magazynują i produkują energię

Powstaje coraz więcej programów mających na celu zachęcenie inwestorów do tworzenia systemów samowystarczalnych pod względem energetycznym. Systemy magazynowania energii (ESS) są coraz częściej używane w połączeniu z nową energią odnawialną. Bardzo często zjawisko to nazywane jest samowystarczalnymi energetycznie wyspami.

 Zgodnie z przyszłymi planami, mają powstawać zeroenergetyczne budynki dla miast samowystarczalnych energetycznie. Są to obiekty, które będą w stanie produkować samodzielnie potrzebną im energię. Teoretycznie, współczynnik ich samowystarczalności powinien wynieść 100%. Oczywiście, w praktyce może się okazać, że będą to budynki zużywające energię na poziomie prawie zerowym. Pozwoli to na zminimalizowanie obciążenia energetycznego i zużycia energii. Budynki będą projektowane w taki sposób, aby były energooszczędne. Będą łączyły koncepcję domów pasywnych z nową koncepcją domów aktywnych.

Dom pasywny a dom aktywny

W domach pasywnych dochodzi do minimalizowania strat ciepła poprzez właściwą izolację, a także wykorzystanie ekologicznych materiałów do budowy. Natomiast domy aktywne wytwarzają energię odnawialną w celu pokrycia własnego zapotrzebowania.

Aby można było zbudować aktywny dom, konieczne jest wykorzystanie różnych technologii, m.in. paneli słonecznych, które będą generowały odnawialną energię. Należy także wykorzystać energooszczędny sprzęt maszynowy, który poprawi wydajność klimatyzacji i ogrzewania. Przydatny będzie także system zarządzania energią budynku, który pozwoli na kontrolowanie i zarządzanie generowaną przez siebie energią. Panele słoneczne instalowane są na drzwiach, oknach lub ścianach zewnętrznych budynku. Do zasilania wykorzystuje się natomiast ogniwa paliwowe lub ciepło geotermalne. Inteligentny system zarządzania budynkiem przyczynia się do przewidywania, jak duże będzie zużycie energii.

Produkcja własnej energii z ekologicznych źródeł jest jak najbardziej opłacalna, warto sprzedawać wytworzoną przez własny dom energię, przyczyni się to do szybkiego zwrotu z całej inwestycji.


Zobacz również

Energia – Budowa i Remont

Energia – Budowa i Remont

Energia – bez niej nie da się żyć  Dostęp do światła i prądu jest tym, czego potrzebuje współczesnych człowiek. Tak naprawdę, gdy brakuje energii elektrycznej, nie możemy niczego w domu zrobić.

Zobacz: remont.biz.pl/category/energia/

 

Robert Kucharski
Robert Kucharski
Robert Kucharski – bloger budowlany oraz influencer - specjalista branży budowlano-instalacyjnej, od kilkudziesięciu lat związany z rynkiem budowlanym.Moje publikacje, koncentrujące się na tematyce budownictwa, domu i ogrodu docierają do miliona internautów rocznie. Na moim blogu oferuję czytelnikom kompleksowe poradniki związane z procesem budowy domu, od etapu planowania do finalizacji. Z pasją dzielę się wiedzą na temat ogrzewania, wentylacji, rekuperacji i klimatyzacji, a także przedstawiam najnowsze cenniki, katalogi, projekty i certyfikaty. Wszystko to, by moje treści były najbardziej wartościowe dla Was.
0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Podziel się swoją opiniąx