Od 2014 roku obowiązują nowe warunki techniczne dotyczące budynków i ich usytuowania. Określają one m.in. maksymalną dopuszczalną wartość współczynnika przenikania ciepła U dla poszczególnych przegród domu. Z biegiem lat wartości te będą ulegać zaostrzeniom. Jakie warunki powinny spełniać przegrody domu, aby powstał on zgodnie z obowiązującymi przepisami?
Wprowadzone zmiany mają na celu ograniczenie zapotrzebowania na ciepło wznoszonych obecnie budynków. Udowadniania, że budowa domów energooszczędnych jest koniecznością. Dzięki budowie cieplejszych domów, można ochronić środowisko naturalne. Pozwala to również na wyposażenie budynku w nowoczesne urządzenia grzewcze oraz pozyskanie odnawialnych źródeł energii minimalizujących koszty ogrzewania. Zmiany mają być wprowadzane w trzech etapach: 2014 rok, 2017 rok i 2021 rok.
Nowe warunki techniczne określają wartości bazowe wskaźnika EP, który określa roczne zapotrzebowanie na energię pierwotną przeznaczoną do ogrzewania, wentylacji oraz przygotowywania ciepłej wody użytkowej (c.w.u.). wartość bazowa określa również zużycie energii na chłodzenie, jak i na oświetlenie budynku.
Maksymalna wartość wskaźnika EP określającego roczne obliczeniowe zapotrzebowanie na ciepło budynku w przypadku domów jednorodzinnych od 2014 r. nie może przekraczać 120 kWh/(m²·rok). Od 2017 r. dopuszczalna wartość będzie jeszcze niższa i wyniesie 95 kWh/(m²·rok). Z początkiem 2021 r. wskaźnik EP nowo budowanych domów nie będzie mógł przekroczyć 70 kWh/(m²·rok).
Zmniejszenie wartości współczynnika EP jest możliwe dzięki zainstalowaniu urządzeń grzewczych korzystających z odnawialnych źródeł energii. Są nimi pompy ciepła, kolektory słoneczne czy kotły na pelet oraz instalacje wydajne systemu wentylacyjnego, najlepiej z rekuperacją.
Warunki techniczne dotyczą również maksymalnych wartości współczynnika U dla poszczególnych przegród. W przypadku ścian zewnętrznych maksymalna wartość współczynnika U wynosi obecnie 0,25 W/(m²·K), a od 2017 r. nie będzie mogła przekraczać 0,20 W/(m²·K). Konieczne jest zastosowanie materiałów o najniższym współczynników przewodzenia ciepła λ w przypadku ścian jednowarstwowych oraz grubszej warstwy ocieplenia lub też zastosowania materiałów termoizolacyjnych o niskim współczynniku λ w przypadku ścian warstwowych. Nowe rozwiązania będzie trzeba wprowadzić również w zakresie tworzenia dachu.
Nowe warunki techniczne – dom przyszłości
Już na etapie planowania budowy domu, warto zastanowić się nad rozwiązaniami i materiałami, jakie zostaną w nim zastosowane. Trzeba pamiętać, że dom, który spełnia założenia dotyczące wskaźnika EP i współczynników przenikania ciepła przegród obowiązujące od 2014 r. nie będzie już spełniał standardów, które wejdą w życie w 2017 r. czy 2021 r. Trzeba zastanowić się, czy nie warto już teraz zdecydować się na budowę cieplejszego domu, który będzie spełniał te nowe wymagania.
Zrobi sie z tą budową domu ta jak jest teraz na zachodzie