Pompy ciepła panasonic
12 stycznia 2017
Jak zapobiec rozwojowi wilgoci w domu ?
Jak zapobiec rozwojowi wilgoci w domu ?
19 stycznia 2017
Pokaż wszystkie
Budowa ciepłego domu – nowe warunki techniczne w 2017 roku

Budowa ciepłego domu – nowe warunki techniczne w 2017 roku

Budowa ciepłego domu – nowe warunki techniczne w 2017 roku

Od 2014 roku obowiązują nowe warunki techniczne dotyczące budynków i ich usytuowania. Określają one m.in. maksymalną dopuszczalną wartość współczynnika przenikania ciepła U dla poszczególnych przegród domu. Z biegiem lat wartości te będą ulegać zaostrzeniom. Jakie warunki powinny spełniać przegrody domu, aby powstał on zgodnie z obowiązującymi przepisami?

Wprowadzone zmiany mają na celu ograniczenie zapotrzebowania na ciepło wznoszonych obecnie budynków. Udowadniania, że budowa domów energooszczędnych jest koniecznością. Dzięki budowie cieplejszych domów, można ochronić środowisko naturalne. Pozwala to również na wyposażenie budynku w nowoczesne urządzenia grzewcze oraz pozyskanie odnawialnych źródeł energii minimalizujących koszty ogrzewania. Zmiany mają być wprowadzane w trzech etapach: 2014 rok, 2017 rok i 2021 rok.Nowe warunki techniczne – energooszczędność

Nowe warunki techniczne określają wartości bazowe wskaźnika EP, który określa roczne zapotrzebowanie na energię pierwotną przeznaczoną do ogrzewania, wentylacji oraz przygotowywania ciepłej wody użytkowej (c.w.u.). wartość bazowa określa również zużycie energii na chłodzenie, jak i na oświetlenie budynku.

Maksymalna wartość wskaźnika EP określającego roczne obliczeniowe zapotrzebowanie na ciepło budynku w przypadku domów jednorodzinnych od 2014 r. nie może przekraczać 120 kWh/(m²·rok). Od 2017 r. dopuszczalna wartość będzie jeszcze niższa i wyniesie 95 kWh/(m²·rok). Z początkiem 2021 r. wskaźnik EP nowo budowanych domów nie będzie mógł przekroczyć 70 kWh/(m²·rok). 

Zmniejszenie wartości współczynnika EP jest możliwe dzięki zainstalowaniu urządzeń grzewczych korzystających z odnawialnych źródeł energii. Są nimi pompy ciepła, kolektory słoneczne czy kotły na pelet oraz instalacje wydajne systemu wentylacyjnego, najlepiej z rekuperacją.

Nowe warunki techniczna a współczynnik przenikania ciepła U

Warunki techniczne dotyczą również maksymalnych wartości współczynnika U dla poszczególnych przegród. W przypadku ścian zewnętrznych maksymalna wartość współczynnika U wynosi obecnie 0,25 W/(m²·K), a od 2017 r. nie będzie mogła przekraczać 0,20 W/(m²·K). Konieczne jest zastosowanie materiałów o najniższym współczynników przewodzenia ciepła λ w przypadku ścian jednowarstwowych oraz grubszej warstwy ocieplenia lub też zastosowania materiałów termoizolacyjnych o niskim współczynniku λ w przypadku ścian warstwowych. Nowe rozwiązania będzie trzeba wprowadzić również w zakresie tworzenia dachu.

Nowe warunki techniczne – dom przyszłości

Już na etapie planowania budowy domu, warto zastanowić się nad rozwiązaniami i materiałami, jakie zostaną w nim zastosowane. Trzeba pamiętać, że dom, który spełnia założenia dotyczące wskaźnika EP i współczynników przenikania ciepła przegród obowiązujące od 2014 r. nie będzie już spełniał standardów, które wejdą w życie w 2017 r. czy 2021 r. Trzeba zastanowić się, czy nie warto już teraz zdecydować się na budowę cieplejszego domu, który będzie spełniał te nowe wymagania.

 


Robert Kucharski
Robert Kucharski
Robert Kucharski – bloger budowlany, influencer - specjalista branży budowlano instalacyjnej, od kilkudziesięciu lat związany z rynkiem budowlanym, prowadzący własną firmę budowlaną.Budujesz lub remontujesz dom ? Zapraszam na mojego bloga, przeprowadzę Cię poprzez cały proces budowy Twojego domu, począwszy od planowania, projektu, poprzez budowę a na instalacjach skończywszy. Nasza pasja są następujące działy; ogrzewanie, wentylacja, rekuperacja oraz klimatyzacja. Na mojej stronie dowiesz się dlaczego warto zastosować konkretne rozwiązania budowlane, poznasz nowe urządzenia, znajdziesz obowiązujące cenniki lub katalogi, pobierzesz też projekty, certyfikaty, instrukcje i dokumentacje techniczne. Przeprowadzimy dla Ciebie testy urządzeń takich jak; podgrzewacz c.w.u., kocioł lub piec gazowy lub olejowy, klimatyzator, pompa ciepła oraz rekuperator. Przy okazji też poznasz opinie i oceny użytkowników którzy kupili i użytkują te urządzenia, jeżeli pragniesz to możesz też podzielić się swoją opinią lub zostawić komentarz na naszym blogu. Podpowiemy również gdzie kupić najtaniej urządzenia tak by cena zakupu była jak najbardziej dla Ciebie korzystna, napisz do nas a przygotujemy najlepszą cenę. Natomiast dzięki współpracy ze specjalistami takimi jak; hydraulik, instalator czy serwisant jesteśmy wstanie zaproponować tanio montaż kupionych urządzeń w atrakcyjnych cenach oraz późniejszy ich serwis w następujących miejscowościach Dębica, Pilzno, Ropczyce, Mielec, Tarnów, Jasło, Rzeszów. W pozostałych miejscowościach montaż i serwis za pomocą ekip danego producenta. Nasz wykonawca, serwisant i projektant uczestniczy w corocznych szkoleniach branżowych. Prowadzimy własny autoryzowany sklep, natomiast nasza hurtownia współpracuje bezpośrednio z producentami.
0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
1 Komentarz
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Antoni
Antoni
6 lat temu

Zrobi sie z tą budową domu ta jak jest teraz na zachodzie

1
0
Podziel się swoją opiniąx