Budowa ciepłego domu – nowe warunki techniczne w 2017 roku
Budowa ciepłego domu – nowe warunki techniczne w 2017 roku
18 stycznia 2017
Różne urządzenia grzewcze – porównanie kosztów
Różne urządzenia grzewcze – porównanie kosztów
25 stycznia 2017
Pokaż wszystkie
Jak zapobiec rozwojowi wilgoci w domu ?

Jak zapobiec rozwojowi wilgoci w domu ?

Jak zapobiec rozwojowi wilgoci w domu ?

Wilgoć rozwija się w pomieszczeniach, które są ogrzewane, ale w niewłaściwy lub niedostateczny sposób, w wyniki zderzenia ciepłego powietrza z zimnym dochodzi do skraplania się pary wodnej, zaczyna ona osiadać na ścianach, na których pojawia się pleśń, właściwe ogrzewanie i wentylacja pomieszczeń może tym zjawiskom w skuteczny sposób zapobiec.

Jak powstaje wilgoć w pomieszczeniach ?

Wilgoć w pomieszczeniach tworzymy sami podczas:

  • Kąpieli
  • Gotowania

Największy poziom wilgoci występuje głównie w łazience i kuchni, gdzie para wodna tworzona jest na potęgę podczas różnych czynności, nawet zwykłe oddychanie może spowodować problemy z wilgotnością.

Właściwy system wentylacji
Dzięki temu, że pomieszczenia będą wietrzone w odpowiedni sposób, będziesz mógł pozbyć się z wnętrza pary wodnej i zapobiec procesowi jej skraplania, ponadto w domu będziesz mógł oddychać świeżym powietrzem.

Podstawowym sposobem na wywietrzenie pomieszczeń jest otwieranie okien, jednak zimą ta metoda niezbyt się sprawdza ze względu na niskie temperatury panujące na zewnątrz, warto przez cały rok korzystać z systemu wentylacji, który najlepiej zapobiega wilgoci. Dodać należy, że w aktualnie budowanych domach przepisy wymagają instalacji systemu wentylacyjnego, dlatego też, jeżeli budujesz obecnie dom, dobrze wiesz, że musisz taki system posiadać.

Możesz wybrać dwa rodzaje systemu wentylacji:

  1. – świeże powietrze do pomieszczeń wprowadzane jest przez kratki zainstalowane w suchych miejscach, natomiast zanieczyszczone wilgotne powietrze jest odprowadzane na zewnątrz przez kratki w mokrych miejscach.
  2. – zapas świeżego powietrza i odprowadzanie zużytego powietrza następuje całkowicie automatycznie.

Najlepszym pomysłem jest jednak zainstalowanie systemu wentylacji z odzyskiem ciepła, mając taki system, możesz przenosić ciepło zawarte w powietrzu odprowadzonym z wnętrza pomieszczenia do powietrza wprowadzonego z zewnątrz, w ten sposób nie następuje utrata ciepła i oszczędza się na energii.

Ogrzewanie domu
Ograniczenie problemów z wilgotnością będzie możliwe, jeżeli zdecydujesz się na właściwe ogrzewanie domu, możesz zastosować w swoich wnętrzach na przykład grzejniki dekoracyjne, które nie dość, że pięknie wyglądają, to jeszcze efektywnie ogrzewają pomieszczenia.


Zobacz również

Wentylacja – Budowa i Remont

Wentylacja – Budowa i Remont

Podstawowym systemem w każdym domu jest wentylacja. Dzięki niej możesz zadbać o dopływ świeżego powietrza do wnętrz, a także o skuteczne usuwanie wszelkich zanieczyszczeń z pomieszczeń. Sprawnie działający system wentylacyjny przyczynia się do zmniejszenia ryzyka wystąpienia wilgoci

Zobacz: remont.biz.pl/category/wentylacja/

Robert Kucharski
Robert Kucharski
Robert Kucharski – bloger budowlany, influencer - specjalista branży budowlano instalacyjnej, od kilkudziesięciu lat związany z rynkiem budowlanym, prowadzący własną firmę budowlaną.Budujesz lub remontujesz dom ? Zapraszam na mojego bloga, przeprowadzę Cię poprzez cały proces budowy Twojego domu, począwszy od planowania, projektu, poprzez budowę a na instalacjach skończywszy. Nasza pasja są następujące działy; ogrzewanie, wentylacja, rekuperacja oraz klimatyzacja. Na mojej stronie dowiesz się dlaczego warto zastosować konkretne rozwiązania budowlane, poznasz nowe urządzenia, znajdziesz obowiązujące cenniki lub katalogi, pobierzesz też projekty, certyfikaty, instrukcje i dokumentacje techniczne. Przeprowadzimy dla Ciebie testy urządzeń takich jak; podgrzewacz c.w.u., kocioł lub piec gazowy lub olejowy, klimatyzator, pompa ciepła oraz rekuperator. Przy okazji też poznasz opinie i oceny użytkowników którzy kupili i użytkują te urządzenia, jeżeli pragniesz to możesz też podzielić się swoją opinią lub zostawić komentarz na naszym blogu. Podpowiemy również gdzie kupić najtaniej urządzenia tak by cena zakupu była jak najbardziej dla Ciebie korzystna, napisz do nas a przygotujemy najlepszą cenę. Natomiast dzięki współpracy ze specjalistami takimi jak; hydraulik, instalator czy serwisant jesteśmy wstanie zaproponować tanio montaż kupionych urządzeń w atrakcyjnych cenach oraz późniejszy ich serwis w następujących miejscowościach Dębica, Pilzno, Ropczyce, Mielec, Tarnów, Jasło, Rzeszów. W pozostałych miejscowościach montaż i serwis za pomocą ekip danego producenta. Nasz wykonawca, serwisant i projektant uczestniczy w corocznych szkoleniach branżowych. Prowadzimy własny autoryzowany sklep, natomiast nasza hurtownia współpracuje bezpośrednio z producentami.
0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
12 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Jan
Jan
6 lat temu

Ciekawy artykuł

Amadeusz
Amadeusz
6 lat temu

Pamiętajcie że niewłaściwa wentylacja jest przyczyną wielu chorób

Oscar
Oscar
6 lat temu

Ludzie uszczelniają okna, zamykają kratki wentylacyjne a potem zdziwieni że woda leje się po oknach

Richard
Richard
6 lat temu

Uszczelniaja bo tak nauczyli się za komuny, ciepło im ucieka

ThomasOa
ThomasOa
6 lat temu

Dobry wpis

Richardmupe
Richardmupe
6 lat temu

Polecam tego bloga

Ray
Ray
5 lat temu

Można poprostu okno otworzyć

Iza
Iza
5 lat temu

Otworzysz okno i całe ciepło ucieknie na pole

maja
maja
5 lat temu

To jaki macie pomysł na wentylacje by nie otwierać okien

Jaze
Jaze
5 lat temu

Maja tym pomysłem jest rekuperacja

Grażyna
Grażyna
5 lat temu

Mam u siebie zainstalowana rekuperację i problem z wilgocią jest już pieśnią przeszłości 🙂

Janusz
Janusz
5 lat temu

Ja mam rekuperację decentralną i problem z wilgocią zanikł

12
0
Podziel się swoją opiniąx