Bosch Condens 7000i
Bosch Condens 7000i – wiszący kocioł kondensacyjny od Junkers
9 lipca 2018
Ochrona instalacji grzewczej
Ochrona instalacji grzewczej
12 lipca 2018
Pokaż wszystkie
Odnawialne źródła energii to przede wszystkim promieniowanie słoneczne, wiatr, opady, fale morskie oraz geotermalne. Nie ma możliwości, aby ich zabrakło, ponieważ odnawiają się bardzo szybko.

Odnawialne źródła energii to przede wszystkim promieniowanie słoneczne, wiatr, opady, fale morskie oraz geotermalne. Nie ma możliwości, aby ich zabrakło, ponieważ odnawiają się bardzo szybko.

Odnawialne źródła energii

Odnawialne źródła energii to przede wszystkim promieniowanie słoneczne, wiatr, opady, fale morskie oraz geotermalne. Nie ma możliwości, aby ich zabrakło, ponieważ odnawiają się bardzo szybko. W Polsce zaspokajają one 5% zapotrzebowania na energię. Do 2200 roku współczynnik ten ma zwiększyć się do 20%, zgodnie z rozporządzeniami wydanymi przez Unię Europejską.

Źródła odnawialne są wykorzystywane w procesie przetwarzania energii np. wiatru czy promieniowania słonecznego w energię, którą można wykorzystać do zasilania urządzeń w gospodarstwach domowych. Odnawialne źródła energii są zróżnicowane pod względem pochodzenia, jak i lokalizacji zasobów. Trzeba również posiadać odpowiednie systemy, aby możliwe było ich właściwe wykorzystanie.

Promieniowanie słoneczne

Jest to najobfitsze źródło energii odnawialnej. Obecnie bardzo popularne są panele fotowoltaiczne, które pobierając energię ze słońca przekształcają ją w taki sposób, aby możliwe było na przykład podgrzewanie ciepłej wody użytkowej w budynku. Nowoczesne instalacje są w stanie czerpać energię zarówno w dni mocno nasłonecznione, jak i wtedy, gdy promienie słoneczne są rozproszone.

Wiatr

Pozyskiwana jest z wiatru energia kinetyczna, która przekształcana jest przy pomocy turbin wiatrowych w energię elektryczną. Wykorzystuje się ją do zasilania budynków. Dostępne są małe, przydomowe elektrownie wiatrowe o mocy od 0,5 do 20 kW.

Energia geotermalna

Pobieraną z ziemi energię można wykorzystać do produkcji energii użytkowej, czyli energetycznej oraz cieplnej. W Polsce występują bardzo dobre warunki geotermalne. 80% powierzchni kraju pokryte jest przez trzy prowincje geotermalne. Temperatura wody na tych obszarach waha się od 30 do 130 st. C, a lokalnie nawet do 200 st. C. Woda geotermalna znajduje się na głębokości od 1 do 10 km. D

Biomasa i biogaz

Do biomas zaliczane są biodegradowalne produkty, odpady, pozostałości z produkcji rolnej. W obrębie tego szerokiego pojęcia występują także biogazy. Spalanie biomasy jest dużo bardziej korzystne niż tradycyjnych paliw kopalnianych, ponieważ zawiera ona dużo mniej szkodliwych pierwiastków. Biomasę spala się w specjalnie do tego celu przygotowanych kotłach. Biogaz wykorzystywany do produkcji energii elektrycznej i cieplnej pochodzi z rozkładu biomasy.

Woda

Zjawisko, w którym woda wykorzystywana jest do produkcji energii to hydroenergetyka, odbywa się to przy użyciu turbin wodnych. Można wyróżnić trzy typy elektrowni wodnych, czyli elektrownie przepływowe, elektrownie regulacyjne oraz elektrownie szczytowo – pompowe. W Polsce najbardziej popularne są małe elektrownie wodne, które czerpią energię z rzek, zbiorników retencyjnych czy systemów nawadniających. Małe elektrownie wodne mają moc nie większą niż 5 MW, ponadto to rowiązanie to pozwala poprawić jakość wody.


Zobacz więcej naszych wpisów:

Ekologia – Budowa i Remont

Ekologia – Budowa i Remont

Ekologia – Ważny element społecznego życia Dziś wiele jest osób, które chcą ratować środowisko. Obecnie znajduje się ono w opłakanym stanie. Jest to efekt lat zaniedbań, korzystania z urządzeń generujących duże zanieczyszczenia, a także braku świadomości mieszkańców naszej planety.

Zobacz: remont.biz.pl/category/ekologia/

 

Robert Kucharski
Robert Kucharski
Robert Kucharski – bloger budowlany oraz influencer - specjalista branży budowlano-instalacyjnej, od kilkudziesięciu lat związany z rynkiem budowlanym.Moje publikacje, koncentrujące się na tematyce budownictwa, domu i ogrodu docierają do miliona internautów rocznie. Na moim blogu oferuję czytelnikom kompleksowe poradniki związane z procesem budowy domu, od etapu planowania do finalizacji. Z pasją dzielę się wiedzą na temat ogrzewania, wentylacji, rekuperacji i klimatyzacji, a także przedstawiam najnowsze cenniki, katalogi, projekty i certyfikaty. Wszystko to, by moje treści były najbardziej wartościowe dla Was.
0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
0
Podziel się swoją opiniąx