Gruntowe pompy ciepła Supraeco T 2
Supraeco T – efektywne gruntowe pompy ciepła
7 grudnia 2017
HPI Evolution – powietrzny komfort w domu
HPI Evolution – powietrzny komfort w domu
15 grudnia 2017

Inwestycja w gruntowe wymienniki ciepła. Czy się opłaca?

Efektywny system wentylacji i ogrzewania domu może zapewnić nam gruntowy wymiennik ciepła. Jest uzupełnieniem wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła. Do jego zadań należy wstępne podgrzewanie powietrza zimą, a także schładzanie go latem. Zaletą tego rozwiązania jest możliwość wykorzystania darmowej energii znajdującej się w gruncie. Jednak jak dobrać glikolowy wymiennik ciepła, aby sprawdzał się dobrze w naszym domu?

Mechanizm działania gruntowego wymiennika ciepła opiera się na zdolności gruntu do całorocznej stabilizacji temperatury na określonej głębokości. Warto wiedzieć, że średnia temperatura gruntu na głębokości ok. 1,5 metra wynosi w przybliżeniu 4°C. Gdy powietrze zostanie wprowadzone do wymiennika, zimą jest ogrzewane, a latem schładzane. Dzięki temu spełnia funkcję najtańszej klimatyzacji, na jaką możesz pozwolić sobie w swoim domu. Powietrze w domu jest obniżane przynajmniej o kilka stopni.



Rodzaje gruntowych wymienników ciepła

Masz do wyboru kilka gruntowych wymienników ciepła:

  • Wymiennik rurowy – wykonywany jest z rury PCV lub kamionkowej o średnicy 200 mm lub 110 mm i długości 30-50 metrów. Rury układa się pod ziemią. A zakończeniem każdego przewodu są czerpnie z podwójną siatką zabezpieczającą. Całość umieszczana jest na głębokości 1,5-2,5 metrów. Trzeba pamiętać, aby tak rozprowadzić rury, aby nie przecinały się z innymi instalacjami znajdującymi się pod ziemią.
  • Wymiennik żwirowy – wykonywany jest wykop o objętości kilku metrów sześciennych. Wypełnia się go oczyszczonym złożem żwirowym o granulacji 40-80 mm. Żwir spełnia tu wiele funkcji. Przede wszystkim kumuluje energię, oczyszcza powietrze i zabezpiecza przed przenikaniem zanieczyszczeń z gleby.
  • Wymiennik płytowy – układany jest na utwardzonym złożu piaskowo-żwirowym. Zapewnia dużą powierzchnię wymiany ciepła. Na płytach należy ułożyć izolację wykonaną ze styropianu o grubości 12 cm.
  • Wymiennik glikolowy – pod ziemią umieszczana jest rura o długości 120-250 m i średnicy 2-4 cm. Całość wypełniana jest roztworem glikolowym. Materiał krążący w rurach, w zależności od pory roku schładza lub podgrzewa powietrze. System należy umieścić na głębokości 1,5-2,5 m.

Co zyskasz decydując się na gruntowe wymienniki ciepła?

Gruntowe wymienniki ciepła zapewniają dostęp do ciepłego powietrza zimą i chłodnego latem. Wszystko to jest możliwe dzięki połączeniu wymiennika z wentylacją mechaniczną z odzyskiem ciepła. Ogólna zasada działania systemu jest bardzo prosta, ze względu na mało skomplikowaną budowę. Sprawia to, że instalacja gruntowego wymiennika ciepła nie przysporzy fachowej ekipie większych problemów. Istotne jest jedynie to, aby przed rozpoczęciem prac wykonać projekt. Dzięki temu uda się wszystkie rury poprowadzić we właściwy sposób.


Zobacz polecany przez nas wymiennik

Zehnder ComfoFond-L Q ST do ComfoAir Q450/600

Zehnder ComfoFond-L Q ST do ComfoAir Q450/600

Wymiennik comfofond-l q r st glikolowy wersja prawa do comfoair q st ComfoAir Q450/600 Numer artykułu: ZRCFCAQSTR

Zobacz: remont.biz.pl/sklep/gruntowe-wymienniki-ciepla-zehnder/26561-wymiennik-comfofond-l-q-r-st-glikolowy-wersja-prawa-do-comfoair-q-st.html

 


Robert Kucharski
Robert Kucharski
Robert Kucharski – bloger budowlany, influencer - specjalista branży budowlano instalacyjnej, od kilkudziesięciu lat związany z rynkiem budowlanym, prowadzący własną firmę budowlaną.Budujesz lub remontujesz dom ? Zapraszam na mojego bloga, przeprowadzę Cię poprzez cały proces budowy Twojego domu, począwszy od planowania, projektu, poprzez budowę a na instalacjach skończywszy. Nasza pasja są następujące działy; ogrzewanie, wentylacja, rekuperacja oraz klimatyzacja. Na mojej stronie dowiesz się dlaczego warto zastosować konkretne rozwiązania budowlane, poznasz nowe urządzenia, znajdziesz obowiązujące cenniki lub katalogi, pobierzesz też projekty, certyfikaty, instrukcje i dokumentacje techniczne. Przeprowadzimy dla Ciebie testy urządzeń takich jak; podgrzewacz c.w.u., kocioł lub piec gazowy lub olejowy, klimatyzator, pompa ciepła oraz rekuperator. Przy okazji też poznasz opinie i oceny użytkowników którzy kupili i użytkują te urządzenia, jeżeli pragniesz to możesz też podzielić się swoją opinią lub zostawić komentarz na naszym blogu. Podpowiemy również gdzie kupić najtaniej urządzenia tak by cena zakupu była jak najbardziej dla Ciebie korzystna, napisz do nas a przygotujemy najlepszą cenę. Natomiast dzięki współpracy ze specjalistami takimi jak; hydraulik, instalator czy serwisant jesteśmy wstanie zaproponować tanio montaż kupionych urządzeń w atrakcyjnych cenach oraz późniejszy ich serwis w następujących miejscowościach Dębica, Pilzno, Ropczyce, Mielec, Tarnów, Jasło, Rzeszów. W pozostałych miejscowościach montaż i serwis za pomocą ekip danego producenta. Nasz wykonawca, serwisant i projektant uczestniczy w corocznych szkoleniach branżowych. Prowadzimy własny autoryzowany sklep, natomiast nasza hurtownia współpracuje bezpośrednio z producentami.
0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
2 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Tomasz
Tomasz
5 lat temu

Pewnie że się opłaca przecież ma się darmowa energia

Goja
Goja
5 lat temu

Dużo można zaoszczędzić ?

2
0
Podziel się swoją opiniąx