Efektywny system wentylacji i ogrzewania domu może zapewnić nam gruntowy wymiennik ciepła. Jest uzupełnieniem wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła. Do jego zadań należy wstępne podgrzewanie powietrza zimą, a także schładzanie go latem. Zaletą tego rozwiązania jest możliwość wykorzystania darmowej energii znajdującej się w gruncie. Jednak jak dobrać glikolowy wymiennik ciepła, aby sprawdzał się dobrze w naszym domu?
Mechanizm działania gruntowego wymiennika ciepła opiera się na zdolności gruntu do całorocznej stabilizacji temperatury na określonej głębokości. Warto wiedzieć, że średnia temperatura gruntu na głębokości ok. 1,5 metra wynosi w przybliżeniu 4°C. Gdy powietrze zostanie wprowadzone do wymiennika, zimą jest ogrzewane, a latem schładzane. Dzięki temu spełnia funkcję najtańszej klimatyzacji, na jaką możesz pozwolić sobie w swoim domu. Powietrze w domu jest obniżane przynajmniej o kilka stopni.
Masz do wyboru kilka gruntowych wymienników ciepła:
Gruntowe wymienniki ciepła zapewniają dostęp do ciepłego powietrza zimą i chłodnego latem. Wszystko to jest możliwe dzięki połączeniu wymiennika z wentylacją mechaniczną z odzyskiem ciepła. Ogólna zasada działania systemu jest bardzo prosta, ze względu na mało skomplikowaną budowę. Sprawia to, że instalacja gruntowego wymiennika ciepła nie przysporzy fachowej ekipie większych problemów. Istotne jest jedynie to, aby przed rozpoczęciem prac wykonać projekt. Dzięki temu uda się wszystkie rury poprowadzić we właściwy sposób.
Zobacz polecany przez nas wymiennik
Wymiennik comfofond-l q r st glikolowy wersja prawa do comfoair q st ComfoAir Q450/600 Numer artykułu: ZRCFCAQSTR
Pewnie że się opłaca przecież ma się darmowa energia
Dużo można zaoszczędzić ?