Szczęśliwego nowego roku 2021
Szczęśliwego nowego roku 2021
31 grudnia 2020
Gdzie umieścić pompę ciepła w domu, czy pompa ciepła musi mieć osobne pomieszczenie
Gdzie umieścić pompę ciepła w domu? Czy pompa ciepła musi mieć osobne pomieszczenie?
6 stycznia 2021
Pokaż wszystkie
Elektryczna piła stołowa do drewna – jak wybrać, na co zwrócić uwagę

Elektryczna piła stołowa do drewna – jak wybrać, na co zwrócić uwagę

Elektryczna piła stołowa do drewna – jak wybrać, na co zwrócić uwagę?

Piły stołowe to profesjonalne urządzenia tnące, które sprawdzają się zarówno w wielu specjalistycznych, jak i hobbystycznych zastosowaniach. Tego typu urządzenia tnące z powodzeniem wykorzystywane są przez specjalistów oraz amatorów. Sprawdź, jak dobrze wybrać piłę stołową do drewna i na co zwrócić uwagę podczas jej doboru.

Elektryczna piła stołowa do drewna – jak wybrać, na co zwrócić uwagę

Jak wybrać piłę stołową do drewna?

Piła stołowa do drewna wielu osobom może wydawać się skomplikowanym urządzeniem, którego dobór wymaga odpowiedniego doświadczenia i umiejętności. I trochę tak jest, niemniej, aby dobrze dobrać piłę stołową, wystarczy dokładnie określić swoje potrzeby oraz specyfikę prac, jakie będziemy wykonywać przy użyciu tego typu urządzenia.

Wśród podstawowych parametrów, na które należy zwrócić uwagę, wybierając piłę stołową do drewna, zalicza się: moc znamionową silnika, średnicę tarczy, maksymalną głębokość cięcia, kąt odchylenia, prędkość obrotową na biegu jałowym, a także funkcje ułatwiające pracę oraz zwiększające poziom ochrony operatora.

Parametry, na które należy zwrócić uwagę

Moc znamionowa elektrycznych pił stołowych do drewna oscyluje najczęściej w granicach 1500–2200 W. Przy czym na rynku możemy spotkać również o wiele mocniejsze piły, które generują moc dochodzącą nawet do 10 000 W. Im większa moc, tym urządzenie sprawniej poradzi sobie z wprawieniem w ruch większej tarczy tnącej oraz umożliwi uzyskanie większej grubości cięcia – zwłaszcza twardych i trudnych w obróbce materiałów.

Najczęściej średnica tarczy pił stołowych wynosi od 210 do 315 mm, przy czym większe pilarki stołowe wykorzystywane do specjalistycznych zastosowań są niekiedy kompatybilne z tarczami o średnicach nawet 700–1000 mm.

Elektryczna piła stołowa do drewna – jak wybrać, na co zwrócić uwagę

Maksymalna głębokość cięcia pilarki stołowej przy kącie prostym zwykle wynosi 65–93 mm. Z kolei maksymalna głębokość cięcia przy kącie 45 stopni – o ile konstrukcja pilarki pozwala na cięcie ukosowe – wynosi zwykle 45–64 mm. Maksymalne głębokości cięcia powinny być dopasowane do grubości materiałów, jakie zamierzamy przecinać piłą stołową.

Warto także zwrócić uwagę na maksymalne odchylenie od pionu pilarek stołowych. Zwykle wynosi ono 45 stopni. W przypadku większego zakresu odchyłki i potrzeby cięcia pod innymi kątami warto zainwestować w ukośnicę.

Im większa prędkość obrotowa piły stołowej, tym urządzenie pozwoli na wydajniejszą i szybszą pracę. Jednak poza maksymalną prędkością warto zwrócić uwagę przede wszystkim na możliwość jej płynnej regulacji. Najczęściej piły stołowe rozpędzają się do prędkości od 1100 do 5800 obr./min.

Elektryczna piła stołowa do drewna – jak wybrać, na co zwrócić uwagę?

Piły stołowe to profesjonalne urządzenia tnące, które sprawdzają się zarówno w wielu specjalistycznych, jak i hobbystycznych zastosowaniach. Tego typu urządzenia tnące z powodzeniem wykorzystywane są przez specjalistów oraz amatorów. Sprawdź, jak dobrze wybrać piłę stołową do drewna i na co zwrócić uwagę podczas jej doboru.

Robert Kucharski
Robert Kucharski
Robert Kucharski – bloger budowlany, influencer - specjalista branży budowlano instalacyjnej, od kilkudziesięciu lat związany z rynkiem budowlanym, prowadzący własną firmę budowlaną. Budujesz lub remontujesz dom ? Zapraszam na mojego bloga, przeprowadzę Cię poprzez cały proces budowy Twojego domu, począwszy od planowania, projektu, poprzez budowę a na instalacjach skończywszy. Nasza pasja są następujące działy; ogrzewanie, wentylacja, rekuperacja oraz klimatyzacja. Na mojej stronie dowiesz się dlaczego warto zastosować konkretne rozwiązania budowlane, poznasz nowe urządzenia, znajdziesz obowiązujące cenniki lub katalogi, pobierzesz też projekty, certyfikaty, instrukcje i dokumentacje techniczne. Przeprowadzimy dla Ciebie testy urządzeń takich jak; podgrzewacz c.w.u., kocioł lub piec gazowy lub olejowy, klimatyzator, pompa ciepła oraz rekuperator. Przy okazji też poznasz opinie i oceny użytkowników którzy kupili i użytkują te urządzenia, jeżeli pragniesz to możesz też podzielić się swoją opinią lub zostawić komentarz na naszym blogu. Podpowiemy również gdzie kupić najtaniej urządzenia tak by cena zakupu była jak najbardziej dla Ciebie korzystna, napisz do nas a przygotujemy najlepszą cenę. Natomiast dzięki współpracy ze specjalistami takimi jak; hydraulik, instalator czy serwisant jesteśmy wstanie zaproponować tanio montaż kupionych urządzeń w atrakcyjnych cenach oraz późniejszy ich serwis w następujących miejscowościach Dębica, Pilzno, Ropczyce, Mielec, Tarnów, Jasło, Rzeszów. W pozostałych miejscowościach montaż i serwis za pomocą ekip danego producenta. Nasz wykonawca, serwisant i projektant uczestniczy w corocznych szkoleniach branżowych. Prowadzimy własny autoryzowany sklep, natomiast nasza hurtownia współpracuje bezpośrednio z producentami.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *