Gruntowy wymiennik ciepła – instalować czy nie
Gruntowy wymiennik ciepła – instalować czy nie ?
18 lipca 2017
Posadzka żywiczna w garażu – jaką wybrać ?
20 lipca 2017
Pokaż wszystkie
Problemy z wentylacją – jak usunąć przyczynę złego samopoczucia ?

Problemy z wentylacją – jak usunąć przyczynę złego samopoczucia ?

Problemy z wentylacją – jak usunąć przyczynę złego samopoczucia ?

Do instalacji wentylacyjnej zazwyczaj podchodzimy po macoszemu. Nie przywiązujemy do niej tak dużej uwagi jak do instalacji wodnej czy grzewczej. Jest to jednak duży błąd, ponieważ powinna ona zostać wykonana z bardzo dużą starannością. Warto sprawdzić, czym grozi niewłaściwa wentylacja domu.

Powietrze znajdujące się na zewnątrz różni się od tego, którym oddychamy w domu. Powietrze w naszym domu jest zanieczyszczane przez gotowanie, pranie czy palenie papierosów. W pomieszczeniach jest mniej tlenu, a więcej pary wodnej i dwutlenku węgla. Ponadto, w powietrzu krążą również niebezpieczne dla zdrowia substancje wydzielające się z materiałów wykończeniowych. Za usuwanie zanieczyszczonego powietrza, w miejsce którego do pomieszczeń napływa świeże, odpowiada właśnie instalacja wentylacyjna. Jeżeli będzie źle wykonana, nie będziemy mieli możliwości oddychania świeżym powietrzem.



Kłopoty ze zdrowiem

Niewłaściwa wentylacja stwarza środowisko niekorzystne dla ludzkiego organizmu. Skutkiem są zmęczenie, nudności, ból lub zawroty głowy, drażliwość, duszności, podrażnione błony śluzowe, napady kaszlu, problemy z koncentracją. Takie zjawisko zostało nazwane syndromem chorego budynku. Można to rozpoznać, gdy objawy takie jak ból głowy i inne dolegliwości szybko ustępują, gdy wychodzimy z domu.

Długotrwałe przebywanie w niekorzystnym środowisku na skutek złego działania wentylacji może doprowadzić nawet do tzw. wieloczynnikowej nadwrażliwości chemicznej, czyli dolegliwości, która objawia się dezorientacją, depresją, zaburzeniami emocjonalnymi, nadwrażliwością na zapachy, osłabieniem mięśni i stawów, astmą i zaburzeniami rytmu serca.

Grzyb na ścianie – usunąć go jak najszybciej

Grzyby na ścianach i w innych miejscach w domu powstają, gdy wilgotność względna przekracza 70%. Zawartość pary wodnej w powietrzu zwiększa się przede wszystkim na skutek gotowania w kuchni i kąpieli w łazience. Podczas parzenia kawy w ekspresie powstaje 400 g pary wodnej na godzinę. W sumie przebywająca w domu czteroosobowa rodzina wytwarza w ciągu doby mniej więcej 11 kg pary wodnej. Pozbycie się jej jest możliwe tylko dzięki sprawnej wentylacji.

Czad – cichy zabójca

Zatykanie otworów i szpar wentylacyjnych jest popularnym zjawiskiem, które spotykane jest w wielu polskich domach i mieszkaniach zimą. Skutki takiego zachowania bywają jednak tragiczne, ponieważ mogą doprowadzić do zaczadzenia, gdy w domu jest kocioł gazowy czy zasilany na węgiel.

Niedrożne otwory wentylacyjne mogą sprawić, że spalanie nie jest zupełne. Wtedy w spalinach pojawia się toksyczny tlenek węgla, czyli czad. Niestety, ale zaczadzenie często kończy się śmiercią. Tlenek węgla jest bowiem gazem bezwonnym i bezbarwnym, więc o jego znacznym stężeniu we wdychanym powietrzu nierzadko świadczy dopiero utrata przytomności.

Warto wykazać się rozsądkiem i dbać o sprawną wentylację w swoim domu. Pozwoli to uniknąć wielu groźnych sytuacji. Dom powinien być oazą spokoju i bezpiecznym miejscem do przebywania, a nie zagrażającym zdrowiu środowiskiem.

Zobacz przy okazji naszą ofertę dotyczącą wentylacji – https://remont.biz.pl/sklep/1582-wentylacja




Robert Kucharski
Robert Kucharski
Robert Kucharski – bloger budowlany oraz influencer - specjalista branży budowlano-instalacyjnej, od kilkudziesięciu lat związany z rynkiem budowlanym.Moje publikacje, koncentrujące się na tematyce budownictwa, domu i ogrodu docierają do miliona internautów rocznie. Na moim blogu oferuję czytelnikom kompleksowe poradniki związane z procesem budowy domu, od etapu planowania do finalizacji. Z pasją dzielę się wiedzą na temat ogrzewania, wentylacji, rekuperacji i klimatyzacji, a także przedstawiam najnowsze cenniki, katalogi, projekty i certyfikaty. Wszystko to, by moje treści były najbardziej wartościowe dla Was.
0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Podziel się swoją opiniąx