GEBERIT - VOLEX
Prezentacja nowego systemu PEX marki GEBERIT – VOLEX
5 lipca 2017
samopoziomujaca-zywica-epoksydowa
Posadzka epoksydowa zamiast płytek
7 lipca 2017

Podbitka dachowa – jak ją zamontować ?

Montaż podbitki dachowej zwykle nie sprawia większych problemów budowlańcom. Używa się do tego podbitki PCV i rozwiązań systemowych. Można ona być montowana na wiele sposobów, wszystko tak naprawdę zależy od oczekiwań inwestora.

Istotne jest, aby budowlańcy byli odpowiednio przygotowani do wykonania podbitki dachowej. Ważne jest, aby wykonać prawidłowe pomiary przestrzeni, które pozwolą nabyć odpowiednią ilość materiału wykończeniowego. Należy pamiętać, że zadaniem podbitki dachowej jest zapewnienie właściwej wentylacji w domu. Przy tego typu pracach należy więc uwzględnić otwory wentylacyjne, czyli kratki wykonane z PCV lub metalu. Należy także zwrócić uwagę na oświetlenie, które będzie w podbitce montowane. Wymaga ono rozprowadzenia instalacji elektrycznej w listwach lub peszlach, a także zaplanowania oprawek świetlnych.



Zabezpieczenie podbitki dachowej

Jeżeli wybierzesz podbitki z paneli PCV, nie musisz ich dodatkowo impregnować. Są one gotowe do instalacji. Wybierając te wykonane z paneli aluminiowych, należy nałożyć na nie powlokę antykorozyjną. Podbitka dachowa powstała na bazie blachy ocynkowanej również nie wymaga dodatkowego zabezpieczenia tuż przed jej montażem. Z kolei na podbitkę drewnianą należy nałożyć farbę i lakier wodoodporny.

Montaż podbitki dachowej

Kierunek układania podbitki zależy od preferencji osobo montującej. Wyróżnić możemy dwa sposoby instalacji podbitki dachowej: do wystających końców krokwi lub do przygotowanego podłoża. W pierwszym przypadku podbitka układana jest równolegle do połaci i przybijana do łat. Montaż na stelażu z łat mających przekrój 3×4 cm lub 4×5 cm stosowany jest, gdy podbitka układana jest prostopadle do ściany elewacyjnej.

Podczas docinania wybranych paneli warto pamiętać o 4-milimetrowej poprawce, która zostanie przeznaczona na rozciągliwość materiału. Panele należy przybić do łat montażowych przy użyciu gwoździ ocynkowanych lub aluminiowych. Powinny one mieć minimum 20 mm długości. W najważniejszych miejscach na dachu, należy stosować rozwiązania systemowe, które zapewnią precyzyjne wykonanie wszystkich prac.



Robert Kucharski
Robert Kucharski
Robert Kucharski – bloger budowlany oraz influencer - specjalista branży budowlano-instalacyjnej, od kilkudziesięciu lat związany z rynkiem budowlanym.Moje publikacje, koncentrujące się na tematyce budownictwa, domu i ogrodu docierają do miliona internautów rocznie. Na moim blogu oferuję czytelnikom kompleksowe poradniki związane z procesem budowy domu, od etapu planowania do finalizacji. Z pasją dzielę się wiedzą na temat ogrzewania, wentylacji, rekuperacji i klimatyzacji, a także przedstawiam najnowsze cenniki, katalogi, projekty i certyfikaty. Wszystko to, by moje treści były najbardziej wartościowe dla Was.
0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
1 Komentarz
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Stefan
Stefan
11 miesięcy temu

do zamontowania najlepiej wezwać fachowca aby zrobił to za nas dobrze

1
0
Podziel się swoją opiniąx