Oczyszczacz powietrza Rotenso Piura P22V
Oczyszczacz powietrza Rotenso Piura P22V
1 lutego 2018
JUNKERS Suprapur KBR kocioł
Junkers Suprapur KBR
5 lutego 2018
Pokaż wszystkie
Najczęściej popełniane błędy przy montażu rekuperacji

Najczęściej popełniane błędy przy montażu rekuperacji

Najczęściej popełniane błędy przy montażu rekuperacji

Montaż wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła nie należy do najłatwiejszych. Nie wystarczy jedynie smykałka do majsterkowania. Tylko doświadczone osoby z odpowiednią wiedzą będą w stanie wykonać instalację we właściwy sposób. Warto zlecić to zadanie profesjonalnej firmie, która dokładnie wie, co robi. Dzięki temu, można będzie uniknąć błędów, które zaprezentujemy poniżej.

Montaż wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła bez projektu

Profesjonalny montażysta nigdy nie zdecyduje się na wykonanie instalacji bez wcześniejszego rozrysowania projektu. W projekcie powinny zostać uwzględnione wszystkie pomieszczenia, do których ma być dostarczane świeże powietrze. Powinny zostać także rozrysowane sieci przewodów, ilość oraz umiejscowienie punktów nawiewu oraz wywiewu, a także określone parametry jednostki centralnej.

Montaż rekuperacji bez regulacji systemu grzewczego

Pamiętaj, że jeżeli wcześniej Twój dom był wentylowany poprzez wentylację grawitacyjną, po wprowadzeniu do domu wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła, warto zdecydować się na ponowne wyregulowane systemu grzewczego. Głównie dlatego, że wentylacja grawitacyjna powoduje znacznie większe straty ciepła niż rekuperacja. W domu po prostu będzie cieplej z nowym systemem. W związku z tym tak intensywne grzanie nie będzie wymagane. Zresztą ciepło będzie pozyskiwane także ze zużytego powietrza. Trzeba to wszystko wziąć pod uwagę podczas ustawiania systemu grzewczego.

Rekuperacja w nieogrzewanym pomieszczeniu

Rekuperacji trzeba zapewnić odpowiednie warunki pracy. Nie chodzi o to, aby umieścić rekuperator koło kominka w salonie, ale w odpowiednim pomieszczeniu użytkowym w domu. Przede wszystkim należy pamiętać o tym, że aby rekuperator pracował sprawnie, musi znajdować się w pomieszczeniu, w którym temperatura jest nie mniejsza niż 5 stopni Celsjusza. Nie trzeba oczywiście wprowadzać rekuperatora do pomieszczenia z instalacją grzewczą. Wystarczy, że sam rekuperator zostanie zaizolowany lub ściany w pomieszczeniu będą ocieplone.


Niewłaściwy dobór kanałów wentylacyjnych

To przez kanały wentylacyjne ucieka najwięcej ciepła w systemach wentylacyjnych z rekuperacją. Dlatego tak ważny jest ich montaż oraz izolacja. Kanały powinny być szczelnie połączone i zaizolowane materiałami o odpowiednich parametrach.

Ponadto, kanały wentylacyjne powinny być dopasowane do potrzeb pomieszczenia, w którym zostaną umieszczone. Niewłaściwy dobór kanałów może spowodować zaburzenia przepływu oraz straty ciepła.

Brak dostępu do kanałów wentylacyjnych

Serwisowanie i czyszczenie kanałów wentylacyjnych oraz innych części rekuperacji to podstawa prawidłowego działania systemu. Właściwie zainstalowana rekuperacja nie stwarza problemów podczas dostępu do najważniejszych elementów instalacji.

Brak szczelnych okien

Wyjątkowa szczelność okien jest niezbędna, jeżeli chcesz wprowadzić do swojego domu system rekuperacji.

Brak podcięcia drzwi

Ważne jest, aby w domu z rekuperacją nie dochodziło do zaburzenia cyrkulacji powietrza pomiędzy pomieszczeniami. W tym celu należy sprawdzić, czy drzwi mają odpowiednie podcięcia i czy są one wystarczająco drożne.

Niewłaściwa moc rekuperatora

Jeżeli rekuperator zostanie właściwie dobrany do potrzeb budynku będzie dostarczał odpowiednią ilość powietrza do pomieszczeń i zapewniał skuteczną wymianę zużytego powietrza.



Robert Kucharski
Robert Kucharski
Robert Kucharski – bloger budowlany oraz influencer - specjalista branży budowlano-instalacyjnej, od kilkudziesięciu lat związany z rynkiem budowlanym.Moje publikacje, koncentrujące się na tematyce budownictwa, domu i ogrodu docierają do miliona internautów rocznie. Na moim blogu oferuję czytelnikom kompleksowe poradniki związane z procesem budowy domu, od etapu planowania do finalizacji. Z pasją dzielę się wiedzą na temat ogrzewania, wentylacji, rekuperacji i klimatyzacji, a także przedstawiam najnowsze cenniki, katalogi, projekty i certyfikaty. Wszystko to, by moje treści były najbardziej wartościowe dla Was.
0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
12 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Weronika
Weronika
6 lat temu

Dzięki za artykuł, dużo ważnych informacji. Dla mnie wniosek wypływa jeden – jeśli się do końca na tym nie znamy, to lepiej zdecydować się na to, żeby jakaś profesjonalna firma przygotowała nam projekt, dopasowała urządzenia i pomogła w ich instalacji. Jak będziemy chcieli zaoszczędzić i na własną rękę wszystko zrobić, to później odkręcenie tego może być dla nas jeszcze bardziej kosztowne.

Antek
Antek
6 lat temu

Ja tam robiłem u siebie w domu rekuperacje samemu, kupiłem tylko potrzebne materiały i powiem wam że oszczędziłem dużo na kosztach robocizny

Tomas
Tomas
6 lat temu

Antek nie każdy jest taki zdolny jak ty ?

Antek
Antek
6 lat temu

Nie trzeba mieć specjalnych zdolności, wystarczą chęci

Henry
Henry
6 lat temu

Antek na 100 instalacji ile jest robionych samodzielnie przez inwestora ?

Ero
Ero
6 lat temu

Pewnie 1 instalacja ta Antkowa

Tamara
Tamara
6 lat temu

Ero jak mogłeś 😀

Antek
Antek
6 lat temu

Nie wiem ile jest zrobionych tak instalacji, ważne że zaoszczędziłem masę kasy 🙂

Dell
Dell
6 lat temu

Każdy robi jak uważa

Tomunia
Tomunia
6 lat temu

Spoko że powstała taka lista 🙂

Wanda
Wanda
6 lat temu

No spoko teraz, wiem jak przypilnować swojego wykonawcę

Paula
Paula
6 lat temu

Czyba wykonawcy to nie lubią tego typu artykułów 🙂

12
0
Podziel się swoją opiniąx