Sika Balkony Premium
Sika Balcony Premium – hydroizolacja na balkon i taras
16 maja 2018
Jak czyścić klimatyzację i jak często trzeba to robić ?
Jak czyścić klimatyzację i jak często trzeba to robić ?
18 maja 2018
Pokaż wszystkie
Agregat wody lodowej - działanie i zastosowanie

Agregat wody lodowej - działanie i zastosowanie

Agregat wody lodowej - działanie i zastosowanie – poznaj specyfikę funkcjonowania tego rozwiązania.

Agregat wody lodowej – działanie i zastosowanie – poznaj specyfikę funkcjonowania tego rozwiązania.

Czym jest agregat wody lodowej ?

Podstawowym zadaniem agregatu wody lodowej jest odprowadzanie ciepła z cieczy, można zastosować to rozwiązanie w klimatyzacji w momencie dostarczania powietrza lub cieczy o niskiej temperaturze, agregat pomaga w utrzymaniu pożądanych procesów technologicznych.

Agregat wody lodowej w klimatyzacji

Woda lodowa dociera do wentylatorowych wymienników ciepła lub do innego urządzenia końcowego, po ogrzaniu cieczy w wymienniku, wraca ona do agregatu, rozwiązanie to znajduje zastosowanie w przemyśle. Ciecz zostaje schłodzona w parowniku przy użyciu pomp dystrybucyjnych, a następnie jest transportowana do chłodnic, chłodnice są wykorzystywane w przemyśle tworzyw sztucznych, np. w przebiegu wtrysku lub rozdmuchu. Są wykorzystywane także do chłodzenia zasilaczy lub stacji energii elektrycznych. Warto podkreślić, że agregaty wykorzystywane do celów przemysłowych są scentralizowane, jedne lub kilka agregatów podczas wytwarzania określonej mocy generuje płyn pozwalający na utrzymanie odpowiednio niskiej temperatury.

Zalety i wady agregatu wody lodowej ze skraplaczem chłodzonym powietrzem

Jest to rozwiązanie bardzo korzystne pod względem finansowym i najczęściej wybierane. Urządzenie zajmuje ponadto bardzo mało miejsca, a koszty inwestycji są relatywnie niskie, agregat taki odznacza się dużą wydajnością. Można zdecydować się na opcję z wbudowanym modułem hydraulicznym.

Jeżeli chodzi o wady tego rozwiązania to można do nich zaliczyć ograniczony zasięg temperatury działania urządzenia, a także ograniczoną temperaturę powietrza znajdującego się w otoczeniu systemu.

Zalety i wady agregatu wody lodowej ze skraplaczem chłodzonym cieczą

Urządzenie umieszcza się na zewnątrz budynku, można je rozdzielić z pozostałymi częściami agregatu. Dzięki małym rozmiarom, system nie zajmuje dużej ilości miejsca. Jest to rozwiązanie odznaczające się wysoką wydajnością energetyczną, a hałas jaki generuje podczas pracy jest niewielki.

Wadą tego rozwiązania są wyższe koszty inwestycyjne niż w przypadku agregatu ze skraplaczem chłodzonym powietrzem. Potrzeba również znacznie więcej chłodzonej cieczy znajdującej się w obiegu, aby uzyskać pożądany efekt, ponadto występuje również ograniczony dystans skraplacza do agregatu.


Zobacz polecane przez nas agregaty wody lodowej

Cennik Daikin

 

Podziel się
Robert Kucharski
Robert Kucharski
Jestem obecny w branży budowlanej od kilkunastu lat, przechodząc każdy szczebel kariery począwszy od pomocnika na budowie a kończąc na własnej firmie budowlanej. Pragnę podzielić się moją wiedzą na stronach tego blogu.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Scroll Up