Jakie są koszty ogrzewania domu pompą gruntową i powietrzną?
Kiedy ogrzewanie domu pompą ciepła się opłaca ?
27 marca 2018
Jaki wybrać podgrzewacz wody – pojemnościowy czy przepływowy ?
Jaki wybrać podgrzewacz wody – pojemnościowy czy przepływowy ?
30 marca 2018
Pokaż wszystkie
Współczynnik przenikania ciepła U - jak samemu obliczyć

Współczynnik przenikania ciepła U - jak samemu obliczyć

Współczynnik przenikania ciepła U – jak samemu obliczyć

Współczynnik przenikania ciepła U – jak samemu obliczyć ten parametr? W czym tkwi jego tajemnica i jak wpływa na ciepło w Twoim domu? Dowiesz się tego czytając ten artykuł.

Współczynnik przenikania ciepła U jest podawany w jednostce W/(m2·K). Określa, jak duża ilość ciepła przepływa przez jednostkową powierzchnię przegrody budowlanej, jeżeli po dwóch jej stronach występuje różnica temperatury, około 1 Kelwina, dzięki temu, że poznasz współczynniku U dowiesz się, ile ciepła ucieka przez ściany i z jak dużymi stratami się to wiąże.

Współczynnik przenikania ciepła U – ile powinien wynosić ?

Do 2017 roku współczynnik U wynosił 0,25 W/(m2·K) dla ścian zewnętrznych. Od 2017 roku współczynnik nie może natomiast przekraczać 0,23 W/(m2·K). Wartość ta będzie jeszcze mniejsza od 2021 roku, gdy współczynnik U będzie mógł być nie większy niż 0,20 W/(m2·K). Budując już teraz dom, warto użyć materiałów, które będą w stanie spełnić te wymagania.

Przenikanie ciepła a przewodzenie ciepła

Współczynnik przewodzenia ciepła, który oznaczany jest symbolem lambda – λ – wskazuje, jaką ochronę cieplną ma dany materiał. Jeżeli dwie ściany zostaną wykonane z takiego samego materiału, czyli będą miały taką samą wartość λ, mogą mieć inny współczynnik U, ponieważ ich grubość może być inna.

Współczynnik przenikania ciepła U pokazuje izolacyjność przegrody, parametr ten uzyskiwany jest przez podzielenie λ przez grubość przegrody.

Jeżeli chodzi o wartość λ dla poszczególnych materiałów budowlanych, przedstawia się to następująco:

  • Żelbet – 1,70,
  • Mur z cegły ceramicznej pełnej – 0,77,
  • Mur z cegły silikatowej pełnej – 1,00,
  • Wełna mineralna – 0,045,
  • Styropian – 0,030–0,045.

Jak obliczyć współczynnik U ściany ?

Podstawą obliczenia współczynnika przenikania ciepła jest znajomość materiału, z jakiego ściana została wykonana. Należy znać także ilość warstw, z jakich się składa, a także ich grubość, kolejnym krokiem jest zdobycie informacji na temat parametrów λ.

Jeżeli beton komórkowy ma grubość 24 cm i λ = 0,14 W/(m·K), to pierwszą wartość należy zapisać jako 0,24, podzielić przez 0,14, co da 1,714 [m2·K/W].

W ten sam sposób należy obliczyć izolację ściany wykonaną ze styropianu grafitowego, otrzymane wartości wraz z uzyskanym oporem przejmowania ciepła przez ściany zewnętrznej i wewnętrzne należy zsumować, co pozwoli na uzyskanie wartości U.

Robert Kucharski
Robert Kucharski
Robert Kucharski – bloger budowlany, influencer - specjalista branży budowlano instalacyjnej, od kilkudziesięciu lat związany z rynkiem budowlanym, prowadzący własną firmę budowlaną.Budujesz lub remontujesz dom ? Zapraszam na mojego bloga, przeprowadzę Cię poprzez cały proces budowy Twojego domu, począwszy od planowania, projektu, poprzez budowę a na instalacjach skończywszy. Nasza pasja są następujące działy; ogrzewanie, wentylacja, rekuperacja oraz klimatyzacja. Na mojej stronie dowiesz się dlaczego warto zastosować konkretne rozwiązania budowlane, poznasz nowe urządzenia, znajdziesz obowiązujące cenniki lub katalogi, pobierzesz też projekty, certyfikaty, instrukcje i dokumentacje techniczne. Przeprowadzimy dla Ciebie testy urządzeń takich jak; podgrzewacz c.w.u., kocioł lub piec gazowy lub olejowy, klimatyzator, pompa ciepła oraz rekuperator. Przy okazji też poznasz opinie i oceny użytkowników którzy kupili i użytkują te urządzenia, jeżeli pragniesz to możesz też podzielić się swoją opinią lub zostawić komentarz na naszym blogu. Podpowiemy również gdzie kupić najtaniej urządzenia tak by cena zakupu była jak najbardziej dla Ciebie korzystna, napisz do nas a przygotujemy najlepszą cenę. Natomiast dzięki współpracy ze specjalistami takimi jak; hydraulik, instalator czy serwisant jesteśmy wstanie zaproponować tanio montaż kupionych urządzeń w atrakcyjnych cenach oraz późniejszy ich serwis w następujących miejscowościach Dębica, Pilzno, Ropczyce, Mielec, Tarnów, Jasło, Rzeszów. W pozostałych miejscowościach montaż i serwis za pomocą ekip danego producenta. Nasz wykonawca, serwisant i projektant uczestniczy w corocznych szkoleniach branżowych. Prowadzimy własny autoryzowany sklep, natomiast nasza hurtownia współpracuje bezpośrednio z producentami.
0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
1 Komentarz
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Jan
Jan
5 lat temu

Przydatne dla wszystkich budujących dom

1
0
Podziel się swoją opiniąx