Jakie są koszty ogrzewania domu pompą gruntową i powietrzną?
Kiedy ogrzewanie domu pompą ciepła się opłaca ?
27 marca 2018
Jaki wybrać podgrzewacz wody – pojemnościowy czy przepływowy ?
Jaki wybrać podgrzewacz wody – pojemnościowy czy przepływowy ?
30 marca 2018
Pokaż wszystkie
Współczynnik przenikania ciepła U - jak samemu obliczyć

Współczynnik przenikania ciepła U - jak samemu obliczyć

Współczynnik przenikania ciepła U – jak samemu obliczyć

Współczynnik przenikania ciepła U – jak samemu obliczyć ten parametr? W czym tkwi jego tajemnica i jak wpływa na ciepło w Twoim domu? Dowiesz się tego czytając ten artykuł.

Współczynnik przenikania ciepła U jest podawany w jednostce W/(m2·K). Określa, jak duża ilość ciepła przepływa przez jednostkową powierzchnię przegrody budowlanej, jeżeli po dwóch jej stronach występuje różnica temperatury, około 1 Kelwina, dzięki temu, że poznasz współczynniku U dowiesz się, ile ciepła ucieka przez ściany i z jak dużymi stratami się to wiąże.

Współczynnik przenikania ciepła U – ile powinien wynosić ?

Do 2017 roku współczynnik U wynosił 0,25 W/(m2·K) dla ścian zewnętrznych. Od 2017 roku współczynnik nie może natomiast przekraczać 0,23 W/(m2·K). Wartość ta będzie jeszcze mniejsza od 2021 roku, gdy współczynnik U będzie mógł być nie większy niż 0,20 W/(m2·K). Budując już teraz dom, warto użyć materiałów, które będą w stanie spełnić te wymagania.

Przenikanie ciepła a przewodzenie ciepła

Współczynnik przewodzenia ciepła, który oznaczany jest symbolem lambda – λ – wskazuje, jaką ochronę cieplną ma dany materiał. Jeżeli dwie ściany zostaną wykonane z takiego samego materiału, czyli będą miały taką samą wartość λ, mogą mieć inny współczynnik U, ponieważ ich grubość może być inna.

Współczynnik przenikania ciepła U pokazuje izolacyjność przegrody, parametr ten uzyskiwany jest przez podzielenie λ przez grubość przegrody.

Jeżeli chodzi o wartość λ dla poszczególnych materiałów budowlanych, przedstawia się to następująco:

  • Żelbet – 1,70,
  • Mur z cegły ceramicznej pełnej – 0,77,
  • Mur z cegły silikatowej pełnej – 1,00,
  • Wełna mineralna – 0,045,
  • Styropian – 0,030–0,045.

Jak obliczyć współczynnik U ściany ?

Podstawą obliczenia współczynnika przenikania ciepła jest znajomość materiału, z jakiego ściana została wykonana. Należy znać także ilość warstw, z jakich się składa, a także ich grubość, kolejnym krokiem jest zdobycie informacji na temat parametrów λ.

Jeżeli beton komórkowy ma grubość 24 cm i λ = 0,14 W/(m·K), to pierwszą wartość należy zapisać jako 0,24, podzielić przez 0,14, co da 1,714 [m2·K/W].

W ten sam sposób należy obliczyć izolację ściany wykonaną ze styropianu grafitowego, otrzymane wartości wraz z uzyskanym oporem przejmowania ciepła przez ściany zewnętrznej i wewnętrzne należy zsumować, co pozwoli na uzyskanie wartości U.

Robert Kucharski
Robert Kucharski
Robert Kucharski – bloger budowlany oraz influencer - specjalista branży budowlano-instalacyjnej, od kilkudziesięciu lat związany z rynkiem budowlanym.Moje publikacje, koncentrujące się na tematyce budownictwa, domu i ogrodu docierają do miliona internautów rocznie. Na moim blogu oferuję czytelnikom kompleksowe poradniki związane z procesem budowy domu, od etapu planowania do finalizacji. Z pasją dzielę się wiedzą na temat ogrzewania, wentylacji, rekuperacji i klimatyzacji, a także przedstawiam najnowsze cenniki, katalogi, projekty i certyfikaty. Wszystko to, by moje treści były najbardziej wartościowe dla Was.
0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
1 Komentarz
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Jan
Jan
6 lat temu

Przydatne dla wszystkich budujących dom

1
0
Podziel się swoją opiniąx