Z czego zrobić taras
Z czego zrobić taras ?
4 września 2019
Szkolenie - sterowniki do ogrzewania podłogowego i grzejnikowego marki Tech
Szkolenie – sterowniki do ogrzewania podłogowego i grzejnikowego marki Tech
11 września 2019

Wady oraz zalety ogrzewania gazowego w domu

Ogrzewanie gazowe ma duże grono zwolenników, ale również wielu przeciwników. Tego typu rozwiązanie jest z pewnością bardzo wygodne, gdyż nie wymaga corocznego kupowania opału, np. drewna, węgla czy innych materiałów. Pozwala również utrzymać stałą temperaturę w pomieszczeniach. Z drugiej strony koszt montażu oraz eksploatacji kotła gazowego sprawia, że wiele osób nie korzysta z tego rozwiązania. Jakie są wady i zalety ogrzewania gazowego w domu?

Zalety ogrzewania gazowego w domu

Pompa-ciepła-bosch NK

Wygoda użytkowania

Kotły gazowe zapewniają odpowiednią wygodę użytkowania – wystarczy ustawić konkretny program, który zapewni utrzymanie odpowiedniej temperatury w pomieszczeniach. Oczywiście niezbędny jest również przegląd instalacji, który powinien zostać wykonany co najmniej raz w roku.


Dodatkowo piec gazowy nie jest jedynie urządzeniem, które zapewnia ogrzewanie domu. Może bowiem jednocześnie zaopatrywać domowników w ciepłą wodę. Eliminuje to wówczas problem związany z montażem dodatkowych urządzeń, np. bojlerów czy piecyków gazowych. W przypadku tradycyjnych kotłów zasilanych np. węglem czy drewnem, instalacja jest konieczna.

Więcej miejsca w kotłowni

Wybór ogrzewania gazowego w domu niesie inną korzyść, którą jest z pewnością zapewnienie znacznie większej ilości miejsca niż w przypadku standardowych rozwiązań. Ponadto urządzenia tego typu są czyste – nie ma ryzyka pojawienia się zabrudzeń z drewna czy węgla, gdyż taki materiał nie musi być wykorzystywany. Nie powstają również różnego rodzaju odpady, np. żużel czy popiół. Bardzo ważnym aspektem jest fakt znacznie niższej emisji spalin do atmosfery. Kotły gazowe emitują mniejszą ilość tlenków węgla i azotu niż tradycyjne piece węglowe.

Wady ogrzewania gazowego w domu

Wysokie koszty inwestycji

Montaż instalacji ogrzewania gazowego w domu wiąże się z dość wysokimi kosztami. Stworzenie samej kotłowni, w której znajdzie się kocioł gazowy stanowi wydatek rzędu kilkunastu tysięcy złotych. Oczywiście oprócz tego należy również pamiętać o projekcie oraz utworzeniu przyłącza, które są odrębnymi wydatkami. Jeśli zaś chodzi o koszty eksploatacji, nie są one nader wysokie. Jednakże w porównaniu do sum pieniędzy, które pociąga za sobą piec węglowy, ogrzewanie gazowe w domu generuje wyższe koszty.

Dostęp do gazu

Aby zamontować ogrzewanie gazowe w domu, należy doprowadzić przyłącze gazowe do budynku. Jeśli jednak działka jest usytuowana w znacznej odległości od instalacji sieci gazowej, wówczas operator może nie zgodzić się na podpisanie umowy. Wówczas można zainwestować w kupno zbiornika zawierającego gaz płynny, co jest obwarowane przepisami.
Piec-kocioł-gazowy-De-Dietrich-i-BAXI-NK

Kotły gazowe

Zobacz również nasz dział tematyczny poświęcony kotłom i piecom gazowym i zobacz co warto sprawdzić przed zakupem.

Zobacz

Wady oraz zalety ogrzewania gazowego w domu to jeden z dylematów przed jakimi stoją inwestorzy planujący wdrożyć u siebie w domu lub mieszkaniu ogrzewanie gazowe. Zapoznaj się z naszym wpisem w którym zawarliśmy najważniejsze za i przeciw instalacji tego źródła ciepła w naszym domu. Należy również pamiętać że ogrzewanie gazowe jest na chwilę obecną najpopularniejsza forma ogrzewania i przygotowania ceiepłej wody użytkowej

Robert Kucharski
Robert Kucharski
Robert Kucharski – bloger budowlany, influencer - specjalista branży budowlano instalacyjnej, od kilkudziesięciu lat związany z rynkiem budowlanym, prowadzący własną firmę budowlaną.Budujesz lub remontujesz dom ? Zapraszam na mojego bloga, przeprowadzę Cię poprzez cały proces budowy Twojego domu, począwszy od planowania, projektu, poprzez budowę a na instalacjach skończywszy. Nasza pasja są następujące działy; ogrzewanie, wentylacja, rekuperacja oraz klimatyzacja. Na mojej stronie dowiesz się dlaczego warto zastosować konkretne rozwiązania budowlane, poznasz nowe urządzenia, znajdziesz obowiązujące cenniki lub katalogi, pobierzesz też projekty, certyfikaty, instrukcje i dokumentacje techniczne. Przeprowadzimy dla Ciebie testy urządzeń takich jak; podgrzewacz c.w.u., kocioł lub piec gazowy lub olejowy, klimatyzator, pompa ciepła oraz rekuperator. Przy okazji też poznasz opinie i oceny użytkowników którzy kupili i użytkują te urządzenia, jeżeli pragniesz to możesz też podzielić się swoją opinią lub zostawić komentarz na naszym blogu. Podpowiemy również gdzie kupić najtaniej urządzenia tak by cena zakupu była jak najbardziej dla Ciebie korzystna, napisz do nas a przygotujemy najlepszą cenę. Natomiast dzięki współpracy ze specjalistami takimi jak; hydraulik, instalator czy serwisant jesteśmy wstanie zaproponować tanio montaż kupionych urządzeń w atrakcyjnych cenach oraz późniejszy ich serwis w następujących miejscowościach Dębica, Pilzno, Ropczyce, Mielec, Tarnów, Jasło, Rzeszów. W pozostałych miejscowościach montaż i serwis za pomocą ekip danego producenta. Nasz wykonawca, serwisant i projektant uczestniczy w corocznych szkoleniach branżowych. Prowadzimy własny autoryzowany sklep, natomiast nasza hurtownia współpracuje bezpośrednio z producentami.
0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Podziel się swoją opiniąx