Wielość możliwości, czyli jak oświetlić sufit podwieszany?
Sufit podwieszany to jedno z najpopularniejszych obecnie rozwiązań. Cieszy się wielką atencją wśród osób remontujących domy i mieszkania, gdyż pozwala w szybki i skuteczny sposób poprawić wizualnie wnętrze, ale też diametralnie odmienić rodzaj zastosowanego oświetlenia. Jakie lampy najlepiej sprawdzają się w przypadku sufitów podwieszanych? O przykładach najciekawszych rozwiązań opowiemy poniżej.
Od wielu lat najczęściej stosowanym rozwiązaniem jest żyrandol. Nie mamy jednak na myśli wyłącznie lampy metalowej, z dużą ilością dekoracyjnych kryształków. Współczesne żyrandole miewają syntetyczną i zwartą formę, o mocno minimalistycznym wyrazie. Dzięki temu, bez trudu udaje się znaleźć lampę wiszącą do niemal każdej aranżacji.
W jaki sposób montuje się żyrandol na suficie podwieszanym? Jego konstrukcja należy do dość ciężkich, z tego powodu najczęściej jest zawieszany na suficie właściwym, a następnie przepuszczany przez powierzchnię płyty gipsowo-kartonowej, która sama z siebie mogłaby nie utrzymać jego ciężaru.
Istnieje również inne rozwiązania, które mają wielu zwolenników, zwłaszcza przy nowoczesnych aranżacjach. Mowa oczywiście o sufitach podwieszanych, wielopoziomowych. W ich przypadku istnieje możliwość zawieszenia żyrandola na powierzchni właściwego sufitu, który w danej strefie pozostaje widoczny, a następnie stworzenie wokół aranżacji z płyt, ułożonych w kilku warstwach, na różnej wysokości. Tworzy się wówczas niezmiernie ciekawe efekty wizualne, o mocno dekoracyjnym i nowoczesnym wyrazie.
Jakie są zalety zastosowania żyrandoli na tego typu suficie? Pozwala on na stworzenie niesamowitych kompozycji wizualnych, które zdobią przestrzeń, dzięki zestawieniu jednej lub wielu płaszczyzn z dekoracyjną strukturą rzeźbiarską wiszącej lampy. Idealne, niesamowite, stylowe i odpowiadające różnym gustom żyrandole można znaleźć w sklepie Lampy.it, gdzie stawia się równocześnie na modną formę i najwyższą jakość wykonania każdego z produktów.
Równie popularne, choć zdecydowanie mniej spektakularne, są oprawy punktowe, nazywane inaczej wpustowymi. Są praktyczne i niewielkie, dzięki czemu potrafią oświetlać znaczącą przestrzeń w sposób dyskretny. Główną dekoracją staje się wówczas nie sama lampa, a światło i gra cieni na odpowiednio skonstruowanym suficie.
W przypadku opraw wpustowych występują rozwiązania LED-owe i halogenowe. Pierwsze z wymienionych są zdecydowanie bardziej energooszczędne, dlatego warto zastanowić się nad ich zastosowaniem, jeśli pragniemy mieć kontrolę nad domowymi wydatkami.
Najczęściej stosuje się kilka lub kilkanaście opraw, montowanych w newralgicznych punktach wnętrzach. Pozwala to na równomierne oświetlenie całości pomieszczenia lub konkretnej strefy funkcjonalnej.
Jeśli same punkty LED są niewystarczające i szukamy dodatkowego źródła światła, można przetestować listwy LED-owe, które świetnie sprawdzają się w przypadku sufitów podwieszanych. Do dyspozycji są produkty o różnej wielkości diod (3528 i 5050). Przy wyborze warto zwrócić też uwagę na zagęszczenie punktów świetlnych oraz natężenie światła, dzięki czemu będziemy w stanie lepiej dobrać produkt do naszych potrzeb.
Dzięki nim buduje się oświetlenie przestrzeni o zróżnicowanej formie. Samoprzylepne listwy z łatwością montuje się na rozmaitych powierzchniach. Można też ukryć je za krawędzią płyty gipsowej, a przez to uzyskać efekt poblasku i światła odbitego, o szczególnie ozdobnym charakterze. Idealnie sprawdza się ono w przestrzeniach przeznaczonych do relaksu i odpoczynku.
Plafony to nowoczesne rozwiązania, stanowiące pomysł pośredni pomiędzy rozbudowanymi i ozdobnymi żyrandolami, które zajmują sporo przestrzeni, a oczkami wpustowymi. Zazwyczaj znajdują się blisko powierzchni sufitu, potrafią jednak przybierać rozbudowane i dekoracyjne formy. Plafony umożliwiają skuteczne doświetlenie większej powierzchni w pomieszczeniu, dając łagodne i rozproszone światło. Najczęściej stosuje się je jako funkcjonale i wygodne oświetlenie główne.
W zależności od poziomu rozbudowania sufitu podwieszanego wykorzystuje się różne rozwiązania, służące doświetleniu pomieszczenia. W zależności od potrzeb można postawić na lampy wiszące, o mocno ozdobnym wyglądzie lub zbudować przestrzeń z pomocą niemal niewidocznych punktów wpustowych lub listew. Sufity podwieszane to praktyczny, funkcjonalny i niezmiernie dekoracyjny pomysł na wnętrze. Uzupełnione dobrze dobranym oświetleniem, tworzą spójny klimat pomieszczenia, bez względu na to, czy szukamy rozwiązania w stylu skandynawskim, nowoczesnym czy glamour.
Wielość możliwości, czyli jak oświetlić sufit podwieszany? Wykonując sufit podwieszany powinniśmy prace rozpocząć od wykonania i rozplanowania oświetlenia takiego sufitu. Prawidłowo wykonane oświetlenie sprawi że wnętrze nabierze niesamowitego charakteru i stanie się prawdziwą perłą aranżacyjną. Sufity podwieszane można podświetlić na dowolnie wybrany kolor, wprowadzając dzięki temu do pomieszczenia klimat na jakim nam zależy.