Bosch Compress 3000 AWS
Junkers – Bosch Compress 3000 AWS – Powietrzne pompy ciepła typu split
3 maja 2018
projekt-ogrzewania-podłogowego-K 2
Projekt ogrzewania podłogowego ( podłogówki )
7 maja 2018

Rekuperacja czy klimatyzacja ?

Celem rekuperacji jest wprowadzenie do pomieszczeń świeżego powietrza, charakteryzuje się ono dużym stężeniem tlenu oraz małym stężeniem dwutlenku węgla. Natomiast głównym zadaniem klimatyzacji jest poprawa komfortu cieplnego polegająca na ustaleniu odpowiedniej wartości temperatury w pomieszczeniach. Klimatyzacja dba także o wilgotność, która powinna szacować się w granicach 40-60%. Rekuperacja czy klimatyzacja, co zatem warto wybrać?

Zadaniem zarówno rekuperacji, jak i klimatyzacji jest zapewnienie odpowiedniej jakości powietrza w pomieszczeniach powinno ono mieć odpowiednie parametry, różnice występują jedynie przy mechanizmie działania systemów. Rekuperacja opiera się na wymianie powietrza, z pomieszczeń usuwane jest zużyte, zanieczyszczone powietrze, w jego miejsce wtłaczane jest powietrze czyste, oczyszczone z wszelkich bakterii oraz zabrudzeń. Klimatyzacja natomiast zajmuje się obróbką powietrza znajdującego się już wewnątrz pomieszczeń, powietrze poddawane jest modyfikacji pod względem temperatury i wilgotności, należy pamiętać że w tym przypadku jednak nie dochodzi do wymiany powietrza.

Mechanizm działania obydwu systemów wpływa na właściwości powietrza dostarczanego do pomieszczeń, rekuperacja dba o to, aby powietrze było regularnie wymieniane, a klimatyzacja zmienia jego parametry.

Rodzaje rekuperacji

Najnowocześniejszym systemem wentylacji, na jaki można się obecnie zdecydować jest rekuperacja. Dostępna jest w dwóch wersjach:

  • wywiewnej – cyrkulacja powietrza jest wymuszana przez wentylatory, albo centralny, albo indywidualny, powietrze dostarczane jest do pomieszczeń poprzez okna lub nieszczelności,
  • nawiewno-wywiewnej – cyrkulacja powietrza jest kontrolowana, a nie przypadkowa, jak przy wentylacji wywiewnej, decydując się na wentylację mechaniczną z odzyskiem ciepła można dodatkowo pozyskać ciepłe powietrze do ogrzewania pomieszczeń.

Systemy klimatyzacji – rodzaje

Szybkie i skuteczne chłodzenie pomieszczeń może odbywać się przy użyciu klimatyzacji, która coraz częściej pojawia się w polskich domach, ponadto system pozwala na usuwanie z pomieszczeń nadmiernej ilości wilgoci. Mechanizm działania klimatyzacji jest zbliżony do działania lodówki, głównymi elementami klimatyzacji są wymienniki ciepła, parowniki, skraplacze, sprężarki, zawory rozprężne oraz wentylatory, można wyróżnić następujące rodzaje klimatyzacji, w zależności od mechanizmu ich działania:

  • system CAV – powietrze wtłaczane jest do pomieszczeń ze stałym natężeniem, ale ze zmienną temperaturą,
  • system VAV – powietrze wprowadzane jest do pomieszczeń ze zmiennym natężeniem, ze stałą temperaturę,
  • system VRV – o tym, jakie parametry będzie miało powietrze decyduje czynnik chłodniczy.

Który system wybrać: klimatyzację czy rekuperację ?

Mając do wyboru dwa systemy, takie jak klimatyzacja i rekuperacja, można dojść do wniosku, że jedynie rekuperacja jest w stanie dostarczyć do pomieszczeń zdrowe, pozbawione zanieczyszczeń powietrze, klimatyzacja jest w stanie zmienić jedynie temperaturę oraz wilgotność powietrza, pomimo stosowanych w niej filtrów, nie jest w stanie usunąć wszystkich zanieczyszczeń znajdujących się w powietrzu. Warto stosować klimatyzację, jako uzupełnienie systemu wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła, te dwa systemy będą ze sobą idealnie współgrały.


Zobacz również

Wentylacja – Budowa i Remont

Wentylacja – Budowa i Remont

Podstawowym systemem w każdym domu jest wentylacja. Dzięki niej możesz zadbać o dopływ świeżego powietrza do wnętrz, a także o skuteczne usuwanie wszelkich zanieczyszczeń z pomieszczeń. Sprawnie działający system wentylacyjny przyczynia się do zmniejszenia ryzyka wystąpienia wilgoci

Zobacz: remont.biz.pl/category/wentylacja/

Klimatyzacja – Budowa i Remont

Klimatyzacja – Budowa i Remont

Chłodzi i ogrzewa, takie możliwości daje klimatyzacja, która coraz częściej znajduje zastosowanie nie tylko w budynkach biurowych, ale także w domach prywatnych. Ma wiele ciekawych właściwości, które sprawiają, że dbanie o komfort termiczny w domu jest dużo prostsze i bardziej przyjemne

Zobacz: remont.biz.pl/category/klimatyzacja/

Robert Kucharski
Robert Kucharski
Robert Kucharski – bloger budowlany, influencer - specjalista branży budowlano instalacyjnej, od kilkudziesięciu lat związany z rynkiem budowlanym, prowadzący własną firmę budowlaną.Budujesz lub remontujesz dom ? Zapraszam na mojego bloga, przeprowadzę Cię poprzez cały proces budowy Twojego domu, począwszy od planowania, projektu, poprzez budowę a na instalacjach skończywszy. Nasza pasja są następujące działy; ogrzewanie, wentylacja, rekuperacja oraz klimatyzacja. Na mojej stronie dowiesz się dlaczego warto zastosować konkretne rozwiązania budowlane, poznasz nowe urządzenia, znajdziesz obowiązujące cenniki lub katalogi, pobierzesz też projekty, certyfikaty, instrukcje i dokumentacje techniczne. Przeprowadzimy dla Ciebie testy urządzeń takich jak; podgrzewacz c.w.u., kocioł lub piec gazowy lub olejowy, klimatyzator, pompa ciepła oraz rekuperator. Przy okazji też poznasz opinie i oceny użytkowników którzy kupili i użytkują te urządzenia, jeżeli pragniesz to możesz też podzielić się swoją opinią lub zostawić komentarz na naszym blogu. Podpowiemy również gdzie kupić najtaniej urządzenia tak by cena zakupu była jak najbardziej dla Ciebie korzystna, napisz do nas a przygotujemy najlepszą cenę. Natomiast dzięki współpracy ze specjalistami takimi jak; hydraulik, instalator czy serwisant jesteśmy wstanie zaproponować tanio montaż kupionych urządzeń w atrakcyjnych cenach oraz późniejszy ich serwis w następujących miejscowościach Dębica, Pilzno, Ropczyce, Mielec, Tarnów, Jasło, Rzeszów. W pozostałych miejscowościach montaż i serwis za pomocą ekip danego producenta. Nasz wykonawca, serwisant i projektant uczestniczy w corocznych szkoleniach branżowych. Prowadzimy własny autoryzowany sklep, natomiast nasza hurtownia współpracuje bezpośrednio z producentami.
0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Podziel się swoją opiniąx