Tabela punkt rosy
Tabela punkt rosy
10 października 2011
Sztukateria wewnętrzna
1 stycznia 2012
Pokaż wszystkie

Pleśń na ścianach – przyczyny powstawania – sposoby likwidacji.

Co to jest pleśń ?

Pleśń, a dokładniej grzyby pleśniowe, to potoczna nazwa grzybów z różnych grup systematycznych ( pleśniak, pędzlak, kropidlak, sierpik ). Grzybnia ta rozwija się w środowisku wilgotnym a podłoże rozwoju tych grzybów jest naprawdę duże począwszy od np. żywności aż po mury naszego domu.

Co istotne zarodki pleśni są wszędzie wokół nas i tak naprawdę czekają tylko na dogodny moment do rozwoju – należy pamiętać też o tym iż pleśń tworzy strzępki które wytwarzają mytotoksyny, będące substancjami rakotwórczymi, alergizującymi i mutagennymi, potęguję dolegliwości górnych dróg oddechowych.

Obecność pleśni manifestuje się w postaci plam o różnym zabarwieniu, tworząc ogniska chorobowe o dość specyficznym zapachu, co jest o tyle istotne iż pozwala nam zlokalizować niewidoczne ogniska pleśni np. pod tapetą.

Diagnoza i lokalizacja ?

Jeżeli zależy ci na likwidacji pleśni, a nie tylko na zamaskowaniu zagrożenia ( np. z czym się kilkakrotnie spotkałem – poprzez zamalowanie farbą ), należy zacząć od poznania przyczyn jej powstawania. Co wobec tego należy sprawdzić ?

Wentylacja

– po pierwsze jeżeli budynek jest ocieplony należy ustalić w jakiej technologii zostało wykonane to ocieplenie, oraz czy ocieplenie jest odpowiednio wentylowane.

– po drugie czy pomieszczenia, a w szczególności te które generują wilgoć tj. łazienka, kuchnia posiadają odpowiednia wentylację.

– po trzecie w przypadku nowych ( bardzo szczelnych ) okien

– w przypadku wentylacji mechanicznej sprawdzić jej drożność.

Wilgotność

Pomieszczenie powinno posiadać wilgotność powietrza, uniemożliwiające rozwój grzybów pleśniowych ( do rozwoju potrzebują wilgoci ) wilgotność ta powinna  oscylować w okolicach 60 %

Pomocnym tutaj może okazać się ustalenie tzw. punktu rosy – czyli temperatury w której rozpoczyna się proces skraplania powietrza. ( zobacz tabelę )

Przecieki

Należy dokonać przeglądu wszelkich przegród budowlanych ( dach, taras itp. ), być może to właśnie przecieki generują powstanie pleśni.Jak usunąć pleśń ?

Po właściwym zdiagnozowaniu ognisk chorobowych, należy przystąpić do ich odpowiedniej likwidacji, sposób walki z pleśnią będzie uzależniony od rodzaju podłoża, rodzaju źródła jej powstania itp. Przed przystąpieniem do prac należy usunąć skażoną powierzchnię oraz zastosować osuszacze powietrza, tak by osuszyć i ustabilizować wilgotność w pomieszczeniu.

Czasami wystarczy zwykłe zmycie ścian odpowiednim środkiem grzybobójczym, w niektórych przypadkach potrzebna już będzie usunięcie farby bądź tapety. W przypadku usunięcia istniejącego tynku należy zastąpić tynkiem w pełni para przepuszczalnym tak by nie blokować dyfuzji pary wodnej wewnątrz. Jeżeli powierzchnia będzie malowana należy zastosować farby silikatowe. Reasumując podczas naprawy skażonych powierzchni należy stosować produkty w pełni para przepuszczalne, nie powodujące zamykania pary wodnej wewnątrz odtworzonej struktury, a tym samym niwelując do minimum ryzyko powrotu pleśni.

 Robert Kucharski
Robert Kucharski
Robert Kucharski – bloger budowlany, influencer - specjalista branży budowlano instalacyjnej, od kilkudziesięciu lat związany z rynkiem budowlanym, prowadzący własną firmę budowlaną.Budujesz lub remontujesz dom ? Zapraszam na mojego bloga, przeprowadzę Cię poprzez cały proces budowy Twojego domu, począwszy od planowania, projektu, poprzez budowę a na instalacjach skończywszy. Nasza pasja są następujące działy; ogrzewanie, wentylacja, rekuperacja oraz klimatyzacja. Na mojej stronie dowiesz się dlaczego warto zastosować konkretne rozwiązania budowlane, poznasz nowe urządzenia, znajdziesz obowiązujące cenniki lub katalogi, pobierzesz też projekty, certyfikaty, instrukcje i dokumentacje techniczne. Przeprowadzimy dla Ciebie testy urządzeń takich jak; podgrzewacz c.w.u., kocioł lub piec gazowy lub olejowy, klimatyzator, pompa ciepła oraz rekuperator. Przy okazji też poznasz opinie i oceny użytkowników którzy kupili i użytkują te urządzenia, jeżeli pragniesz to możesz też podzielić się swoją opinią lub zostawić komentarz na naszym blogu. Podpowiemy również gdzie kupić najtaniej urządzenia tak by cena zakupu była jak najbardziej dla Ciebie korzystna, napisz do nas a przygotujemy najlepszą cenę. Natomiast dzięki współpracy ze specjalistami takimi jak; hydraulik, instalator czy serwisant jesteśmy wstanie zaproponować tanio montaż kupionych urządzeń w atrakcyjnych cenach oraz późniejszy ich serwis w następujących miejscowościach Dębica, Pilzno, Ropczyce, Mielec, Tarnów, Jasło, Rzeszów. W pozostałych miejscowościach montaż i serwis za pomocą ekip danego producenta. Nasz wykonawca, serwisant i projektant uczestniczy w corocznych szkoleniach branżowych. Prowadzimy własny autoryzowany sklep, natomiast nasza hurtownia współpracuje bezpośrednio z producentami.
0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Podziel się swoją opiniąx