Tabela punkt rosy
Tabela punkt rosy
10 października 2011
Sztukateria wewnętrzna
1 stycznia 2012
Pokaż wszystkie

Pleśń na ścianach – przyczyny powstawania – sposoby likwidacji.

Co to jest pleśń ?

Pleśń, a dokładniej grzyby pleśniowe, to potoczna nazwa grzybów z różnych grup systematycznych ( pleśniak, pędzlak, kropidlak, sierpik ). Grzybnia ta rozwija się w środowisku wilgotnym a podłoże rozwoju tych grzybów jest naprawdę duże począwszy od np. żywności aż po mury naszego domu.

Co istotne zarodki pleśni są wszędzie wokół nas i tak naprawdę czekają tylko na dogodny moment do rozwoju – należy pamiętać też o tym iż pleśń tworzy strzępki które wytwarzają mytotoksyny, będące substancjami rakotwórczymi, alergizującymi i mutagennymi, potęguję dolegliwości górnych dróg oddechowych.

Obecność pleśni manifestuje się w postaci plam o różnym zabarwieniu, tworząc ogniska chorobowe o dość specyficznym zapachu, co jest o tyle istotne iż pozwala nam zlokalizować niewidoczne ogniska pleśni np. pod tapetą.

Diagnoza i lokalizacja ?

Jeżeli zależy ci na likwidacji pleśni, a nie tylko na zamaskowaniu zagrożenia ( np. z czym się kilkakrotnie spotkałem – poprzez zamalowanie farbą ), należy zacząć od poznania przyczyn jej powstawania. Co wobec tego należy sprawdzić ?

Wentylacja

– po pierwsze jeżeli budynek jest ocieplony należy ustalić w jakiej technologii zostało wykonane to ocieplenie, oraz czy ocieplenie jest odpowiednio wentylowane.

– po drugie czy pomieszczenia, a w szczególności te które generują wilgoć tj. łazienka, kuchnia posiadają odpowiednia wentylację.

– po trzecie w przypadku nowych ( bardzo szczelnych ) okien

– w przypadku wentylacji mechanicznej sprawdzić jej drożność.

Wilgotność

Pomieszczenie powinno posiadać wilgotność powietrza, uniemożliwiające rozwój grzybów pleśniowych ( do rozwoju potrzebują wilgoci ) wilgotność ta powinna  oscylować w okolicach 60 %

Pomocnym tutaj może okazać się ustalenie tzw. punktu rosy – czyli temperatury w której rozpoczyna się proces skraplania powietrza. ( zobacz tabelę )

Przecieki

Należy dokonać przeglądu wszelkich przegród budowlanych ( dach, taras itp. ), być może to właśnie przecieki generują powstanie pleśni.



Jak usunąć pleśń ?

Po właściwym zdiagnozowaniu ognisk chorobowych, należy przystąpić do ich odpowiedniej likwidacji, sposób walki z pleśnią będzie uzależniony od rodzaju podłoża, rodzaju źródła jej powstania itp. Przed przystąpieniem do prac należy usunąć skażoną powierzchnię oraz zastosować osuszacze powietrza, tak by osuszyć i ustabilizować wilgotność w pomieszczeniu.

Czasami wystarczy zwykłe zmycie ścian odpowiednim środkiem grzybobójczym, w niektórych przypadkach potrzebna już będzie usunięcie farby bądź tapety. W przypadku usunięcia istniejącego tynku należy zastąpić tynkiem w pełni para przepuszczalnym tak by nie blokować dyfuzji pary wodnej wewnątrz. Jeżeli powierzchnia będzie malowana należy zastosować farby silikatowe. Reasumując podczas naprawy skażonych powierzchni należy stosować produkty w pełni para przepuszczalne, nie powodujące zamykania pary wodnej wewnątrz odtworzonej struktury, a tym samym niwelując do minimum ryzyko powrotu pleśni.

 



Robert Kucharski
Robert Kucharski
Robert Kucharski – bloger budowlany oraz influencer - specjalista branży budowlano-instalacyjnej, od kilkudziesięciu lat związany z rynkiem budowlanym.Moje publikacje, koncentrujące się na tematyce budownictwa, domu i ogrodu docierają do miliona internautów rocznie. Na moim blogu oferuję czytelnikom kompleksowe poradniki związane z procesem budowy domu, od etapu planowania do finalizacji. Z pasją dzielę się wiedzą na temat ogrzewania, wentylacji, rekuperacji i klimatyzacji, a także przedstawiam najnowsze cenniki, katalogi, projekty i certyfikaty. Wszystko to, by moje treści były najbardziej wartościowe dla Was.
0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
0
Podziel się swoją opiniąx