Czym jest pianka poliuretanowa i do czego się ją wykorzystuje - K1
Czym jest pianka poliuretanowa i do czego się ją wykorzystuje?
27 września 2020
Formularz próby ciśnieniowej instalacji wodociągowej lub grzewczej - K1
Formularz próby ciśnieniowej instalacji wodociągowej lub grzewczej
30 września 2020
Pokaż wszystkie
Kto i kiedy musi płacić podatek od nieruchomości

Kto i kiedy musi płacić podatek od nieruchomości

Kto i kiedy musi płacić podatek od nieruchomości ?

Ostatnio bardzo często padają pytania, dotyczące podatku od nieruchomości, ponieważ w tej kwestii jest wiele niewiadomych. Chodzi tutaj między innymi o to, kogo on dotyczy i kiedy należy go zapłacić. Jednak, czym tak właściwie on jest? Otóż podatek od nieruchomości jest opłatą, która przede wszystkim zasila budżet samorządów gminnych. Ma on dla nich naprawdę ogromne znaczenie.

Kto i kiedy musi płacić podatek od nieruchomości - K2

Podatek od nieruchomości został podzielony na trzy podstawowe kategorie, a należą do nich przede wszystkim:

- podatek majątkowy,

- podatek konsumpcyjny,

- podatek przychodowy.

Rodzaje podatków zależą między innymi od przeznaczenia nieruchomości, jej wielkości, a co najważniejsze stanu faktycznego i wartości.

Są one regulowane takimi przepisami, jak ustawy o podatkach i opłatach lokalnych. Warto się z nimi dokładnie zapoznać, aby w tym temacie wiedzieć praktycznie wszystko. Należy tutaj zaznaczyć również to, że podatków od nieruchomości jest naprawdę wiele, dlatego też właściciel posiadający dany budynek musi niekiedy zapłacić go, nawet kilka razy.

Co obejmuje podatek od nieruchomości?

W kwestii podatków od nieruchomości, ciągle pojawiają się jakieś pytania, ponieważ nie każdy wie, czy musi je płacić. Otóż osoby posiadające grunty, budowle, a także budynki i ich części są opodatkowani, o czym warto pamiętać. Wszystkie obiekty budowlane zaliczają się do nieruchomości, dlatego też należy za nie płacić podatek w danej wysokości. Wiele osób jednak o tym zapomina, co nie wiążę się z niczym przyjemnym.

Jak już wcześniej wspomniano, podatki od nieruchomości muszą płacić osoby posiadające:

- mieszkania,

- domy,

- nieruchomości,

- budynki nieużywane oraz te w budowie.

Z podatkami od nieruchomości nie ma żartów i nie można ich lekceważyć, dlatego też warto się z nimi dokładnie zapoznać. Osoby, które nie mają dużej wiedzy na ich temat, powinny zasięgnąć pomocy doświadczonych doradców, którzy wszystko dokładnie im wyjaśnią.  

pieniądze - K1

Od czego zależy wysokość podatku od nieruchomości?

Pytanie, dotyczące tego, od czego zależy wysokość podatku nurtuje wielu właścicieli nieruchomości. Wbrew pozorom jest to bardzo ważna kwestia, dlatego też nic dziwnego, że wiele osób o to pyta. Odpowiedź nie jest taka oczywista, jak może się wydawać, ponieważ wysokość podatku zależy przede wszystkim od wielkości powierzchni. Chodzi tutaj między innymi o wielkość gruntów, budynków i ich części, a także budowli. Oczywiście są to podstawy wysokości opodatkowania.

Podatek od nieruchomości może mieć takie maksymalne stawki, jak:

Od jednego metra kwadratowego w przypadku budynków mieszkalnych

0,81

Od jednego metra kwadratowego budynków zajętych na prowadzenie działalności gospodarczej

11,18

Od wartości budowli określonej na podstawie danego artykułu

2%

Od jednego metra kwadratowego gruntów związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej

0,95

Od jednego hektara powierzchni gruntów pod wodami powierzchniowymi stojącymi

4,80

Kto i kiedy musi płacić podatek od nieruchomości?

Ostatnio bardzo często padają pytania, dotyczące podatku od nieruchomości, ponieważ w tej kwestii jest wiele niewiadomych. Chodzi tutaj między innymi o to, kogo on dotyczy i kiedy należy go zapłacić. Jednak, czym tak właściwie on jest? Otóż podatek od nieruchomości jest opłatą, która przede wszystkim zasila budżet samorządów gminnych. Ma on dla nich naprawdę ogromne znaczenie.

Robert Kucharski
Robert Kucharski
Robert Kucharski – bloger budowlany oraz influencer - specjalista branży budowlano-instalacyjnej, od kilkudziesięciu lat związany z rynkiem budowlanym.Moje publikacje, koncentrujące się na tematyce budownictwa, domu i ogrodu docierają do miliona internautów rocznie. Na moim blogu oferuję czytelnikom kompleksowe poradniki związane z procesem budowy domu, od etapu planowania do finalizacji. Z pasją dzielę się wiedzą na temat ogrzewania, wentylacji, rekuperacji i klimatyzacji, a także przedstawiam najnowsze cenniki, katalogi, projekty i certyfikaty. Wszystko to, by moje treści były najbardziej wartościowe dla Was.
0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
1 Komentarz
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Aleksander
Aleksander
3 lat temu

Pewnie że trzeba płacić, na ziemni są dwie rzeczy przed którymi nie uciekniemy: śmierć i właśnie podatki 🙂

1
0
Podziel się swoją opiniąx