Salus controls - Certyfikat
Salus controls – Certyfikat
8 września 2017
Panasonic pompy ciepła
Cennik urządzeń serii Panasonic aquarea 2017
11 września 2017
Pokaż wszystkie
Ogrzewanie podłogowe – co powinniście wiedzieć o tym systemie

Ogrzewanie podłogowe – co powinniście wiedzieć o tym systemie

Ogrzewanie podłogowe – co powinniście wiedzieć o tym systemie

Marzeniem wielu osób jest nie tylko zbudowanie domu przy jak najmniejszych nakładach finansowych, ale także aby był on taki w eksploatacji. Jednym z najważniejszych czynników, na jakie zwracamy uwagę podczas budowy domu jest ogrzewanie. Jakie wybrać, aby było efektywne, a jednocześnie niezbyt drogie? Poznaj zalety i wady ogrzewania podłogowego.

Wybór systemu ogrzewania jest ściśle związany z wystrojem wnętrza, a także z rodzajem zastosowanych do jego wykończenia materiałów. Koszt ogrzewania domu to zazwyczaj 70% wszystkich funduszy, jakie przeznaczamy na jego utrzymanie. Istotne jest więc, aby wybrać system, który będzie sprawdzał się bardzo dobrze, a jednocześnie nie będzie wiązał się z dużymi wydatkami.

Kiedy można zastosować ogrzewanie podłogowe ?

Ogrzewanie podłogowe można wprowadzić praktycznie do wszystkich pomieszczeń. Wystarczy tylko pamiętać o kilku podstawowych zasadach. Przede wszystkim, warstwa wykończenia musi mieć opór przewodzenia mniejszy niż 0,15 m2K/W. O właściwy materiał na podłogę należy zadbać już na etapie tworzenia projektu domu, gdy wiemy, że będzie on ogrzewany przy pomocy podłogówki. Istotne jest także, aby układać płytki i panele zgodnie z zaleceniami producentów. Podają oni dokładne zasady, jakie należy spełnić, aby wodne ogrzewanie podłogowe mogło działać właściwie.



Dlaczego warto wybrać ogrzewanie podłogowe ?

Decydując się na ogrzewanie podłogowe, tworzymy w domu bardzo korzystny mikroklimat. Najcieplej będzie przy podłodze, a najzimniej przy suficie. Ponadto, do dyspozycji będzie również większa przestrzeń użytkowa i aranżacyjna.

Ogrzewanie takie powinno znaleźć się w każdym domu, w którym są alergicy lub astmatycy. Grzejniki jest kolejnym miejscem, w którym gromadzi się kurz. Ponadto, gdy osiągają one temperaturę powyżej 55 stopni Celsjusza, pojawia się zjawisko przepiekania kurzu. Będzie miało to negatywny wpływ na zdrowie, jak i samopoczucie alergików i astmatyków. Mając w domu ogrzewanie podłogowe, można ograniczyć ruch powietrza, a tym samym przemieszczanie się kurzu. Pozwala to zachować właściwe warunki higieniczne w pomieszczeniach.

Dobrą wiadomością jest również to, że takie ogrzewanie potrzebuje mniej gazu, aby ogrzać pomieszczenie równie efektywnie, jak inne systemy grzewcze. Maksymalna temperatura, jaką jest w stanie osiągnąć to 45 stopni Celsjusza. Dzięki takim parametrom, jesteśmy w stanie oszczędzić nawet 10-15% środków przeznaczanych na ogrzewanie domu.

Jeżeli dysponujesz w swoim domu pomieszczeniami wysokimi, na przykład salonem z antresolą, ogrzewanie podłogowe będzie dla Ciebie najlepszym wyborem z możliwych. Korzystając z tradycyjnych grzejników, posyłamy ciepłe powietrze pod sam sufit. Powoduje to ogromne straty ciepła. Ogrzewanie podłogowe jest w stanie utrzymać komfortową temperaturę w całym pomieszczeniu.

Jakie wady ma ogrzewanie podłogowe ?

Pewną wadą mogącą niektórymi przeszkadzać, jest niemożność zastosowania wszystkich typów podłóg, jeżeli w domu chcemy mieć ogrzewanie podłogowe. Oczywiście, wykończenie podłogi może być dowolne, ale trzeba pamiętać o kilku wyjątkach, ponieważ każdy rodzaj materiału ma swoje ograniczenia. Istotne jest, aby wybrać te materiały, w których producenci zaznaczyli, że nadają się do ogrzewania podłogowego. Jeżeli podłoga zostanie źle dobrana, zamiast taniej formy ogrzewania, będziemy borykali się z potężnymi rachunkami za ogrzewanie.

Wielu osobom przeszkadza również o, że w ogrzewaniu podłogowym występuje ograniczona zdolność osłabiania temperatury i sterowania nią.

Trzeba również pamiętać o tym, że instalacja tego systemu będzie wiązała się ze znacznie większymi kosztami, niż w przypadku standardowego ogrzewania.


Zobacz jak prawidłowo wykonać ogrzewanie podłogowe

Tweetop Floor – ogrzewanie i chłodzenie podłogowe



Robert Kucharski
Robert Kucharski
Robert Kucharski – bloger budowlany, influencer - specjalista branży budowlano instalacyjnej, od kilkudziesięciu lat związany z rynkiem budowlanym, prowadzący własną firmę budowlaną.Budujesz lub remontujesz dom ? Zapraszam na mojego bloga, przeprowadzę Cię poprzez cały proces budowy Twojego domu, począwszy od planowania, projektu, poprzez budowę a na instalacjach skończywszy. Nasza pasja są następujące działy; ogrzewanie, wentylacja, rekuperacja oraz klimatyzacja. Na mojej stronie dowiesz się dlaczego warto zastosować konkretne rozwiązania budowlane, poznasz nowe urządzenia, znajdziesz obowiązujące cenniki lub katalogi, pobierzesz też projekty, certyfikaty, instrukcje i dokumentacje techniczne. Przeprowadzimy dla Ciebie testy urządzeń takich jak; podgrzewacz c.w.u., kocioł lub piec gazowy lub olejowy, klimatyzator, pompa ciepła oraz rekuperator. Przy okazji też poznasz opinie i oceny użytkowników którzy kupili i użytkują te urządzenia, jeżeli pragniesz to możesz też podzielić się swoją opinią lub zostawić komentarz na naszym blogu. Podpowiemy również gdzie kupić najtaniej urządzenia tak by cena zakupu była jak najbardziej dla Ciebie korzystna, napisz do nas a przygotujemy najlepszą cenę. Natomiast dzięki współpracy ze specjalistami takimi jak; hydraulik, instalator czy serwisant jesteśmy wstanie zaproponować tanio montaż kupionych urządzeń w atrakcyjnych cenach oraz późniejszy ich serwis w następujących miejscowościach Dębica, Pilzno, Ropczyce, Mielec, Tarnów, Jasło, Rzeszów. W pozostałych miejscowościach montaż i serwis za pomocą ekip danego producenta. Nasz wykonawca, serwisant i projektant uczestniczy w corocznych szkoleniach branżowych. Prowadzimy własny autoryzowany sklep, natomiast nasza hurtownia współpracuje bezpośrednio z producentami.
0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
1 Komentarz
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Iza
Iza
5 lat temu

Ogrzewanie podłogowe jest dużo tańszy niż klasyczne

1
0
Podziel się swoją opiniąx