Salus controls - Certyfikat
Salus controls – Certyfikat
8 września 2017
Panasonic pompy ciepła
Cennik urządzeń serii Panasonic aquarea 2017
11 września 2017
Pokaż wszystkie
Ogrzewanie podłogowe – co powinniście wiedzieć o tym systemie

Ogrzewanie podłogowe – co powinniście wiedzieć o tym systemie

Ogrzewanie podłogowe – co powinniście wiedzieć o tym systemie

Marzeniem wielu osób jest nie tylko zbudowanie domu przy jak najmniejszych nakładach finansowych, ale także aby był on taki w eksploatacji. Jednym z najważniejszych czynników, na jakie zwracamy uwagę podczas budowy domu jest ogrzewanie. Jakie wybrać, aby było efektywne, a jednocześnie niezbyt drogie? Poznaj zalety i wady ogrzewania podłogowego.

Wybór systemu ogrzewania jest ściśle związany z wystrojem wnętrza, a także z rodzajem zastosowanych do jego wykończenia materiałów. Koszt ogrzewania domu to zazwyczaj 70% wszystkich funduszy, jakie przeznaczamy na jego utrzymanie. Istotne jest więc, aby wybrać system, który będzie sprawdzał się bardzo dobrze, a jednocześnie nie będzie wiązał się z dużymi wydatkami.

Kiedy można zastosować ogrzewanie podłogowe ?

Ogrzewanie podłogowe można wprowadzić praktycznie do wszystkich pomieszczeń. Wystarczy tylko pamiętać o kilku podstawowych zasadach. Przede wszystkim, warstwa wykończenia musi mieć opór przewodzenia mniejszy niż 0,15 m2K/W. O właściwy materiał na podłogę należy zadbać już na etapie tworzenia projektu domu, gdy wiemy, że będzie on ogrzewany przy pomocy podłogówki. Istotne jest także, aby układać płytki i panele zgodnie z zaleceniami producentów. Podają oni dokładne zasady, jakie należy spełnić, aby wodne ogrzewanie podłogowe mogło działać właściwie.Dlaczego warto wybrać ogrzewanie podłogowe ?

Decydując się na ogrzewanie podłogowe, tworzymy w domu bardzo korzystny mikroklimat. Najcieplej będzie przy podłodze, a najzimniej przy suficie. Ponadto, do dyspozycji będzie również większa przestrzeń użytkowa i aranżacyjna.

Ogrzewanie takie powinno znaleźć się w każdym domu, w którym są alergicy lub astmatycy. Grzejniki jest kolejnym miejscem, w którym gromadzi się kurz. Ponadto, gdy osiągają one temperaturę powyżej 55 stopni Celsjusza, pojawia się zjawisko przepiekania kurzu. Będzie miało to negatywny wpływ na zdrowie, jak i samopoczucie alergików i astmatyków. Mając w domu ogrzewanie podłogowe, można ograniczyć ruch powietrza, a tym samym przemieszczanie się kurzu. Pozwala to zachować właściwe warunki higieniczne w pomieszczeniach.

Dobrą wiadomością jest również to, że takie ogrzewanie potrzebuje mniej gazu, aby ogrzać pomieszczenie równie efektywnie, jak inne systemy grzewcze. Maksymalna temperatura, jaką jest w stanie osiągnąć to 45 stopni Celsjusza. Dzięki takim parametrom, jesteśmy w stanie oszczędzić nawet 10-15% środków przeznaczanych na ogrzewanie domu.

Jeżeli dysponujesz w swoim domu pomieszczeniami wysokimi, na przykład salonem z antresolą, ogrzewanie podłogowe będzie dla Ciebie najlepszym wyborem z możliwych. Korzystając z tradycyjnych grzejników, posyłamy ciepłe powietrze pod sam sufit. Powoduje to ogromne straty ciepła. Ogrzewanie podłogowe jest w stanie utrzymać komfortową temperaturę w całym pomieszczeniu.

Jakie wady ma ogrzewanie podłogowe ?

Pewną wadą mogącą niektórymi przeszkadzać, jest niemożność zastosowania wszystkich typów podłóg, jeżeli w domu chcemy mieć ogrzewanie podłogowe. Oczywiście, wykończenie podłogi może być dowolne, ale trzeba pamiętać o kilku wyjątkach, ponieważ każdy rodzaj materiału ma swoje ograniczenia. Istotne jest, aby wybrać te materiały, w których producenci zaznaczyli, że nadają się do ogrzewania podłogowego. Jeżeli podłoga zostanie źle dobrana, zamiast taniej formy ogrzewania, będziemy borykali się z potężnymi rachunkami za ogrzewanie.

Wielu osobom przeszkadza również o, że w ogrzewaniu podłogowym występuje ograniczona zdolność osłabiania temperatury i sterowania nią.

Trzeba również pamiętać o tym, że instalacja tego systemu będzie wiązała się ze znacznie większymi kosztami, niż w przypadku standardowego ogrzewania.


Zobacz jak prawidłowo wykonać ogrzewanie podłogowe

Tweetop Floor – ogrzewanie i chłodzenie podłogoweRobert Kucharski
Robert Kucharski
Robert Kucharski – bloger budowlany oraz influencer - specjalista branży budowlano-instalacyjnej, od kilkudziesięciu lat związany z rynkiem budowlanym.Moje publikacje, koncentrujące się na tematyce budownictwa, domu i ogrodu docierają do miliona internautów rocznie. Na moim blogu oferuję czytelnikom kompleksowe poradniki związane z procesem budowy domu, od etapu planowania do finalizacji. Z pasją dzielę się wiedzą na temat ogrzewania, wentylacji, rekuperacji i klimatyzacji, a także przedstawiam najnowsze cenniki, katalogi, projekty i certyfikaty. Wszystko to, by moje treści były najbardziej wartościowe dla Was.
0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
1 Komentarz
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Iza
Iza
6 lat temu

Ogrzewanie podłogowe jest dużo tańszy niż klasyczne

1
0
Podziel się swoją opiniąx