Problemy z wilgocią w domu - jak się ich pozbyć
Problemy z wilgocią w domu – jak się ich pozbyć?
20 listopada 2020
Na co zwracać uwagę, wybierając konektory
Na co zwracać uwagę, wybierając konektory?
23 listopada 2020
Pokaż wszystkie
Jak działa ogrzewanie na podczerwień -Czy jest dobrym rozwiązaniem w domu lub mieszkaniu

Jak działa ogrzewanie na podczerwień -Czy jest dobrym rozwiązaniem w domu lub mieszkaniu

Jak działa ogrzewanie na podczerwień? Czy jest dobrym rozwiązaniem w domu lub mieszkaniu ?

Na samym początku, warto najpierw wyjaśnić, czym tak właściwie jest ogrzewanie podłogowe na podczerwień oraz jakie daje korzyści? Otóż ten rodzaj ogrzewania przekazuje ciepło bezpośrednio na przedmioty oraz osoby znajdujące się w pomieszczeniu w przeciwieństwie do ogrzewania tradycyjnego które akumuluje ciepło np. w posadzce.

Panele grzewcze na podczerwień, jako świetne źródło ciepła - K3

Budując dom, należy przygotować się na podejmowanie wielu trudnych decyzji, dotyczących między innymi instalacji grzewczych. Ich odpowiedni wybór jest niezwykle ważny, dlatego też trzeba uwzględnić w nim nie tylko wielkość budynku, ale i również jego przeznaczenie. Czy ogrzewanie na podczerwień jest właściwą alternatywą dla domu jednorodzinnego lub mieszkania?

Otóż odpowiedź na to pytanie nie jest już taka oczywista, jak może się wydawać. Wiadomo, że nowe oraz dobrze docieplone budynki przy wykorzystaniu ogrzewania na podczerwień są bardziej efektowne. Natomiast, jeśli chodzi o starsze domu to bywa z tym naprawdę różnie.

Koszty tego typu ogrzewania kształtują zróżnicowany poziom, który jest zależny przede wszystkim od efektywności cieplnej budynku.

Czy powierzchnia domu ma jakieś znaczenie przy doborze mocy ogrzewania?

Jedną z podstawowych zasad, dotyczących wyboru mocy ogrzewania jest określenie dokładnej powierzchni domu lub mieszkania. To właśnie wszystko od niej zależy, dlatego też w pierwszej kolejności należy ją uwzględnić. Zasady mówią się, że jeden metr sześcienny powierzchni potrzebuje od trzydziestu do trzydziestu pięciu watów mocy grzewczej. Jest to oczywiście przeciętna wielkość, która nie jest zbyt wysoka, ani tym bardziej za niska.

Wiadomo, że wybór odpowiedniej mocy grzewczej nie jest łatwym zadaniem, jednakże należy do niego podejść z pełną odpowiedzialnością. Jest to ważna kwestia, która w praktyce ma naprawdę ogromne znaczenie, co warto mieć na szczególnej uwadze. W tym przypadku pomoc fachowców jest doskonałym rozwiązaniem, które zapewni świetne działanie źródła ciepła.

ogrzewanie na podczerwień

Ile tak naprawdę kosztuje ogrzewanie na podczerwień? Czy takie źródło ciepła się opłaca?

Koszt-inwestycji-oraz-koszty-późniejszego-ogrzewania-pompą-ciepła-w-porównaniu-z-kotłem-gazowym-3 NK

Ogrzewania na podczerwień składa się z kilku elementów systemu, dlatego też nie wymaga konserwacji, czy też podejmowania jakichkolwiek innych działań. Każdy panel składa się z sześciu części, które pełnią nieco inną funkcję. Zakup oraz użytkowanie ogrzewania na podczerwień wiążę się z wieloma kosztami, jednakże nie zawsze są one, aż tak wysokie. Wbrew pozorom początkowa inwestycja nie jest tak wysoka, jak może się wydawać, a wręcz przeciwnie.

Wiadomo, że zakup to jedno, a użytkowanie to drugie. Inwestowanie w ogrzewanie na podczerwień, może przynieść naprawdę spore oszczędności. To źródło ciepła naprawdę bardzo się opłaca i nie chodzi tutaj tylko o kwestię finansową, ale przede wszystkim komfortową. Zapewnia ono przede wszystkim wygodę, a przy tym jest niezwykle ekologiczne.

Ogrzewanie folią grzewczą w domu

Koszty inwestycji - ogrzewanie na podczerwień

Suma powierzchni użytkowej: 148 m2

Suma folii grzewczej: 110,5 m2

Całkowita moc folii grzewczej: 9305,63 W

Całkowity koszt inwestycji: 16 294,11 zł brutto

Typ ogrzewaniaKoszt instalacjiRoczne koszty eksploatacjiSuma nakładów oraz kosztów ogrzewania po 5 latachSuma nakładów oraz kosztów ogrzewania po 10 latachSuma nakładów oraz kosztów ogrzewania po 20 latachSuma nakładów oraz kosztów ogrzewania po 30 latach
Folia grzewcza + fotowoltaika41 000,00 zł0,00 zł42 000,00 zł43 000,00 zł45 000,00 zł47 000,00 zł
Ogrzewanie gazowe kondensat34 000,00 zł1 300,00 zł41 750,00 zł49 500,00 zł65 000,00 zł80 500,00 zł
Pompa ciepła powietrzna46 000,00 zł800,00 zł51 500,00 zł57 000,00 zł68 000,00 zł79 000,00 zł

W kalkulacji uwzględniono dodatkowe roczne koszty obsługi technicznej i przeglądu instalacji tj. dla Folia grzewcza: 200 zł / rok, Ogrzewanie gazowe kondensat: 250 zł / rok, Pompa ciepła ( powietrze / woda ): 300 zł

Typ ogrzewaniaKoszt instalacjiRoczne koszty eksploatacjiSuma nakładów oraz kosztów ogrzewania po 5 latachSuma nakładów oraz kosztów ogrzewania po 10 latachSuma nakładów oraz kosztów ogrzewania po 20 latachSuma nakładów oraz kosztów ogrzewania po 30 latach
Folia grzewcza16 000,00 zł2 300,00 zł27 800,00 zł39 600,00 zł63 200,00 zł86 800,00 zł
Ogrzewanie gazowe kondensat34 000,00 zł1 300,00 zł41 750,00 zł49 500,00 zł65 000,00 zł80 500,00 zł
Pompa ciepła powietrzna46 000,00 zł800,00 zł51 500,00 zł57 000,00 zł68 000,00 zł79 000,00 zł

W kalkulacji uwzględniono dodatkowe roczne koszty obsługi technicznej i przeglądu instalacji tj. dla Folia grzewcza: 200 zł / rok, Ogrzewanie gazowe kondensat: 250 zł / rok, Pompa ciepła ( powietrze / woda ): 300 zł

Panele grzewcze na podczerwień, jako świetne źródło ciepła - K2

Ogrzewanie na podczerwień

Sprawdź nasz dział tematyczny i sprawdź dlaczego ogrzewanie na podczerwień jest najbardziej efektywna oraz najtańszą formą ogrzania Twojego domu lub mieszkania.

Zobacz
Wycena NK

Wycena ogrzewania na podczerwień

Jeżeli jesteś zainteresowany otrzymaniem wyceny na zakup lub montaż systemu grzewczego na podczerwień skontaktuj się z nami celem otrzymania takiej oferty.

Kontakt z nami

Jak działa ogrzewanie na podczerwień? Czy jest dobrym rozwiązaniem w domu lub mieszkaniu ?

Na samym początku, warto najpierw wyjaśnić, czym tak właściwie jest ogrzewanie podłogowe na podczerwień oraz jakie daje korzyści? Otóż ten rodzaj ogrzewania przekazuje ciepło bezpośrednio na przedmioty oraz osoby znajdujące się w pomieszczeniu w przeciwieństwie do ogrzewania tradycyjnego które akumuluje ciepło np. w posadzce.

folia grzewcza, folia grzewcza na podczerwień, tanie ogrzewanie, najtańsze ogrzewanie, fotowoltaika, jak tanio ogrzać lub grzać dom i mieszkanie, grzanie za darmo

Robert Kucharski
Robert Kucharski
Robert Kucharski – bloger budowlany, influencer - specjalista branży budowlano instalacyjnej, od kilkudziesięciu lat związany z rynkiem budowlanym, prowadzący własną firmę budowlaną. Budujesz lub remontujesz dom ? Zapraszam na mojego bloga, przeprowadzę Cię poprzez cały proces budowy Twojego domu, począwszy od planowania, projektu, poprzez budowę a na instalacjach skończywszy. Nasza pasja są następujące działy; ogrzewanie, wentylacja, rekuperacja oraz klimatyzacja. Na mojej stronie dowiesz się dlaczego warto zastosować konkretne rozwiązania budowlane, poznasz nowe urządzenia, znajdziesz obowiązujące cenniki lub katalogi, pobierzesz też projekty, certyfikaty, instrukcje i dokumentacje techniczne. Przeprowadzimy dla Ciebie testy urządzeń takich jak; podgrzewacz c.w.u., kocioł lub piec gazowy lub olejowy, klimatyzator, pompa ciepła oraz rekuperator. Przy okazji też poznasz opinie i oceny użytkowników którzy kupili i użytkują te urządzenia, jeżeli pragniesz to możesz też podzielić się swoją opinią lub zostawić komentarz na naszym blogu. Podpowiemy również gdzie kupić najtaniej urządzenia tak by cena zakupu była jak najbardziej dla Ciebie korzystna, napisz do nas a przygotujemy najlepszą cenę. Natomiast dzięki współpracy ze specjalistami takimi jak; hydraulik, instalator czy serwisant jesteśmy wstanie zaproponować tanio montaż kupionych urządzeń w atrakcyjnych cenach oraz późniejszy ich serwis w następujących miejscowościach Dębica, Pilzno, Ropczyce, Mielec, Tarnów, Jasło, Rzeszów. W pozostałych miejscowościach montaż i serwis za pomocą ekip danego producenta. Nasz wykonawca, serwisant i projektant uczestniczy w corocznych szkoleniach branżowych. Prowadzimy własny autoryzowany sklep, natomiast nasza hurtownia współpracuje bezpośrednio z producentami.

1 Komentarz

  1. Gracjan pisze:

    Zdania są podzielone. Robiłem rozeznanie wśród znajomych. Większośc postawiła na pompę ciepła, choć tez sa zwolennicy kotłów na pellet. Sam rozważam raczej własnie pompę z Levady głównie ze wzgledu na wygodę użytkowania. Taka instalacja nie wymaga dodatkowej pracy i dołożenia surowca, który bedzie generował ciepło. Dodatkowo pracuje cicho i ma kompaktowe wymiary, bez problemu zmieści sie w pomieszczeniu, które nie jest typową kotłownią

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *