Jak działa ogrzewanie na podczerwień -Czy jest dobrym rozwiązaniem w domu lub mieszkaniu
Jak działa ogrzewanie na podczerwień? Czy jest dobrym rozwiązaniem w domu lub mieszkaniu ?
21 listopada 2020
Fuga epoksydowa czy cementowa - Co wybrać i do jakich pomieszczeń
Fuga epoksydowa czy cementowa? Co wybrać i do jakich pomieszczeń?
24 listopada 2020
Pokaż wszystkie
Na co zwracać uwagę, wybierając konektory

Na co zwracać uwagę, wybierając konektory

Na co zwracać uwagę, wybierając konektory?

Choć wybór konektorów może wydawać się prozaiczny w kontekście dobierania łączeniowych elementów elektronicznych i elektrycznych, to warto poświęcić nieco czasu i podjąć zakupową decyzję w oparciu o dokładne przeanalizowanie własnych potrzeb, specyfiki prac łączeniowych i parametrów konektorów. Na co zwrócić uwagę, wybierając konektory?

Na co zwracać uwagę, wybierając konektory - elektryka

Wybór konektorów może nie być tak prosty, jak się wydaje na pierwszy rzut oka

Konektory nie należą do zbytnio skomplikowanych technologicznie elementów łączeniowych. Ot, zwykła blaszka osadzana na kablu lub przewodzie albo gwincie śruby. Nic bardziej mylnego. Nieprawidłowy dobór konektora do parametrów prądowych obwodu może skutkować zwiększeniem strat elektrycznych na łączeniu, a nawet trwałym uszkodzeniem mechanicznym konektora.

Poza tak skrajnymi scenariuszami zakładającymi powstanie nadmiernych strat i uszkodzenie konektora jego niewłaściwy dobór może skutkować zwyczajnie niedopasowaniem do średnicy łączonych przewodów i kabli (albo śruby w przypadku konektorów oczkowych).

Jak dobrze wybierać konektory? Na co zwracać uwagę?

Wybór konektorów nie powinien zostać oddany przypadkowi. Dobierając elementy łączeniowe, należy przede wszystkim zwrócić szczególną uwagę na wymiary przekroju i parametry fizyczno-elektryczne elementów, które zamierzamy połączyć przy użyciu konektora. Innymi słowy, konektory należy dobrać przede wszystkim do średnicy kabli lub przewodów oraz do płynących przez nie prądów.

Przekrój przewodu, wymiary śruby i typ konektora

Konektory pozwalają na wygodne łączenie przewodów o przekroju od 0,1 do aż 500 mm2. Dobierając kontektor, należy sprawdzić, do jakich przekrojów może być zastosowany. W przypadku konektora oczkowego montowanego na śrubę należy określić wymiary śruby, na której może zostać on zamontowany.

W pierwszej kolejności należy zwrócić uwagę na typ konektora oraz typ jego końcówki. Jednymi z najczęściej stosowanych konektorów na rynku są konektory płaskie typu męskiego i żeńskiego, konektory widełkowe oraz konektory oczkowe. Wszystkie z nich mogą występować w wariancie izolowanym i nieizolowanym.

Materiał styku

Poza tym konektory mogą być wykonane z różnego rodzaju materiałów, które odznaczają się różnymi parametrami elektrycznymi. Najczęściej stosuje się konektory miedziane i aluminiowe, niemniej powszechne są również specjalistyczne konektory wykonane z niklu, stali, mosiądzu, a nawet z brązu.

Poza samym materiałem, z którego wykonano styk, należy także sprawdzić, czy został on pokryty materiałem. Producenci najczęściej poddają konektory cynkowaniu i niklowaniu. Pewną dość rzadką i specjalistyczną grupę konektorów stanowią również złącza srebrzone, złocone i chromowane.

Specjalistyczne konektory

O ile zwykle przewody i kable łączone są przy użyciu konektorów płaskich lub okrągłych, to na rynku dostępne są również specjalistyczne listwy konektorowe. Poza tym producenci oferują także niezwykle wygodne w użyciu konektory wyposażone w tulejki samolutujące

Na co zwracać uwagę, wybierając konektory?

Choć wybór konektorów może wydawać się prozaiczny w kontekście dobierania łączeniowych elementów elektronicznych i elektrycznych, to warto poświęcić nieco czasu i podjąć zakupową decyzję w oparciu o dokładne przeanalizowanie własnych potrzeb, specyfiki prac łączeniowych i parametrów konektorów. Na co zwrócić uwagę, wybierając konektory?

 

Robert Kucharski
Robert Kucharski
Robert Kucharski – bloger budowlany oraz influencer - specjalista branży budowlano-instalacyjnej, od kilkudziesięciu lat związany z rynkiem budowlanym.Moje publikacje, koncentrujące się na tematyce budownictwa, domu i ogrodu docierają do miliona internautów rocznie. Na moim blogu oferuję czytelnikom kompleksowe poradniki związane z procesem budowy domu, od etapu planowania do finalizacji. Z pasją dzielę się wiedzą na temat ogrzewania, wentylacji, rekuperacji i klimatyzacji, a także przedstawiam najnowsze cenniki, katalogi, projekty i certyfikaty. Wszystko to, by moje treści były najbardziej wartościowe dla Was.
0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
0
Podziel się swoją opiniąx