Jak działa ogrzewanie na podczerwień -Czy jest dobrym rozwiązaniem w domu lub mieszkaniu
Jak działa ogrzewanie na podczerwień? Czy jest dobrym rozwiązaniem w domu lub mieszkaniu ?
21 listopada 2020
Fuga epoksydowa czy cementowa - Co wybrać i do jakich pomieszczeń
Fuga epoksydowa czy cementowa? Co wybrać i do jakich pomieszczeń?
24 listopada 2020
Pokaż wszystkie
Na co zwracać uwagę, wybierając konektory

Na co zwracać uwagę, wybierając konektory

Na co zwracać uwagę, wybierając konektory?

Choć wybór konektorów może wydawać się prozaiczny w kontekście dobierania łączeniowych elementów elektronicznych i elektrycznych, to warto poświęcić nieco czasu i podjąć zakupową decyzję w oparciu o dokładne przeanalizowanie własnych potrzeb, specyfiki prac łączeniowych i parametrów konektorów. Na co zwrócić uwagę, wybierając konektory?

Na co zwracać uwagę, wybierając konektory - elektryka

Wybór konektorów może nie być tak prosty, jak się wydaje na pierwszy rzut oka

Konektory nie należą do zbytnio skomplikowanych technologicznie elementów łączeniowych. Ot, zwykła blaszka osadzana na kablu lub przewodzie albo gwincie śruby. Nic bardziej mylnego. Nieprawidłowy dobór konektora do parametrów prądowych obwodu może skutkować zwiększeniem strat elektrycznych na łączeniu, a nawet trwałym uszkodzeniem mechanicznym konektora.

Poza tak skrajnymi scenariuszami zakładającymi powstanie nadmiernych strat i uszkodzenie konektora jego niewłaściwy dobór może skutkować zwyczajnie niedopasowaniem do średnicy łączonych przewodów i kabli (albo śruby w przypadku konektorów oczkowych).

Jak dobrze wybierać konektory? Na co zwracać uwagę?

Wybór konektorów nie powinien zostać oddany przypadkowi. Dobierając elementy łączeniowe, należy przede wszystkim zwrócić szczególną uwagę na wymiary przekroju i parametry fizyczno-elektryczne elementów, które zamierzamy połączyć przy użyciu konektora. Innymi słowy, konektory należy dobrać przede wszystkim do średnicy kabli lub przewodów oraz do płynących przez nie prądów.

Przekrój przewodu, wymiary śruby i typ konektora

Konektory pozwalają na wygodne łączenie przewodów o przekroju od 0,1 do aż 500 mm2. Dobierając kontektor, należy sprawdzić, do jakich przekrojów może być zastosowany. W przypadku konektora oczkowego montowanego na śrubę należy określić wymiary śruby, na której może zostać on zamontowany.

W pierwszej kolejności należy zwrócić uwagę na typ konektora oraz typ jego końcówki. Jednymi z najczęściej stosowanych konektorów na rynku są konektory płaskie typu męskiego i żeńskiego, konektory widełkowe oraz konektory oczkowe. Wszystkie z nich mogą występować w wariancie izolowanym i nieizolowanym.

Materiał styku

Poza tym konektory mogą być wykonane z różnego rodzaju materiałów, które odznaczają się różnymi parametrami elektrycznymi. Najczęściej stosuje się konektory miedziane i aluminiowe, niemniej powszechne są również specjalistyczne konektory wykonane z niklu, stali, mosiądzu, a nawet z brązu.

Poza samym materiałem, z którego wykonano styk, należy także sprawdzić, czy został on pokryty materiałem. Producenci najczęściej poddają konektory cynkowaniu i niklowaniu. Pewną dość rzadką i specjalistyczną grupę konektorów stanowią również złącza srebrzone, złocone i chromowane.

Specjalistyczne konektory

O ile zwykle przewody i kable łączone są przy użyciu konektorów płaskich lub okrągłych, to na rynku dostępne są również specjalistyczne listwy konektorowe. Poza tym producenci oferują także niezwykle wygodne w użyciu konektory wyposażone w tulejki samolutujące

Na co zwracać uwagę, wybierając konektory?

Choć wybór konektorów może wydawać się prozaiczny w kontekście dobierania łączeniowych elementów elektronicznych i elektrycznych, to warto poświęcić nieco czasu i podjąć zakupową decyzję w oparciu o dokładne przeanalizowanie własnych potrzeb, specyfiki prac łączeniowych i parametrów konektorów. Na co zwrócić uwagę, wybierając konektory?

 

Robert Kucharski
Robert Kucharski
Robert Kucharski – bloger budowlany, influencer - specjalista branży budowlano instalacyjnej, od kilkudziesięciu lat związany z rynkiem budowlanym, prowadzący własną firmę budowlaną. Budujesz lub remontujesz dom ? Zapraszam na mojego bloga, przeprowadzę Cię poprzez cały proces budowy Twojego domu, począwszy od planowania, projektu, poprzez budowę a na instalacjach skończywszy. Nasza pasja są następujące działy; ogrzewanie, wentylacja, rekuperacja oraz klimatyzacja. Na mojej stronie dowiesz się dlaczego warto zastosować konkretne rozwiązania budowlane, poznasz nowe urządzenia, znajdziesz obowiązujące cenniki lub katalogi, pobierzesz też projekty, certyfikaty, instrukcje i dokumentacje techniczne. Przeprowadzimy dla Ciebie testy urządzeń takich jak; podgrzewacz c.w.u., kocioł lub piec gazowy lub olejowy, klimatyzator, pompa ciepła oraz rekuperator. Przy okazji też poznasz opinie i oceny użytkowników którzy kupili i użytkują te urządzenia, jeżeli pragniesz to możesz też podzielić się swoją opinią lub zostawić komentarz na naszym blogu. Podpowiemy również gdzie kupić najtaniej urządzenia tak by cena zakupu była jak najbardziej dla Ciebie korzystna, napisz do nas a przygotujemy najlepszą cenę. Natomiast dzięki współpracy ze specjalistami takimi jak; hydraulik, instalator czy serwisant jesteśmy wstanie zaproponować tanio montaż kupionych urządzeń w atrakcyjnych cenach oraz późniejszy ich serwis w następujących miejscowościach Dębica, Pilzno, Ropczyce, Mielec, Tarnów, Jasło, Rzeszów. W pozostałych miejscowościach montaż i serwis za pomocą ekip danego producenta. Nasz wykonawca, serwisant i projektant uczestniczy w corocznych szkoleniach branżowych. Prowadzimy własny autoryzowany sklep, natomiast nasza hurtownia współpracuje bezpośrednio z producentami.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *