Dobór porządnych farb do elewacji w dużej mierze zależy od podłoża, jakie już znajduje się na domu. Stare domy zazwyczaj są pokryte tynkiem cementowym, cementowo-wapiennym lub wapiennym, pamiętaj jeżeli dom został pokryty mało trwałym tynkiem wapiennym, należy pomalować go farbą nieorganiczną.
Na nowych domach najczęściej znajdują się natomiast tynki cienkowarstwowe, do których zaliczane są tynki silikonowe, akrylowe, mineralne oraz silikatowe. Farba elewacyjna w tym przypadku kupowana jest wraz z tynkiem. Należy tu zastosować zasadę: jaki tynk, taka farba elewacyjna.
Malowanie ścian zewnętrznych jest o wiele trudniejsze niż wewnętrznych. Jednak, jeżeli farba elewacyjna zostanie odpowiednio dobrana, można to zrobić samodzielnie. Trzeba jednak pamiętać o kilku zasadach. Przede wszystkim malowanie należy zaplanować na pogodny dzień bez deszczu, podczas którego temperatury nie będą ani zbyt wysokie, ani zbyt niskie. Podczas prac przygotowawczych, należy zabezpieczyć wszystkie elementy elewacji, które nie będą malowane. Zanim przystąpisz do malowania, konieczne jest zagruntowanie podłoża, trzeba również pamiętać o tym, że nie można pozostawić niedomalowanych ścian na następny dzień, mogłoby to doprowadzić do powstania na elewacji plam różniących się odcieniem.
Farba elewacyjna powinna być chroniona zarówno przed zbyt wysoką, jak i zbyt niską temperaturą. Nie powinna być wystawiana na działanie promieni słonecznych ani mrozu. Optymalną temperaturą przechowywania farby jest od 5 do 25 stopni Celsjusza. Jeżeli farba będzie przechowywana w innych warunkach, może zmienić swoje właściwości fizyczne i nie będzie nadawała się do użycia, farbę należy przechowywać w szczelnie zamkniętym opakowaniu.
Przegląd najlepszych dostępnych farb na elewację znajdą P. na portalu https://majsterkujsam.pl/
Jaka farba elewacyjna będzie najlepsza w 2021 – Nasze Opinie oraz Ranking