Ile kosztuje rekuperacja - przykładowe ceny instalacji wentylacji mechanicznej - A
Ile kosztuje rekuperacja – przykładowe ceny instalacji wentylacji mechanicznej
30 maja 2019
Systemy posadzek przemysłowych Sika - A
Systemy posadzek przemysłowych Sika
4 czerwca 2019
Pokaż wszystkie
Jaki-klimatyzator-domowy-pokojowy-kupić

Jaki-klimatyzator-domowy-pokojowy-kupić

Jaki klimatyzator domowy - pokojowy kupić ?

Każdy oczekuje od klimatyzatora domowego-pokojowego, że będzie on w stanie wytworzyć odpowiednio komfortową temperaturę w pomieszczeniu zarówno latem, jak i w okresie przejściowym. Inwestorzy oczekują, że klimatyzacja będzie zarówno chłodziła, jak i ogrzewała. Aby było to możliwe, trzeba kupić urządzenie odpowiedniej jakości.

Na co należy zwrócić uwagę przed zakupem klimatyzatora ?

Najważniejsze jest, aby zwrócić uwagę na parametry techniczne wybranego urządzenia. W końcu nie jest to sprzęt tani, a każdy chce dokonać mądrej i przemyślanej inwestycji. Jeżeli sprzęt będzie zbudowany z odpowiednich komponentów, będzie działał wydajnie.

Jakiej mocy klimatyzator warto kupić ?

Dostępne są klimatyzatory, które mogą pełnić różne funkcje. Są sprzęty, które dedykowane są tylko na sezon letni, czyli potrafią przede wszystkim chłodzić. Można jednak nabyć również klimatyzatory chłodząco-grzejące. Ważne jest, aby nie kupować urządzenia o zbyt małej mocy w stosunku do powierzchni, jaka znajduje się w budynku. Klimatyzator nie będzie wtedy w stanie schłodzić ani ogrzać takiego pomieszczenia. Natomiast zbyt duża moc klimatyzatora nadwyręży nasz budżet ze względu na wysokie koszty eksploatacyjne. Należy pamiętać że w klimatyzatorach o małej mocy często włącza i wyłącza się sprężarka, co obniża jej sprawność

.

Dobieramy moc klimatyzatora

Podstawą dobierania mocy klimatyzatora do potrzeb jest uzyskanie zbilansowanego zysku ciepła w pomieszczeniu. W przypadku projektowania złożonych sieci, można skorzystać z aplikacji i programów pomiarowych, które pomogą dokonać odpowiedniego wyboru. Do domów jednorodzinnych wystarczy jednak podstawowa metoda doboru polegająca na uwzględnieniu powierzchni pomieszczenia. Przyjmuje się, że urządzenie o mocy 1 kW odpowiada schłodzeniu/ogrzaniu około 10m2 pomieszczenia.

Czy klimatyzacja hałasuje ?

Wybierając urządzenie, warto zwrócić uwagę na poziom hałasu jaki generuje podczas pracy. Ciche klimatyzatory są nieco droższe od sprzętów hałasujących. Niestety, za komfort trzeba płacić. W przypadku urządzeń instalowanych w sypialni jest to niezwykle ważne, aby poziom emitowanego hałasu był jak najmniejszy

.

Najpopularniejszym rozwiązaniem wprowadzanym do domów jest klimatyzacja typu split, w której wszystkie głośne elementy systemu znajdują się na zewnątrz budynku. Obecnie możemy kupić urządzenia wytwarzające hałas do 20 dB, z zachowaniem wysokiej klasy energetycznej (klasa A). Pamiętajmy, aby zawsze sprawdzać, którego biegu głośność pracy klimatyzatora producent podał wartość na opakowaniu.

Wycena NK

Dobór urządzeń

Nie wiesz jaki klimatyzator wybrać ? skontaktuj się z nami a zaproponujemy możliwie najlepsze urządzenie dla Ciebie

Skontaktuj się z nami
klimatyzacja

Klimatyzacja

Zobacz również nasz dział tematyczny poświęcony klimatyzacji i sprawdź dlaczego to właśnie te urządzenia są tak chętnie wybieranym rozwiązaniem do domów i mieszkań

Zobacz

Jaki klimatyzator domowy – pokojowy kupić ? Przede wszystkim wykonany z wysokiej jakości elementów. Dzięki temu w Twoim domu znajdzie się klimatyzacja sprawna, wydajna i pracująca zgodnie z oczekiwaniami. Istotne jest, aby przy ostatecznym wyborze zwrócić uwagę na parametry techniczne urządzenia, a także na emitowany poziom hałasu. Jest to szczególne ważne, jeżeli klimatyzator ma zostać umieszczony w sypialni. Im ciszej będzie pracowało urządzenie, tym lepiej. Obecnie najpopularniejsze są klimatyzatory typu split. 

Robert Kucharski
Robert Kucharski
Robert Kucharski – bloger budowlany oraz influencer - specjalista branży budowlano-instalacyjnej, od kilkudziesięciu lat związany z rynkiem budowlanym.Moje publikacje, koncentrujące się na tematyce budownictwa, domu i ogrodu docierają do miliona internautów rocznie. Na moim blogu oferuję czytelnikom kompleksowe poradniki związane z procesem budowy domu, od etapu planowania do finalizacji. Z pasją dzielę się wiedzą na temat ogrzewania, wentylacji, rekuperacji i klimatyzacji, a także przedstawiam najnowsze cenniki, katalogi, projekty i certyfikaty. Wszystko to, by moje treści były najbardziej wartościowe dla Was.
0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
1 Komentarz
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Ula
Ula
2 lat temu

Wszystko zależy od tego jaki duży budżet na zakup, można przecież kupić klimę za 2000 a można i za 10 000 zł

1
0
Podziel się swoją opiniąx