Dlaczego należy bardzo dokładnie usuwać powietrze z układów chłodniczych? Obecność powietrza i wilgoci bardzo niekorzystnie wpływa na działanie systemu klimatyzacyjnego. Najczęściej powietrze pozostaje w układzie w wyniku zbyt krótkiego jego odsysania przy użyciu pompy próżniowej. Innym powodem jest dostawanie się powietrza do układu przez nieszczelności.
Jeżeli powietrze będzie znajdowało się w układzie chłodniczym, będzie dochodziło do podnoszenia się ciśnienia skraplania. Sprężarka będzie pracowała z większą intensywnością, a współczynnik przyjmowania ciepła przez skraplacz będzie znacznie niższy.
Zapobiegnięcie temu problemowi jest możliwe już na etapie montażu klimatyzacji. Należy przeprowadzić długotrwałe odsysanie powietrza z rur freonowych przy użyciu pompy próżniowej. W próżni woda znajdująca się w powietrzu ulegnie odparowaniu, co pozwoli na całkowite jej pozbycie się z układu.
Woda w temperaturze poniżej 0 stopni Celsjusza zamarza. Jeżeli będzie znajdowała się w układzie, może dojść do zablokowania kapilary, czyli elementu rozprężnego. Lodowy korek najczęściej powstaje z resztek wilgoci, a jego pozostawanie w układzie może spowodować nieprawidłowe działanie zaworu rozprężnego. Ponadto, woda powoduje także korozję metalowych części. Proces ten jest wyjątkowo intensywny, jeżeli rozwinie się hydroliza.
Zobacz również:
Chłodzi i ogrzewa, takie możliwości daje klimatyzacja, która coraz częściej znajduje zastosowanie nie tylko w budynkach biurowych, ale także w domach prywatnych. Ma wiele ciekawych właściwości, które sprawiają, że dbanie o komfort termiczny w domu jest dużo prostsze i bardziej przyjemne
Zobacz: remont.biz.pl/category/klimatyzacja/
Klimatyzacja – sprzedaż i montaż – Dębica, Pilzno, Ropczyce, Mielec, Tarnów, Jasło, Rzeszów