Obecnie dużą popularnością cieszą się grzejniki płytowe. Dobiera się je zgodnie z zapotrzebowaniem pomieszczenia na ciepło, a umieszczane są w dopasowanym do potrzeb miejscu.
Każdy grzejnik ma oznaczenie, które podpowiada, w jaki sposób powinien zostać podłączony. Przystosowane fabrycznie do podłączenia z boku są grzejniki C. Od tyłu podłącza się natomiast modele V i VK. Producenci jednak tworzą rozwiązania coraz bardziej dopasowane do potrzeb użytkownika, dlatego modele V również można podłączać z boku. Odznaczają się więc znacznie większą uniwersalnością niż grzejniki C. Trzeba jednak pamiętać, że na ich zakup trzeba będzie wydać nieco więcej.
Jeżeli grzejniki c.o. nie mają stałych zaczepów, można ją podłączać zarówno z lewej, jak i z prawej strony. Jeżeli jednak zaczepy występują, należy postępować zgodnie z zaleceniami producenta. Grzejniki typu V mają wbudowany zawór grzejnikowy, wystarczy jedynie dokupić odpowiednią głowicę termostatyczną. Natomiast grzejniki C nie mają wbudowanych zaworów, dlatego należy wyposażyć je w zawór grzejnikowy.
Większość grzejników nadaje się do montażu bez konieczności wyjmowania ich z fabrycznych opakowań. Po zawieszeniu na ścianie powinny w nich pozostać. Dzięki temu nie ulegną uszkodzeniu ani zabrudzeniu.
Gdy rury c.o. zostaną rozprowadzone, najlepiej od razu podłączyć do nich grzejniki. Jeżeli jednak na takie rozwiązanie nie chcemy się zdecydować, w miejscu montażu grzejników należy pozostawić rury ze sporym zapasem. Dużo łatwiej będzie je przyciąć na odpowiednią długość niż później przedłużyć.
Podstawą podczas montażu grzejników jest sprawdzenie liczby króćców przyłączeniowych grzejnika. Niektóre modele mają króćce puste, a niektóre zabezpieczone plastikowymi korkami przed zanieczyszczeniami. Niestety przed napełnieniem instalacji wodą trzeba je koniecznie wymienić na metalowe, ponieważ nie są szczelne. Jeżeli grzejnik ma zamontowany odpowietrznik, należy go zawiesić w taki sposób, aby króciec z odpowietrznikiem był trochę wyżej. Grzejniki zawsze wiesza się pod odpowiednim kątem, a nie poziomo. Uda się wtedy skutecznie usunąć ewentualne pęcherzyki powietrza.
Należy także pamiętać, aby nie zasłaniać grzejników, ewentualnie można wybrać osłonę ażurową. W tym drugim przypadku należy zastosować głowicę termostatyczną ze zdalnym czujnikiem. W przeciwnym razie temperatura mierzona przez czujnik będzie wyższa niż rzeczywista w pomieszczeniu i w rezultacie będzie ono niedogrzane.
Zobacz również:
Podstawowym systemem w każdym domu jest ogrzewanie. Nie może obyć się bez niego żaden budynek. W końcu, w miesiącach od listopada do marca obowiązuje sezon grzewczy. Warto mieć w swoim domu najlepszy system grzewczy, który zapewni dogodne warunki termiczne.