Tapety do łazienki – czy to dobre rozwiązanie
Tapety do łazienki – czy to dobre rozwiązanie?
30 kwietnia 2022
Zasilanie jednofazowe czy trójfazowe do pompy ciepła
Zasilanie jednofazowe czy trójfazowe do pompy ciepła?
21 maja 2022
Pokaż wszystkie
Drzwi wewnętrzne — przeszklone czy nie? Poznaj wady i zalety obu rozwiązań

Drzwi wewnętrzne — przeszklone czy nie? Poznaj wady i zalety obu rozwiązań

Drzwi wewnętrzne — przeszklone czy nie? Poznaj wady i zalety obu rozwiązań!

Przeszklone drzwi wewnętrzne to wybór, za którym najczęściej przemawiają względy estetyczne. W czym różnią się od tradycyjnych drzwi bez szkła? Przed podjęciem decyzji o zakupie, warto poznać zarówno zalety, jak i wady obydwu rodzajów skrzydeł drzwiowych.

Drzwi wewnętrzne

W jakich pomieszczeniach sprawdzą się drzwi z przeszkleniem?

Przeszklenia w drzwiach to dobre rozwiązanie niemal w każdym pomieszczeniu. Jeśli jednak ma być w pełni funkcjonalne, należy odpowiednio dobrać rozmiar oraz rodzaj stosowanego szkła. Na drzwi wewnętrzne, które będą całkowicie przeszklone lub będą miały duże szyby, warto postawić m.in. w salonie lub kuchni — to rozwiązanie ułatwia rozchodzenie się światła pomiędzy pomieszczeniami i sprawia, że wydają się one bardziej przestronne.

Problemem może być znalezienie odpowiednich drzwi z przeszkleniem do łazienki, ale rozwiązują go mleczne, matowe lub ornamentowe szkła, które stwarzają klimat intymności. Nie prześwitują przez nie żadne szczegóły, a wprowadzają do wnętrz wrażenie przestronności.

Ze względu na swoją niską izolacyjność akustyczną, drzwi z przeszkleniami raczej nie nadają się do pomieszczeń, które powinny być wyciszone. Dlatego lepiej zrezygnować z nich np. w gabinecie. W takim pokoju najlepiej zastosować tradycyjne drzwi wewnętrzne bez szkła.

Drzwi przeszklone a tradycyjne — utrzymanie w czystości

Minusem drzwi przeszklonych może być to, że zabrudzenia są na nich bardziej widoczne — należy wziąć to pod uwagę, np. planując drzwi do pokoju dziecięcego. Tłuste odciski dziecięcych rączek będą wymagały codziennego przecierania szyb. Warto w tym kontekście wiedzieć, że zabrudzenia są mniej widoczne na matowym szkle z mlecznym wykończeniem niż na standardowej, gładkiej szybie – takie rozwiązanie może nieco ułatwić utrzymywanie czystości.

Chcąc uniknąć częstego przecierania, najlepiej wybrać odpowiednio zaimpregnowane drzwi drewniane bez żadnych przeszkleń — sprawdzą się wszędzie tam, gdzie występuje szczególne ryzyko częstych zabrudzeń, np. w kuchni, w której łatwo o odpryski z gotowanych potraw czy dotknięcie ubrudzonymi jedzeniem dłońmi.

Drzwi wewnętrzne

Doświetlenie pomieszczeń.

Drzwi wewnętrzne z przeszkleniami stwarzają możliwość doświetlenia tych miejsc, do których nie dochodzi zbyt wiele naturalnego słonecznego światła. Jest to szczególnie istotne w przypadku „ciemnych” łazienek lub kuchni, ale też korytarzy czy pokojów z oknami wychodzącymi na północ lub zachód.

Niestety, przepuszczalność światła może też niekiedy stać się wadą, np. w przypadku sypialni, do której nocą przenika światło z innych pomieszczeń, utrudniając tym samym zasypianie. Dlatego w takich wnętrzach lepiej zrezygnować z drzwi z szybami na rzecz tradycyjnych skrzydeł drewnianych lub płytowych.

Drzwi wewnętrzne

Drzwi a wilgoć.

Ważną zaletą szklanych elementów drzwiowych jest ich odporność na wilgoć.

Drzwi bez przeszkleń również mogą być odporne na działanie wody, ale należy odpowiednio dobrać ich materiał wykonania — dobrym rozwiązaniem jest zastosowanie drzwi z płyty HDF lub laminatu.

Co ważne, w łazienkach i innych pomieszczeniach, które narażone są na zwiększoną wilgotność i kontakt z wodą, nie poleca się stosowania drzwi z okleiny, a w szczególności z okleiny drewnianej. Może bowiem łatwo „podejść” wilgocią, popękać lub zacząć się odklejać.

Które drzwi są bezpieczniejsze?

Choć szkło to materiał kojarzony z kruchością, zwykle nie trzeba bać się o zniszczenie tego montowanego w drzwiach, a co się z tym wiąże – także o swoje bezpieczeństwo. Do produkcji oszkleń drzwiowych przeważnie używa się bowiem szkła hartowanego, które jest klejone na specjalnej folii. Do jego rozbicia potrzeba znacznej siły, a jeśli już dojdzie do wypadku i potłuczenia, szkło rozpada się na bardzo drobne kawałki, które nie są ostre, co niweluje ryzyko skaleczenia.

W przypadku drzwi bez przeszkleń znika problem ewentualnych skaleczeń szkłem, lecz trzeba mieć na uwadze fakt, że drewniane drzwi z nieheblowanego drewna mogą posiadać drzazgi. Nie ma więc jednoznacznej odpowiedzi na to, które drzwi są bardziej bezpieczne — obydwa rozwiązania, jeśli są odpowiedniej jakości, nie stanowią większego zagrożenia.

Drzwi, które łatwo dopasować do aranżacji

Przeszklenia w drzwiach z pewnością nadają im wizualnej lekkości, a przy tym pozwalają też optycznie powiększyć pomieszczenia o małym metrażu. Co więcej, takie drzwi, w zależności od wybranego rodzaju szkła, można dopasować do niemal wszystkich stylów wnętrzarskich. Można wybierać spośród:

szkła przezroczystego — jeśli drzwi pełnią rolę np. ścianki działowej;

szkła matowego — polecanego do stosowania w łazienkach, by stworzyć poczucie intymności, a jednocześnie wciąż przepuszczać światło;

szkła barwionego — które samo w sobie będzie dekoracją;

szkła piaskowanego ze wzorem — sprawdzającego się w zdobnych aranżacjach, np. w stylu glamour.

Drzwi wewnętrzne

Drzwi pełne nie mają aż tylu walorów dekoracyjnych, choć potrafią dodawać wnętrzu odpowiedniego charakteru. Warto przyjrzeć się zdobnym rozwiązaniom typu barn door — drewnianym drzwiom w wiejskim stylu na prowadnicy. Co jednak ważne, tego typu drzwi nie przepuszczają światła, a więc nadają się jedynie do pomieszczeń doświetlonych z obydwu stron. W nich prezentują się jednak niezwykle stylowo, podkreślając wyrafinowany design.

Jakie zatem rozwiązanie będzie najlepsze? Zarówno drzwi wewnętrzne z przeszkleniami, jak i modele bez nich, mają swoje plusy. Dlatego też kluczowe jest dopasowanie danego modelu do konkretnych potrzeb domowników, pomagając im osiągnąć zakładany efekt aranżacyjny i zapewniając najwyższy komfort użytkowania. Tego typu wyznaczniki różnią się jednak u rodzin z małymi dziećmi, mieszkających w pojedynkę singli czy seniorów. Na szczęście dostępne są tak liczne modele drzwi, że każdy spokojnie wykończy swoje wnętrza w stylowy, a jednocześnie funkcjonalny sposób!

Drzwi wewnętrzne — przeszklone czy nie? Poznaj wady i zalety obu rozwiązań!

Przeszklone drzwi wewnętrzne to wybór, za którym najczęściej przemawiają względy estetyczne. W czym różnią się od tradycyjnych drzwi bez szkła? Przed podjęciem decyzji o zakupie, warto poznać zarówno zalety, jak i wady obydwu rodzajów skrzydeł drzwiowych.

Robert Kucharski
Robert Kucharski
Robert Kucharski – bloger budowlany oraz influencer - specjalista branży budowlano-instalacyjnej, od kilkudziesięciu lat związany z rynkiem budowlanym.Moje publikacje, koncentrujące się na tematyce budownictwa, domu i ogrodu docierają do miliona internautów rocznie. Na moim blogu oferuję czytelnikom kompleksowe poradniki związane z procesem budowy domu, od etapu planowania do finalizacji. Z pasją dzielę się wiedzą na temat ogrzewania, wentylacji, rekuperacji i klimatyzacji, a także przedstawiam najnowsze cenniki, katalogi, projekty i certyfikaty. Wszystko to, by moje treści były najbardziej wartościowe dla Was.
0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
2 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Schody Gaździcki
Schody Gaździcki
1 rok temu

Świetny wpis! Uważam, że drzwi z przeszkleniami świetnie sprawdzą się w nowocześnie urządzonych domach/ mieszkaniach, natomiast drzwi bez przeszkleń w urządzonych tradycyjnie.

Treppen aus Polen
Treppen aus Polen
1 rok temu

Ciekawy i inspirujący wpis, z pewnością przyda się zainteresowanym, planującym wymianę drzwi. My produkujemy drzwi drewniane i gwarantujemy elegancję, kunszt i wysoką jakość naszych produktów

2
0
Podziel się swoją opiniąx