Drzwi wewnętrzne — przeszklone czy nie? Poznaj wady i zalety obu rozwiązań!
Przeszklone drzwi wewnętrzne to wybór, za którym najczęściej przemawiają względy estetyczne. W czym różnią się od tradycyjnych drzwi bez szkła? Przed podjęciem decyzji o zakupie, warto poznać zarówno zalety, jak i wady obydwu rodzajów skrzydeł drzwiowych.
Przeszklenia w drzwiach to dobre rozwiązanie niemal w każdym pomieszczeniu. Jeśli jednak ma być w pełni funkcjonalne, należy odpowiednio dobrać rozmiar oraz rodzaj stosowanego szkła. Na drzwi wewnętrzne, które będą całkowicie przeszklone lub będą miały duże szyby, warto postawić m.in. w salonie lub kuchni — to rozwiązanie ułatwia rozchodzenie się światła pomiędzy pomieszczeniami i sprawia, że wydają się one bardziej przestronne.
Problemem może być znalezienie odpowiednich drzwi z przeszkleniem do łazienki, ale rozwiązują go mleczne, matowe lub ornamentowe szkła, które stwarzają klimat intymności. Nie prześwitują przez nie żadne szczegóły, a wprowadzają do wnętrz wrażenie przestronności.
Ze względu na swoją niską izolacyjność akustyczną, drzwi z przeszkleniami raczej nie nadają się do pomieszczeń, które powinny być wyciszone. Dlatego lepiej zrezygnować z nich np. w gabinecie. W takim pokoju najlepiej zastosować tradycyjne drzwi wewnętrzne bez szkła.
Minusem drzwi przeszklonych może być to, że zabrudzenia są na nich bardziej widoczne — należy wziąć to pod uwagę, np. planując drzwi do pokoju dziecięcego. Tłuste odciski dziecięcych rączek będą wymagały codziennego przecierania szyb. Warto w tym kontekście wiedzieć, że zabrudzenia są mniej widoczne na matowym szkle z mlecznym wykończeniem niż na standardowej, gładkiej szybie – takie rozwiązanie może nieco ułatwić utrzymywanie czystości.
Chcąc uniknąć częstego przecierania, najlepiej wybrać odpowiednio zaimpregnowane drzwi drewniane bez żadnych przeszkleń — sprawdzą się wszędzie tam, gdzie występuje szczególne ryzyko częstych zabrudzeń, np. w kuchni, w której łatwo o odpryski z gotowanych potraw czy dotknięcie ubrudzonymi jedzeniem dłońmi.
Drzwi wewnętrzne z przeszkleniami stwarzają możliwość doświetlenia tych miejsc, do których nie dochodzi zbyt wiele naturalnego słonecznego światła. Jest to szczególnie istotne w przypadku „ciemnych” łazienek lub kuchni, ale też korytarzy czy pokojów z oknami wychodzącymi na północ lub zachód.
Niestety, przepuszczalność światła może też niekiedy stać się wadą, np. w przypadku sypialni, do której nocą przenika światło z innych pomieszczeń, utrudniając tym samym zasypianie. Dlatego w takich wnętrzach lepiej zrezygnować z drzwi z szybami na rzecz tradycyjnych skrzydeł drewnianych lub płytowych.
Ważną zaletą szklanych elementów drzwiowych jest ich odporność na wilgoć.
Drzwi bez przeszkleń również mogą być odporne na działanie wody, ale należy odpowiednio dobrać ich materiał wykonania — dobrym rozwiązaniem jest zastosowanie drzwi z płyty HDF lub laminatu.
Co ważne, w łazienkach i innych pomieszczeniach, które narażone są na zwiększoną wilgotność i kontakt z wodą, nie poleca się stosowania drzwi z okleiny, a w szczególności z okleiny drewnianej. Może bowiem łatwo „podejść” wilgocią, popękać lub zacząć się odklejać.
Choć szkło to materiał kojarzony z kruchością, zwykle nie trzeba bać się o zniszczenie tego montowanego w drzwiach, a co się z tym wiąże – także o swoje bezpieczeństwo. Do produkcji oszkleń drzwiowych przeważnie używa się bowiem szkła hartowanego, które jest klejone na specjalnej folii. Do jego rozbicia potrzeba znacznej siły, a jeśli już dojdzie do wypadku i potłuczenia, szkło rozpada się na bardzo drobne kawałki, które nie są ostre, co niweluje ryzyko skaleczenia.
W przypadku drzwi bez przeszkleń znika problem ewentualnych skaleczeń szkłem, lecz trzeba mieć na uwadze fakt, że drewniane drzwi z nieheblowanego drewna mogą posiadać drzazgi. Nie ma więc jednoznacznej odpowiedzi na to, które drzwi są bardziej bezpieczne — obydwa rozwiązania, jeśli są odpowiedniej jakości, nie stanowią większego zagrożenia.
Przeszklenia w drzwiach z pewnością nadają im wizualnej lekkości, a przy tym pozwalają też optycznie powiększyć pomieszczenia o małym metrażu. Co więcej, takie drzwi, w zależności od wybranego rodzaju szkła, można dopasować do niemal wszystkich stylów wnętrzarskich. Można wybierać spośród:
szkła przezroczystego — jeśli drzwi pełnią rolę np. ścianki działowej;
szkła matowego — polecanego do stosowania w łazienkach, by stworzyć poczucie intymności, a jednocześnie wciąż przepuszczać światło;
szkła barwionego — które samo w sobie będzie dekoracją;
szkła piaskowanego ze wzorem — sprawdzającego się w zdobnych aranżacjach, np. w stylu glamour.
Drzwi pełne nie mają aż tylu walorów dekoracyjnych, choć potrafią dodawać wnętrzu odpowiedniego charakteru. Warto przyjrzeć się zdobnym rozwiązaniom typu barn door — drewnianym drzwiom w wiejskim stylu na prowadnicy. Co jednak ważne, tego typu drzwi nie przepuszczają światła, a więc nadają się jedynie do pomieszczeń doświetlonych z obydwu stron. W nich prezentują się jednak niezwykle stylowo, podkreślając wyrafinowany design.
Jakie zatem rozwiązanie będzie najlepsze? Zarówno drzwi wewnętrzne z przeszkleniami, jak i modele bez nich, mają swoje plusy. Dlatego też kluczowe jest dopasowanie danego modelu do konkretnych potrzeb domowników, pomagając im osiągnąć zakładany efekt aranżacyjny i zapewniając najwyższy komfort użytkowania. Tego typu wyznaczniki różnią się jednak u rodzin z małymi dziećmi, mieszkających w pojedynkę singli czy seniorów. Na szczęście dostępne są tak liczne modele drzwi, że każdy spokojnie wykończy swoje wnętrza w stylowy, a jednocześnie funkcjonalny sposób!
Drzwi wewnętrzne — przeszklone czy nie? Poznaj wady i zalety obu rozwiązań!
Przeszklone drzwi wewnętrzne to wybór, za którym najczęściej przemawiają względy estetyczne. W czym różnią się od tradycyjnych drzwi bez szkła? Przed podjęciem decyzji o zakupie, warto poznać zarówno zalety, jak i wady obydwu rodzajów skrzydeł drzwiowych.
Świetny wpis! Uważam, że drzwi z przeszkleniami świetnie sprawdzą się w nowocześnie urządzonych domach/ mieszkaniach, natomiast drzwi bez przeszkleń w urządzonych tradycyjnie.
Ciekawy i inspirujący wpis, z pewnością przyda się zainteresowanym, planującym wymianę drzwi. My produkujemy drzwi drewniane i gwarantujemy elegancję, kunszt i wysoką jakość naszych produktów