Nowoczesne domy. Poznaj projekty energooszczędnych domów
Nowoczesny dom jest nie tylko designerski, ale przede wszystkim energooszczędny. Oznacza to więc, że w dużej mierze bazuje na odnawialnych źródłach energii bądź oparty jest na rozwiązaniach, które pozwalają obniżyć rachunki za energię elektryczną i nie tylko.
Ma także wiele wspólnego z inteligentnym budownictwem. Marzy Ci się właśnie taki dom? Zobacz gotowe projekty domów oraz sprawdź co jeszcze go wyróżnia i jak wybrać projekt nowoczesnego domu, który stawia na energooszczędność!
Najpierw warto odpowiedzieć sobie na pytanie, co właściwie charakteryzuje dom energooszczędny. Po czym go rozpoznać? Jak się okazuje, budynki energooszczędne nie posiadają prawnej definicji. Na próżno zatem szukać jej w prawie budowlanym. Niemniej, w praktyce przyjął się podział na dwa rodzaje takich budynków: domy zeroenergetyczne i domy niskoenergochłonne. Te pierwsze zaprojektowane są w taki sposób, aby możliwe było całkowite uniezależnienie się od zewnętrznych źródeł energii. Oznacza to zatem, że taki dom czerpie energię z odnawialnych źródeł energii. Na jego dachu zamontowane są kolektory słoneczne bądź panele fotowoltaiczne, nie zabraknie w nim także instalacji gruntowej czy przydomowej oczyszczalni ścieków. Niestety, póki co budowa takich domów jest bardzo kosztowna, dlatego większość Polaków skłania się ku inwestycji w domy niskoenergochłonne, czyli właśnie energooszczędne.
Przy projektowaniu domu energooszczędnego pod uwagę należy wziąć jego usytuowanie na działce. Znaczenie ma zwłaszcza usytuowanie wejścia od strony południowej. Dlaczego jest to tak istotne? Wówczas zapewnimy jak najlepszy dostęp do światła naturalnego, dzięki czemu możliwe będzie zaoszczędzenie na rachunkach za prąd. Korzystanie ze sztucznego światła zostanie bowiem zminimalizowane. Równie istotne jest umieszczenie budynku z dala od wysokich drzew, które mogą blokować dostęp do światła do pomieszczeń.
Projekt domu energooszczędnego sprowadza się zazwyczaj do prostej i zwartej bryły. Takie budynki posiadają także mało skomplikowany dach, który często jest dwuspadowy. W nowoczesnych projektach domów coraz częściej pojawiają się także dachy płaskie, dzięki czemu budynek prezentuje się bardziej designersko. Konstrukcja domów energooszczędnych nie bez powodu przyjmuje opisaną formę (pozbawioną załamań ścian czy wyokrągleń). Taki projekt nowoczesnego domu pozwala bowiem zniwelować możliwe miejsca strat ciepła i jednocześnie zminimalizować zaburzenia dobrej cyrkulacji powietrza w pomieszczeniach.
Wybierając projektu domu energooszczędnego, warto zwrócić uwagę także na jego powierzchnię użytkową. Powinna zostać dostosowana do potrzeb domowników. W praktyce oznacza to, że dom nie powinien być zbyt duży. Większa powierzchnia wiąże się z większym zapotrzebowaniem energetycznym, właśnie dlatego jego rozkład musi być funkcjonalny, a ilość pokoi zaprojektowana tak, aby była wykorzystywana na co dzień.
Co istotne, budynki energooszczędne często nie posiadają balkonów, gdyż uznawane są one na istotne miejsce strat ciepła. Oczywiście możliwe jest zaprojektowanie balkonu w taki sposób, aby te straty wyeliminować, lecz najlepiej, gdy ich ilość zostanie ograniczona do jednego-dwóch.
W domu energooszczędnym istotna jest również dobra izolacja termiczna ścian zewnętrznych. W tym przypadku świetnie sprawdzi się pianka izolacyjna lub ocieplenia z wełny mineralnej. Zastosować można ew. dobrej jakości styropian. Równie ważna jest stolarka okienna i drzwiowa, która powinna wykazywać jak najlepsze parametry cieplne. Ponadto, okna powinny być rozmieszczone zgodnie rzeczywistymi ruchami słońca w ciągu doby.
Większość osób przywykła do garażu, który wkomponowany jest w element bryły domu. Niestety, takie rozwiązanie nie sprawdzi się w przypadku domów energooszczędnych. Dlaczego? Garaż zazwyczaj nie jest ogrzewany, przez co może zaburzyć warunki cieplne w innych pomieszczeniach, szczególnie tych sąsiadujących. Garaż najlepiej więc wykonać w formie oddzielnego budynku. Ta zasa zasada dotyczy pomieszczeń gospodarczych. Można umieścić je w dobudowanym garażu.
Szukasz projektu domu energooszczędnego, który jednocześnie zaciekawi Cię swoim wyglądem? W takim razie musisz zapoznać się z wybranymi projektami domów nowoczesnych od EXTRADOM. Poniżej opis projektu, które bez wątpienia zasługuje na uwagę:
To niewielki dom przeznaczony dla 3-4 osobowej rodziny, który z pewnością docenią osoby stawiające na funkcjonalne rozwiązania. Do jego zalet należy m.in. zwarta bryła budynku i zminimalizowana komunikacja - wszystko to przekłada się na ograniczenie zużycia energii. Powierzchnia użytkowa wynosi 103,37 m², na którą składają się 4 pokoje, z czego pokój dzienny znajduje się na parterze, a trzy sypialnie na poddaszu. Dom posiada jeden niewielki balkon i prosty dach. Jego stylistyka doskonale wpasowuje się w nowoczesne trendy.
Nowoczesne domy. Poznaj projekty energooszczędnych domów
Nowoczesny dom jest nie tylko designerski, ale przede wszystkim energooszczędny. Oznacza to więc, że w dużej mierze bazuje na odnawialnych źródłach energii bądź oparty jest na rozwiązaniach, które pozwalają obniżyć rachunki za energię elektryczną i nie tylko.
Ma także wiele wspólnego z inteligentnym budownictwem. Marzy Ci się właśnie taki dom? Zobacz gotowe projekty domów oraz sprawdź co jeszcze go wyróżnia i jak wybrać projekt nowoczesnego domu, który stawia na energooszczędność!