Płytki, żywica czy farba na balkonie lub tarasie - porównanie kosztów
Płytki, żywica czy farba na balkonie lub tarasie – porównanie kosztów
29 marca 2019
Zbiornik buforowy c.o. SV - SVW -02
Zbiornik buforowy Kospel c.o. SV / SVW
31 marca 2019

Odkurzacz centralny – montaż instalacji

Podstawą montażu odkurzacza centralnego jest właściwe ułożenie rur instalacyjnych na powierzchni wylewek podłóg pod planowaną warstwę ocieplenia. Połączenie pomiędzy poszczególny kondygnacjami można wykonać pionami ukrytymi w ścianach. O czym jeszcze należy pamiętać wykonując montaż odkurzacza centralnego?

Jeżeli montaż jednostki centralnej ma odbywać się w garażu wolnostojącym, można pod ziemią poprowadzić przewody łączące ją z domem. Dobrym zwyczajem jest zabezpieczenie instalacji przed przypadkowym zniszczeniem przez inne ekipy wykonujące pozostałe prace budowlane.

Elementy instalacji są łączone przy użyciu kleju do PCV. Należy wykonać te czynności w bardzo precyzyjny sposób. Każdy element systemu, czyli gniazda ssawne oraz automatyczne szufladki muszą zostać podłączone do jednostki centralnej elektrycznym przewodem sterującym. Wykonując instalację sterującą, należy wykorzystać przewód elektryczny o przekroju min. 2 x 0,75 mm2

Projekt odkurzacza centralnego wąż chowany - piętro

Projekt instalacji odkurzacza centralnego

Przed rozpoczęciem prac montażowych, koniecznie zapoznaj się jak powinien wyglądać przykładowy projekt instalacji odkurzacza centralnego

Zobacz

Gniazda ssawne – montaż

Jeżeli budynek znajduje się w stanie surowym, należy zamontować tylko płyty montażowe pod gniazda ssawne, a na nich należy umieścić specjalne przykrywki do tynkowania, które zabezpieczą wnętrze instalacji przed zabrudzeniami. Gniazda ssawne można zamontować dopiero po zakończeniu prac wykończeniowych.
Gniazda ssawne łączy się z płytami montażowymi przy użyciu wkrętów. Powinny zostać podłączone do niskonapięciowej instalacji sterującej.

Automatyczne szufladki – montaż

Montaż należy wykonać tak samo jak gniazd ssących dopiero po zakończeniu prac wykończeniowych. Łączy się je z instalacją centralnego odkurzania wykorzystując giętki przewód połączeniowy o minimalnej średnicy 52 mm. Podstawą jest, aby automatyczna szufladka została podłączona do niskonapięciowej instalacji sterującej
Odkurzacze centralne

Odkurzacz centralny

Sprawdź dlaczego odkurzacze centralne staja się powoli standardem w naszych domach

Kliknij i poznaj najpopularniejsze modele, sprawdź ich dane techniczne i ceny

Zobacz

Zasada montażu odkurzacza centralnego jest prosta, ale wymaga od instalatora wiedzy, a także stosowania się do powszechnie obowiązujących zasad. Dzięki temu system będzie mógł działać sprawnie, będzie funkcjonował jak należy, a użytkownik będzie miał z niego duży pożytek. Bardzo ważne jest, aby gniazda ssawne oraz automatyczne szufelki były tak zamontowane, aby tworzyły całość z jednostką centralnego odkurzacza. Dzięki temu uda się uzyskać bardzo dobrze rezultaty w związku z działaniem systemu, jak i jego użytkowaniem.

Robert Kucharski
Robert Kucharski
Robert Kucharski – bloger budowlany oraz influencer - specjalista branży budowlano-instalacyjnej, od kilkudziesięciu lat związany z rynkiem budowlanym.Moje publikacje, koncentrujące się na tematyce budownictwa, domu i ogrodu docierają do miliona internautów rocznie. Na moim blogu oferuję czytelnikom kompleksowe poradniki związane z procesem budowy domu, od etapu planowania do finalizacji. Z pasją dzielę się wiedzą na temat ogrzewania, wentylacji, rekuperacji i klimatyzacji, a także przedstawiam najnowsze cenniki, katalogi, projekty i certyfikaty. Wszystko to, by moje treści były najbardziej wartościowe dla Was.
0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Podziel się swoją opiniąx