De Dietrich Cennik 2019
De Dietrich Cennik 2019
18 marca 2019
Energooszczędne silniki BLDC SKY
Energooszczędne silniki BLDC SKY
20 marca 2019

Projekt instalacji odkurzacza centralnego

Słowem wstępu - dlaczego warto zainstalować odkurzacz centralny ?

Każdy system odkurzacza centralnego składa się z jednostki centralnej umieszczonej np. w pomieszczeniu gospodarczym, sieci przewodów ukrytych w ścianach, a także gniazd ssących znajdujących się w pomieszczeniach mieszkalnych. Do sprzątania służy np. zestawy sprzątający składający się z giętkiego węża, którego długość wynosi 9 m. Automatyczne szufelki stanowiące dodatkowe wyposażenie pozwalają na jeszcze dokładniejsze sprzątanie.

Dzięki temu, że w Twoim domu znajdzie się odkurzacz centralny, wyeliminujesz cyrkulację zużytego powietrza, które zostanie po oczyszczeniu wyrzucone z budynku. Powietrze, którym przyjdzie Ci oddychać, będzie znacznie czystsze i wolne od pyłów. Dodatkowym atutem odkurzacza centralnego jest to, że nie hałasuje podczas swojej pracy. Jednostka centralna znajduje się w pomieszczeniu gospodarczym oddalonym od pomieszczeń mieszkalnych, skąd system przewodów łączy ją z gniazdami ssącymi rozmieszczonymi w różnych częściach domu. Odkurzacz pozwala na sprzątanie bez obawy o zakłócenie spokoju pozostałych mieszkańców.

Odkurzacze centralne

Zobacz naszą ofertę odkurzaczy centralnych

Sprawdź jaki odkurzacz będzie najlepszy właśnie dla Twojego domu

Zobacz

Instrukcja projektowania instalacji centralnego odkurzania

W jaki sposób należy dobrać jednostkę centralną ?

Podstawą jest, aby przy wyborze jednostki centralnej zwrócić uwagę na maksymalną długość przewodu magistralnego. Każda jednostka posiada również maksymalną powierzchnię sprzątania, jaką może obsługiwać. Biorąc pod uwagę te i wiele innych parametrów, można będzie wybrać urządzenie spełniające wszystkie wymagania.

W jaki sposób rozplanować elementy instalacji odkurzacza centralnego ?

Jednostka centralna.

Należy umieścić ją w pomieszczeniu gospodarczym, garażu lub w piwnicy, czyli w miejscach oddalonych od pomieszczeń mieszkalnych. Jednostkę należy zamontować w odległości nie większej niż metr od gniazdka elektrycznego oraz w miejscu umożliwiającym łatwe opróżnianie pojemnika na śmieci. Jeżeli jednostka zostanie umieszczona w szafie, należy umożliwić właściwą wentylację.

Wszystkie jednostki centralne posiadają elektryczne przewody przyłączeniowe do gniazdek elektrycznych. Najlepiej zastosować osobny obwód dla centrali, zabezpieczony bezpiecznikiem 16A typu C.

Wyrzutnie powietrza powinny zostać zamontowane na elewacji zewnętrznej, nie wyżej niż 30 cm od poziomu terenu.

Przewody instalacyjne.

Sieć przewodów połączy jednostkę centralną z gniazdami ssącymi. Średnica rur instalacyjnych wynosi 2”, czyli niewiele ponad 50 mm. Zagłębienie gniazda wraz ze specjalnym podejściem to 7 cm. Najlepiej, aby rury były wprowadzone po prostej linii. Dzięki temu powstanie bardzo mało oporów hydraulicznych. Należy także unikać spadów grawitacyjnych, a to uda się zrobić, jeżeli zostanie zastosowana instalacja pozioma.

Gniazda ssące.

Planując rozmieszczenie gniazd ssących, należy uwzględnić długość węża giętkiego tak, aby udało się nim dotrzeć do wszystkich zakamarków mieszkania. Najczęściej wybierany jest wąż o długości 9 metrów, ponieważ zapewnia najlepszą ergonomię użytkowania

Automatyczne szufelki.

Można umieścić je w kuchni, przedsionku oraz jadalni. Dostępne są wersje, które można zamontować przy cokołach w szafkach kuchennych lub w ścianach.

Automatyczne szufelki.

Można umieścić je w kuchni, przedsionku oraz jadalni. Dostępne są wersje, które można zamontować przy cokołach w szafkach kuchennych lub w ścianach.

Pozostałe elementy systemu.

System odkurzacza centralnego może składa się z wielu elementów, np. z rozwiązania pozwalającego na automatyczne chowanie węża, a także z podręcznych gniazd ssących. Wszystko to wpłynie na zwiększoną funkcjonalność użytkowania odkurzacza centralnego.
Wycena

Jak wykonać obliczenia hydrauliczne?

Z założenia, centrala odkurzacza obsługuje jednocześnie jedno gniazdo ssące, dlatego należy przeprowadzić tylko obliczenia sumy oporów przepływu dla gniazda najbardziej niekorzystnego, czyli najbardziej oddalonego od jednostki centralnej. Pozwoli to na uzyskanie informacji o długości przewodu magistralnego w instalacji. Obliczenia wyglądają następująco:

- Zsumowanie długości odcinków prostych od najbardziej oddalonego gniazda do wydechu na zewnątrz domu

- Zamiana oporów miejscowych na odpowiadające im długości odcinków prostych.

- Zsumowanie podanych wielkości z uwzględnieniem przewodu wydechowego.

Zobacz przykładowe projekty instalacji odkurzacza centralnego przygotowane dla naszych klientów

System standard

System węża chowanego

Ile kosztuje projekt instalacji odkurzacza centralnego

Cena wykonania projektu została podana została według naszego cennika na rok 2019

Skontaktuj się z nami by sprawdzić aktualną cenę

Usługa dla klienta indywidualnego objęta stawka podatku VAT 8 %

Projekt instalacji odkurzacza centralnego

449PLN

Standard

Projekt instalacji odkurzacza centralnego

449PLN

System węża chowanego

W jaki sposób uzyskać darmowy projekt instalacji odkurzacza centralnego

Wystarczy że zakupisz u nas wszystkie materiały z wyceny, nie musisz obawiać się też wysokiej ceny

Martwisz się że wycena będzie wysoka ? Niepotrzebnie gdyż od cen przedstawionych w kalkulacji zaproponujemy kilkadziesiąt procent rabatu licząc od cen katalogowych producenta

Fakturę zakupu materiałów instalacyjnych pomniejszymy o wartość zamówionych projektów


Zamawiając dwa projekty, drugi otrzymasz za 50 % ceny

Ile czasu trwa wykonanie projektu odkurzacza centralnego

Czas realizacji to około 14 dni robocze

Co jest potrzebne do stworzenia projektu instalacji odkurzacza centralnego ?

Wystarczy że prześlesz nam link do projektu umieszczonego w internecie, lub prześlesz na nasz adres rzuty budynku ( np. w pdf, dwg, jpg itp)

Projekt instalacji odkurzacza centralnego spełni oczekiwania wszystkich użytkowników i powinien być koniecznie wykonany przed zakupem odkurzacza centralnego. Dlaczego? Ponieważ jest to kompleksowe rozwiązanie, które znajdzie zastosowanie w każdym domu. Jednostka centralna jest wyposażona w podstawowe elementy, takie jak przewody instalacyjne, gniazda ssące, a także akcesoria dodatkowe. Warto dowiedzieć się więcej na temat tego, jak działa system odkurzacza centralnego oraz jakie możliwości posiadają poszczególne elementy wchodzące w jego skład. Dzięki temu będzie można świadomie zainstalować instalację takiego odkurzacza.

Robert Kucharski
Robert Kucharski
Robert Kucharski – bloger budowlany oraz influencer - specjalista branży budowlano-instalacyjnej, od kilkudziesięciu lat związany z rynkiem budowlanym.Moje publikacje, koncentrujące się na tematyce budownictwa, domu i ogrodu docierają do miliona internautów rocznie. Na moim blogu oferuję czytelnikom kompleksowe poradniki związane z procesem budowy domu, od etapu planowania do finalizacji. Z pasją dzielę się wiedzą na temat ogrzewania, wentylacji, rekuperacji i klimatyzacji, a także przedstawiam najnowsze cenniki, katalogi, projekty i certyfikaty. Wszystko to, by moje treści były najbardziej wartościowe dla Was.
0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Podziel się swoją opiniąx