Dlaczego wentylacja jest tak istotna ?
17 października 2016
Pompa ciepła dimplex
Powietrzna pompa ciepła do ogrzewania domu i wody
23 października 2016
Pokaż wszystkie
Klimatyzatory – co warto wiedzieć przed zakupem

Klimatyzatory – co warto wiedzieć przed zakupem

Klimatyzatory – co warto wiedzieć przed zakupem ?

Klimatyzatory przydają się głównie wtedy, gdy w pomieszczeniach jest za ciepło i chcemy je ochłodzić, jest jednak jeszcze wiele pytań, na które odpowiedź chcieliby znać wszyscy zainteresowani systemem klimatyzacji, w tym artykule postaramy się rozwiać wszystkie wątpliwości.

Dla kogo klimatyzator ?

Lokalizacja niektórych domów zapewnia im optymalne warunki w pomieszczeniach, nawet gdy na zewnątrz jest bardzo gorąco, jednak są i domy, w których w gorące dni po prostu nie da się wytrzymać, panuje w nich duchota i skwar. Jest wiele czynników wpływających na przegrzanie domu, warto zastanowić się, jaka może być przyczyna takiej sytuacji, gdy już ją znajdziemy, warto pomyśleć o zainstalowaniu klimatyzatora.

Czynniki mające wpływ na temperaturę w domu latem

  • Szklane ściany, duże okna i drzwi tarasowe zapewniają duży dostęp do ciepła zimą, ale latem sprawiają wiele kłopotów, pomieszczenia bardzo mocno się nagrzewają, decydując się na tak modne obecnie duże przeszklenia, warto pomyśleć o zastosowaniu przesłon zacieniających.
  • Zastosowanie markiz, rolet czy żaluzji, zwłaszcza tych zewnętrznych, bardzo dobrze wpływa na zmniejszenie zysków ciepła ze słońca.
  • Najbardziej narażone na przegrzanie są pomieszczenia znajdujące się na poddaszu niż te pod strychem, powodem tego jest to, że strych stanowi bufor, który zatrzymuje część ciepła słonecznego, okna na elewacji wpuszczają do pomieszczeń znacznie mniej ciepła słonecznego, niż okna dachowe.
  • Właściwie wykonana izolacja ścian zewnętrznych gwarantuje, że zimą ciepło nie będzie uciekało z domu, a latem do niego przenikało, ograniczamy wtedy ryzyko przegrzania domu.
  • Bardzo narażone na zmiany temperatury są budynki szkieletowe ze względu ma małą masę ścian, temperatura w ich wnętrzu bardzo szybko może się zmieniać.
  • Im pomieszczenie jest niższe, tym temperatura w nim będzie wyższa.

Dostępne rodzaje klimatyzatorów

Klimatyzacja-aranz

Klimatyzatory przenośne są najtańszym rozwiązaniem, bez problemu można przenieść je z jednego pomieszczenia do drugiego, pracują jednak bardzo głośno i niezbyt efektywnie chłodzą pomieszczenia.

Klimatyzatory typu split są najlepszym rozwiązaniem, na jakie można się obecnie zdecydować, są najczęściej wybierane przez osoby, chcące mieć dostęp do nowoczesnej klimatyzacji. Składają się z dwóch części: zewnętrznej służącej do odprowadzania ciepła z budynku oraz wewnętrznej, obniżającej temperaturę w pomieszczeniu. Odznaczają się wysoką wydajnością.

Klimatyzatory multi-split pozwalają na regulację temperatury w kilku pomieszczeniach, wyposażone są w jednostkę zewnętrzną i kilka jednostek wewnętrznych, dają możliwość ustawienia różnych temperatur w kilku pomieszczeniach.

Jak dobrać moc klimatyzatora ?

Do obliczenia mocy potrzebnej do schłodzenia przy pomocy klimatyzatora danego pomieszczenia potrzebne są specjalne programy komputerowe, posiadają je sprzedawcy takich urządzeń, bez problemy wskażą nam modele, które nadają się do posiadanego przez nas domu.

Do pomieszczeń o standardowej wysokości (2,5-2,7m) możemy pokusić się o samodzielny dobór mocy klimatyzatora, przyjmuje się wtedy, że na 1m2 powierzchni pomieszczenia potrzebna jest moc 0,1 kW, dla przykładu, do pomieszczenia o powierzchni 20 m2 odpowiednie będzie urządzenie o mocy 2 kW, dodatkowo, producenci coraz częściej umieszczają w folderach reklamowych, jakie modele nadają się do jakich pomieszczeń.

montaz klimatyzacji

Dlaczego należy serwisować klimatyzację ?

Tylko zadbana klimatyzacja będzie dla nas zdrowa, ważne jest wykonywanie okresowych konserwacji takich urządzeń, poprawi to również wydajność klimatyzatora, a tym samym komfort przebywania w pomieszczeniach przez niego chłodzonych i ogrzewanych, jeśli klimatyzator będzie zatkany, wdmuchiwał będzie wszystkie zanieczyszczenia do pomieszczenia, w przypadku gdy działa on sprawnie, zatrzymują się one na filtrach, nie trzeba nikogo przekonywać, że niekonserwowana klimatyzacja jest szkodliwa dla zdrowia.

Niedrożna klimatyzacja to nie tylko szkoda dla naszego zdrowia, ale i portfela, mniejsza sprawność to większy pobór energii potrzebnej do obniżenia temperatury do zadanego poziomu, może to skutkować wyższymi rachunkami za prąd.

Warto znaleźć serwis, który profesjonalnie zajmuje się klimatyzatorami, możemy jednak również sami zadbać o czystość systemu, wystarczy raz w miesiącu przetrzeć wilgotną szmatką z delikatnym detergentem wloty wentylacyjne, bądź co jest o wiele efektywniejsze użyć specjalistycznej chemii do czyszczenia klimatyzacji.

klimatyzacja 1K

Klimatyzacja

Zobacz również nasz dział tematyczny poświęcony klimatyzacji i sprawdź dlaczego warto klimatyzację zamontować u siebie w domu lub mieszkaniu.

Zobacz

Klimatyzatory – co warto wiedzieć przed zakupem ?

Klimatyzatory przydają się głównie wtedy, gdy w pomieszczeniach jest za ciepło i chcemy je ochłodzić, jest jednak jeszcze wiele pytań, na które odpowiedź chcieliby znać wszyscy zainteresowani systemem klimatyzacji, w tym artykule postaramy się rozwiać wszystkie wątpliwości.

Podstawowe  funkcje klimatyzacji

Klimatyzatory mogą spełniać różne funkcje, podstawową jest oczywiście chłodzenie, jednak coraz częściej wybierane są urządzenia chłodząco-ogrzewające czy systemy pełnej klimatyzacji, te ostatnie pozwalają oprócz funkcji grzania i chłodzenia, na regulowanie poziomu wilgotności w pomieszczeniu, możemy pomieszczenie osuszyć lub nawilżyć. W nowoczesnej klimatyzacji znajdziemy również szereg filtrów, które gwarantują nawiew czystego i świeżego powietrza do wnętrza domu.

Robert Kucharski
Robert Kucharski
Robert Kucharski – bloger budowlany oraz influencer - specjalista branży budowlano-instalacyjnej, od kilkudziesięciu lat związany z rynkiem budowlanym.Moje publikacje, koncentrujące się na tematyce budownictwa, domu i ogrodu docierają do miliona internautów rocznie. Na moim blogu oferuję czytelnikom kompleksowe poradniki związane z procesem budowy domu, od etapu planowania do finalizacji. Z pasją dzielę się wiedzą na temat ogrzewania, wentylacji, rekuperacji i klimatyzacji, a także przedstawiam najnowsze cenniki, katalogi, projekty i certyfikaty. Wszystko to, by moje treści były najbardziej wartościowe dla Was.
0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Podziel się swoją opiniąx