Klimatyzatory – co warto wiedzieć przed zakupem
Klimatyzatory – co warto wiedzieć przed zakupem ?
23 października 2016
Właściwe wykorzystanie energii w domu
25 października 2016
Pokaż wszystkie
Pompa ciepła dimplex

Pompa ciepła dimplex

Powietrzna pompa ciepła do ogrzewania domu i wody

Marzeniem wielu osób jest posiadanie bezobsługowego systemu grzewczego. Marzenie to spełniają gazowe kotły kondensacyjne oraz pompy ciepła, które angażują mało uwagi przy obsłudze.

Różnica między kotłami gazowymi, a pompami ciepła jest taka, że te drugie jedynie w niedużej części korzystają z energii pochodzącej ze źródeł nieodnawialnych. Prądem są zasilane jedynie w 20%, pozostałe zapotrzebowanie pochodzi z wody, powietrza lub gleby.

Powietrzne pompy ciepła

Pompy ciepła typu powietrze-woda w przeciwieństwie do gruntowych czerpią energię nie z ziemi, lecz z otaczającego powietrza. Jak wiadomo, ma ono zmienną temperaturę. Efektywność pompy ciepła w niektóre pory roku może być niska i mniej skuteczna niż gruntowych pomp, gdzie warunki termiczne są bardziej stałe.

Zmniejszona efektywność powietrznych pomp ciepła dotyczy głównie zimy i jesieni, w których temperatura powietrza spada poniżej -7ºC. Warto przy tym pamiętać, że w gorące, letnie dni efektywność energetyczna pomp powietrznych jest zdecydowanie większa niż tych, czerpiących ciepło z gruntu. Ta wiadomość powinna ucieszyć przede wszystkim właścicieli hoteli i pensjonatów, które latem mają bardzo duże zapotrzebowanie na ciepłą wodę. Uzyskają zadowolenie z taniego i szybkiego dostarczenia klientom ciepłej wody użytkowej.

Wysoka sprawność pomp powietrznych w ciepłych i gorących porach roku, wyrównuje jej spadek w okresach, gdy temperatura powietrza spada poniżej zera. Ponadto ten rodzaj pompy jest tani i łatwy w montażu. Nie trzeba również wykonywać odwiertów w gruncie, co jest szczególnie istotne dla osób, które wykonują instalację w modernizowanym budynku.

pompa ciepła

Pompa ciepła

Zobacz również nasz dział tematyczny poświęcony pompa ciepła i sprawdź dlaczego to właśnie te urządzenia są coraz chętniej wybierane jako główne źródło ciepła

Zobacz

Powietrzna pompa ciepła do ogrzewania domu i wody to system, z którego wiele osób z wielką chęcią korzysta, ze względu na wiele korzyści, jakie z tego wynikają. Przede wszystkim, rozwiązanie pozwala na korzystanie ze źródeł odnawialnych do pozyskiwania energii. Pompy ciepła stały się rozwiązaniem zastępczym dla dotychczas bardzo popularnych kotłów gazowych, które jednak pomimo ekologicznych korzyści, korzystają nadal z nieodnawialnych źródeł, czyli z gazu ziemnego. Pompy ciepła potrzebują zaledwie 20% zasilania prądem. Reszta energii pochodzi z powietrza.

Robert Kucharski
Robert Kucharski
Robert Kucharski – bloger budowlany oraz influencer - specjalista branży budowlano-instalacyjnej, od kilkudziesięciu lat związany z rynkiem budowlanym.Moje publikacje, koncentrujące się na tematyce budownictwa, domu i ogrodu docierają do miliona internautów rocznie. Na moim blogu oferuję czytelnikom kompleksowe poradniki związane z procesem budowy domu, od etapu planowania do finalizacji. Z pasją dzielę się wiedzą na temat ogrzewania, wentylacji, rekuperacji i klimatyzacji, a także przedstawiam najnowsze cenniki, katalogi, projekty i certyfikaty. Wszystko to, by moje treści były najbardziej wartościowe dla Was.
0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Podziel się swoją opiniąx