Powietrzna pompa ciepła do ogrzewania domu i wody
Marzeniem wielu osób jest posiadanie bezobsługowego systemu grzewczego. Marzenie to spełniają gazowe kotły kondensacyjne oraz pompy ciepła, które angażują mało uwagi przy obsłudze.
Różnica między kotłami gazowymi, a pompami ciepła jest taka, że te drugie jedynie w niedużej części korzystają z energii pochodzącej ze źródeł nieodnawialnych. Prądem są zasilane jedynie w 20%, pozostałe zapotrzebowanie pochodzi z wody, powietrza lub gleby.
Pompy ciepła typu powietrze-woda w przeciwieństwie do gruntowych czerpią energię nie z ziemi, lecz z otaczającego powietrza. Jak wiadomo, ma ono zmienną temperaturę. Efektywność pompy ciepła w niektóre pory roku może być niska i mniej skuteczna niż gruntowych pomp, gdzie warunki termiczne są bardziej stałe.
Zmniejszona efektywność powietrznych pomp ciepła dotyczy głównie zimy i jesieni, w których temperatura powietrza spada poniżej -7ºC. Warto przy tym pamiętać, że w gorące, letnie dni efektywność energetyczna pomp powietrznych jest zdecydowanie większa niż tych, czerpiących ciepło z gruntu. Ta wiadomość powinna ucieszyć przede wszystkim właścicieli hoteli i pensjonatów, które latem mają bardzo duże zapotrzebowanie na ciepłą wodę. Uzyskają zadowolenie z taniego i szybkiego dostarczenia klientom ciepłej wody użytkowej.
Wysoka sprawność pomp powietrznych w ciepłych i gorących porach roku, wyrównuje jej spadek w okresach, gdy temperatura powietrza spada poniżej zera. Ponadto ten rodzaj pompy jest tani i łatwy w montażu. Nie trzeba również wykonywać odwiertów w gruncie, co jest szczególnie istotne dla osób, które wykonują instalację w modernizowanym budynku.
Powietrzna pompa ciepła do ogrzewania domu i wody to system, z którego wiele osób z wielką chęcią korzysta, ze względu na wiele korzyści, jakie z tego wynikają. Przede wszystkim, rozwiązanie pozwala na korzystanie ze źródeł odnawialnych do pozyskiwania energii. Pompy ciepła stały się rozwiązaniem zastępczym dla dotychczas bardzo popularnych kotłów gazowych, które jednak pomimo ekologicznych korzyści, korzystają nadal z nieodnawialnych źródeł, czyli z gazu ziemnego. Pompy ciepła potrzebują zaledwie 20% zasilania prądem. Reszta energii pochodzi z powietrza.