Odpowiednia temperatura w pomieszczeniu to podstawa przy spożywaniu posiłków
Odpowiednia temperatura w pomieszczeniu to podstawa przy spożywaniu posiłków
8 maja 2018
Płatki dekoracyjne do żywic KORALOWY
Płatki dekoracyjne do żywic – posadzek
9 maja 2018
Pokaż wszystkie
Porównanie kosztów wytworzenia ciepła

Porównanie kosztów wytworzenia ciepła

Porównanie kosztów wytworzenia ciepła to podstawowy sposób na to, aby znaleźć dla siebie optymalne

Porównanie kosztów wytworzenia ciepła

Porównanie kosztów wytworzenia ciepła to podstawowy sposób na to, aby znaleźć dla siebie optymalne rozwiązanie grzewcze, w pełni dostosowane do swoich potrzeb. Należy porównać przede wszystkim aktualne ceny dostępnych paliw, a także ceny energii elektrycznej, jednocześnie uwzględniając sprawność źródła ciepła, którym dysponujemy. W końcu sprawność instalacji grzewczej, którą mamy w posiadaniu odgrywa bardzo dużą rolę, jeżeli chodzi o koszty wytwarzania ciepła.

Od czego zależy sprawność urządzenia grzewczego ?

 • Od konstrukcji urządzenia.
 • Od temperatury wody grzewczej oraz użytkowej.
 • Od temperatury zewnętrznej.

Koszt wytwarzania ciepła w zakresie podgrzewania 300 litrów dziennie ciepłej wody użytkowej

Pod uwagę wzięte zostaną parametry instalacji grzewczych poza sezonem grzewczym, czyli w momencie, gdy podgrzewana będzie tylko ciepła woda użytkowa, bez dostarczania ciepła do samego domu. Mogą wystąpić w tym czasie duże straty ciepła rozruchowego i postojowego, które będą obserwowane przede wszystkim w przypadku kotłów o dużej masie i pojemności wodnej. Jeżeli chodzi o koszt podgrzania ciepłej wody użytkowej przez 8 godzin dziennie, to szacuje się on następująco w zależności od dostępnego systemu:

 • instalacja solarna – 1,24 zł,
 • kocioł na pelet – 2,44 zł,
 • kocioł na drewno – 2,75 zł,
 • pompa ciepła – 1,96 zł,
 • bojler – 7,81 zł,
 • kocioł z podajnikiem na węgiel – 2,34 zł,
 • kocioł na miał – 2,26 zł,
 • kocioł kondensacyjny na gaz płynny – 5,03 zł,
 • kocioł niskotemperaturowy na gaz płynny – 5,97 zł,
 • kocioł kondensacyjny na olej opałowy – 3,78 zł,
 • kocioł niskotemperaturowy na olej opałowy – 4,86 zł,
 • kocioł kondensacyjny na gaz ziemny – 3,08 zł,
 • kocioł niskotemperaturowy na gaz ziemny – 3,84 zł,
 • kocioł stary stałotemperaturowy na gaz ziemny – 4,73 zł.

Z powyższego zestawienia wynika, że najtańszym sposobem podgrzewania ciepłej wody użytkowej jest instalacja solarna, a w drugiej kolejności pompa ciepła, należy jednak pamiętać iż solary działają ze względu na naszą strefę klimatyczna w określonym przedziale czasowym( wiosna – jesień ), więc średniorocznie pompa ciepła będzie najbardziej ekonomicznym wyborem, tak na marginesie widać że nowoczesne systemy dbające o ekologię górują nad tradycyjnymi kopciuchami zanieczyszczającymi środowisko

Porównanie kosztów wytworzenia ciepła - dane do obliczeń

Porównanie kosztów wytworzenia ciepła – dane do obliczeń


Zobacz nasze pozostałe wpisy

Ogrzewanie – Budowa i Remont

Ogrzewanie – Budowa i Remont

Podstawowym systemem w każdym domu jest ogrzewanie. Nie może obyć się bez niego żaden budynek. W końcu, w miesiącach od listopada do marca obowiązuje sezon grzewczy. Warto mieć w swoim domu najlepszy system grzewczy, który zapewni dogodne warunki termiczne.

Zobacz: remont.biz.pl/category/ogrzewanie/

Podziel się
Robert Kucharski
Robert Kucharski
Robert Kucharski – bloger budowlany, specjalista branży budowlano instalacyjnej, od kilkudziesięciu lat związany z rynkiem budowlanym, prowadzący własną firmę budowlaną. Budujesz lub remontujesz dom ? Zapraszam na mojego bloga, przeprowadzę Cię poprzez cały proces budowy Twojego domu, począwszy od planowania, projektu, poprzez budowę a na instalacjach skończywszy. Nasza pasja są następujące działy; ogrzewanie, wentylacja, rekuperacja oraz klimatyzacja. Na mojej stronie dowiesz się dlaczego warto zastosować konkretne rozwiązania budowlane, poznasz nowe urządzenia, znajdziesz obowiązujące cenniki lub katalogi, pobierzesz też projekty, certyfikaty, instrukcje i dokumentacje techniczne. Przeprowadzimy dla Ciebie testy urządzeń takich jak; podgrzewacz c.w.u., kocioł lub piec gazowy lub olejowy, klimatyzator, pompa ciepła oraz rekuperator. Przy okazji też poznasz opinie i oceny użytkowników którzy kupili i użytkują te urządzenia, jeżeli pragniesz to możesz też podzielić się swoją opinią lub zostawić komentarz na naszym blogu. Podpowiemy również gdzie kupić najtaniej urządzenia tak by cena zakupu była jak najbardziej dla Ciebie korzystna, napisz do nas a przygotujemy najlepszą cenę. Natomiast dzięki współpracy ze specjalistami takimi jak; hydraulik, instalator czy serwisant jesteśmy wstanie zaproponować tanio montaż kupionych urządzeń w atrakcyjnych cenach oraz późniejszy ich serwis w następujących miejscowościach Dębica, Pilzno, Ropczyce, Mielec, Tarnów, Jasło, Rzeszów. W pozostałych miejscowościach montaż i serwis za pomocą ekip danego producenta.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Scroll Up