Odpowiednia temperatura w pomieszczeniu to podstawa przy spożywaniu posiłków
Odpowiednia temperatura w pomieszczeniu to podstawa przy spożywaniu posiłków
8 maja 2018
Płatki-dekoracyjne-do-żywic-KORALOWY
Płatki dekoracyjne do żywic – posadzek
9 maja 2018

Porównanie kosztów wytworzenia ciepła ( ciepłej wody użytkowej )

Porównanie kosztów wytworzenia ciepła ( ciepłej wody użytkowej ) to podstawowy sposób na to, aby znaleźć dla siebie optymalne rozwiązanie grzewcze, w pełni dostosowane do swoich potrzeb. Należy porównać przede wszystkim aktualne ceny dostępnych paliw, a także ceny energii elektrycznej, jednocześnie uwzględniając sprawność źródła ciepła, którym dysponujemy. W końcu sprawność instalacji grzewczej, którą mamy w posiadaniu odgrywa bardzo dużą rolę, jeżeli chodzi o koszty wytwarzania c.w.u..

Koszt wytwarzania ciepła w zakresie podgrzewania 300 litrów dziennie ciepłej wody użytkowej

Pod uwagę wzięte zostaną parametry instalacji grzewczych poza sezonem grzewczym, czyli w momencie, gdy podgrzewana będzie tylko ciepła woda użytkowa, bez dostarczania ciepła do samego domu. Mogą wystąpić w tym czasie duże straty ciepła rozruchowego i postojowego, które będą obserwowane przede wszystkim w przypadku kotłów o dużej masie i pojemności wodnej. Jeżeli chodzi o koszt podgrzania ciepłej wody użytkowej przez 8 godzin dziennie, to szacuje się on następująco w zależności od dostępnego systemu


Przedstawiony został dzienny koszt przygotowania ciepłej wody uzytkowej

Porównanie kosztów wytworzenia ciepła – dane do obliczeń

Porównanie kosztów wytworzenia ciepła – dane do obliczeń

Z powyższego zestawienia wynika, że najtańszym sposobem podgrzewania ciepłej wody użytkowej jest instalacja solarna, a w drugiej kolejności pompa ciepła, należy jednak pamiętać iż solary działają ze względu na naszą strefę klimatyczna w określonym przedziale czasowym ( wiosna – jesień ), więc średniorocznie pompa ciepła będzie najbardziej ekonomicznym wyborem.

Tak na marginesie widać że nowoczesne systemy dbające o ekologię górują nad tradycyjnymi kopciuchami zanieczyszczającymi środowisko.
Pompa ciepła do cwu

Pompa ciepła do c.w.u.

Zobacz czym jest pompa ciepła którą można wykorzystać do przygotowania ciepłej wody użytkowej

Zobacz

Porównanie kosztów wytworzenia ciepła (ciepłej wody użytkowej) pomoże znaleźć rozwiązanie, które będzie dopasowane do Twoich potrzeb, jak i finansów. Ten prosty sposób wyboru sprawi, że podjęta decyzja będzie przemyślana i optymalna. Podstawą jest porównanie aktualnych cen paliw wykorzystywanych do zasilania urządzeń grzewczych, a także energii elektrycznej, jeżeli na system nim zasilany chcesz się zdecydować. Wybierając dopasowane do swoich potrzeb rozwiązanie sprawisz, że dostęp do ciepłej wody użytkowej będzie nieograniczony.

Robert Kucharski
Robert Kucharski
Robert Kucharski – bloger budowlany oraz influencer - specjalista branży budowlano-instalacyjnej, od kilkudziesięciu lat związany z rynkiem budowlanym.Moje publikacje, koncentrujące się na tematyce budownictwa, domu i ogrodu docierają do miliona internautów rocznie. Na moim blogu oferuję czytelnikom kompleksowe poradniki związane z procesem budowy domu, od etapu planowania do finalizacji. Z pasją dzielę się wiedzą na temat ogrzewania, wentylacji, rekuperacji i klimatyzacji, a także przedstawiam najnowsze cenniki, katalogi, projekty i certyfikaty. Wszystko to, by moje treści były najbardziej wartościowe dla Was.
0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
1 Komentarz
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Beta
Beta
3 lat temu

Zestawienie u nas mniej więcej się sprawdza

1
0
Podziel się swoją opiniąx