Narożnik w kształcie litery U – rozłożysty wypoczynek
Narożnik w kształcie litery U – rozłożysty wypoczynek
20 kwietnia 2022
Tapety do łazienki – czy to dobre rozwiązanie
Tapety do łazienki – czy to dobre rozwiązanie?
30 kwietnia 2022
Pokaż wszystkie
Wyłącznik różnicowoprądowy - podstawa bezpieczeństwa w każdej instalacji elektrycznej

Wyłącznik różnicowoprądowy - podstawa bezpieczeństwa w każdej instalacji elektrycznej

Wyłącznik różnicowoprądowy: podstawa bezpieczeństwa w każdej instalacji elektrycznej.

Wyłączniki różnicowoprądowe to jedne z tych urządzeń, które każdy elektryk powinien znać lepiej niż własną kieszeń. Ich zastosowanie bowiem opiera się na zapewnieniu bezpieczeństwa. Wszyscy wiemy, że ciało człowieka nie jest w stanie wytrzymać wysokich napięć elektrycznych, a kontakt z taką siłą może doprowadzić do utraty zdrowia lub życia w ogóle. Dlatego zabezpieczenie przed porażeniem prądem powinno być sprawą absolutnie priorytetową w każdej domowej rozdzielnicy. Dowiedz się, jak działa wyłącznik różnicowoprądowy oraz co powinieneś wiedzieć o usługach cenionej firmy Elus.

Wyłącznik różnicowoprądowy

Innymi słowy, różnicówka.

Wyłącznik różnicowoprądowy, zwany często różnicówką, to mechanizm przeciwporażeniowy. Opiera się na bardzo prostym działaniu, które ma zastosowanie w dość newralgicznej chwili. Otóż bardzo niebezpieczne jest, kiedy w twojej domowej rozdzielni prąd wypływający ma nierówną wartość w stosunku do wartości prądu wpływającego. Taka sytuacja w nomenklaturze elektrotechnicznej to prąd różnicowy.

Różnicówka wychwytuje ten rodzaj napięcia (stąd jej nazwa) i natychmiast odcina dopływ prądu, nie dopuszczając przy tym do uszkodzenia mechanicznego.

A o czym świadczy różnica w rozdzielni? Zazwyczaj jest to skutek jakiejś awarii. Czasem wystarczy kabel nadgryziony przez myszy, a czasem zwarcie w którejś z maszyn będącej częścią domowej instalacji. Tak naprawdę przyczyn może być całkiem sporo. W każdym razie dzięki wyłącznikom różnicowoprądowym udaje się uniknąć wielu katastrof, począwszy od pojedynczego rażenia prądem, na wybuchu pożaru kończąc.

Widzisz teraz, że bez porządnej różnicówki twój budynek się nie obejdzie. Miej więc na uwadze, że sklep Elus to miejsce, w którym będziesz w stanie wyposażyć się w sprzęt najwyższej próby w handlu detalicznym, jak i hurtowym. Więcej szczegółów na ten temat znajdziesz tutaj: https://sklep.elus.pl/wylaczniki-roznicowopradowe,2,411997.

Konstrukcja rożnicówki i testy bezpieczeństwa.

Jeśli chodzi o budowę urządzenia, jest ona stosunkowo prosta i nie zabiera wiele przestrzeni. Składa się z czterech podstawowych elementów:

- Zestyki potrzebne do podłączenia przewodów, aby nasza różnicówka stała się częścią całego układu.

- Przekładnik prądowy, czyli mechanizm pomiaru wartości prądu.

- Wyzwalacz odcina dopływ prądu, jeśli przekładnik wychwyci różnicę napięcia.

- Obwód testowania, czyli sposób na symulację sytuacji niebezpiecznej w celu sprawdzenia działania rożnicówki.

Schemat wyłącznika różnicowoprądowego - K1

Trzeba mieć na uwadze to, aby przynajmniej raz na miesiąc sprawdzić funkcjonowanie wyłącznika różnicowoprądowego. To powinno być obowiązkiem każdego gospodarza.

Wyłączniki różnicowoprądowe w domu i dużym zakładzie produkcyjnym

Sprawa wyboru wyłącznika często sprowadza się do czułości, którą ma owy wyłącznik posiadać, a czułość zależeć będzie oczywiście od sposobu wykorzystania elektryczności w danym miejscu. Wyróżnia się trzy podstawowe wartości: mechanizmy niskoczułe (powyżej 500 mA), średnioczułe (od 30 do 500 mA) oraz wysokoczułe (wartość do 30 mA). Wielkie zakłady produkcyjne, gdzie używa się bardzo mocnych maszyn elektrycznych, będą siłą rzeczy wymagały innych wyłączników różnicowoprądowych niż w przypadku gospodarstwa domowego.

Ale pamiętaj – jeżeli masz w planach prowadzić w domu jakąś działalność gospodarczą lub posiadasz hobby, które wymaga głodnej prądu maszynerii, powinieneś rozważyć zastosowanie odmiennych wyłączników różnicowoprądowych w różnych rozdzielniach elektrycznych. Jednej dostosowanej do codziennej obsługi twojego domu. Drugiej do obsługi pracowni, warsztatu samochodowego, stolarni... czegokolwiek będziesz potrzebował.

Czy prąd znamionowy sieci ma znaczenie?

Oczywiście. Każdy wyłącznik różnicowoprądowy jest ściśle powiązane z napięciem znamionowym izolacji. Wybór różnicówki będzie zależny od parametrów dotyczących odstępów izolacyjnych, jak i rezystancji izolacji w danej lokalizacji. Działanie mechanizmów kontrolnych będzie uwarunkowane obciążeniem zwarciowym, które nie powinno być wiele wyższe od napięcia znamionowego sieci.

A jakie jest maximum możliwości różnicówki? Znamionowy prąd ciągły to limit działania wyłączników róznicowoprądowych. Tylko tym rodzajem prądu można permanentnie obciążać urządzenie w układzie zamkniętym. Tak więc napięcie elektryczne szczytowego obciążenia obwodu nie może przekraczać znamionowego prądu ciągłego, inaczej źle dobrana różnicówka nie spełni swojego zadania. Konsekwencje tej pomyłki mogą być bardzo bolesne.

Dlaczego warto wybrać hurtownię Elus?

No cóż, inne sklepy w Polsce nie będą miały aż tak bogatej oferty jak Elus. To hurtowania elektrotechniczna (oferująca także handel detaliczny!), w której znajdziesz zarówno gotowe instalacje, jak i pojedyncze przewody fazowe. Sprzedaż produktów i usług z takich kategorii jak panele fotowoltaiczne czy projektowania sieci kablowych i napowietrznych również są częścią działalności firmy Elus. Jeśli więc planujesz budowę domku jednorodzinnego lub całego kompleksu mieszkań albo nawet wielkich hal produkcyjnych — Elus to miejsce, które z pewnością powinieneś odwiedzić. Znajdziesz tam nie tylko konkretne produkty i usługi, co również fachowe porady oraz konsultacje niezbędne do tego, aby twój projekt okazał się sukcesem.

google news

Wyłącznik różnicowoprądowy: podstawa bezpieczeństwa w każdej instalacji elektrycznej.

Wyłączniki różnicowoprądowe to jedne z tych urządzeń, które każdy elektryk powinien znać lepiej niż własną kieszeń. Ich zastosowanie bowiem opiera się na zapewnieniu bezpieczeństwa. Wszyscy wiemy, że ciało człowieka nie jest w stanie wytrzymać wysokich napięć elektrycznych, a kontakt z taką siłą może doprowadzić do utraty zdrowia lub życia w ogóle. Dlatego zabezpieczenie przed porażeniem prądem powinno być sprawą absolutnie priorytetową w każdej domowej rozdzielnicy. Dowiedz się, jak działa wyłącznik różnicowoprądowy oraz co powinieneś wiedzieć o usługach cenionej firmy Elus.

Robert Kucharski
Robert Kucharski
Robert Kucharski – bloger budowlany oraz influencer - specjalista branży budowlano-instalacyjnej, od kilkudziesięciu lat związany z rynkiem budowlanym.Moje publikacje, koncentrujące się na tematyce budownictwa, domu i ogrodu docierają do miliona internautów rocznie. Na moim blogu oferuję czytelnikom kompleksowe poradniki związane z procesem budowy domu, od etapu planowania do finalizacji. Z pasją dzielę się wiedzą na temat ogrzewania, wentylacji, rekuperacji i klimatyzacji, a także przedstawiam najnowsze cenniki, katalogi, projekty i certyfikaty. Wszystko to, by moje treści były najbardziej wartościowe dla Was.
0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
2 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Jan
Jan
1 rok temu

Ile może kosztować montaż takiego wyłącznika

Damian
Damian
1 rok temu
Reply to  Jan

Za darmo to będzie bardzo uczciwa cena

2
0
Podziel się swoją opiniąx