Kisan rura wielowarstwowa PE-RT-AL-PE do ogrzewania płaszczyznowego - kolor czerwony
Kisan rura wielowarstwowa PE-RT/AL/PE do ogrzewania płaszczyznowego – kolor czerwony
24 lutego 2020
Podłoga - posadzka poliuretanowa
Podłoga / posadzka poliuretanowa
25 lutego 2020
Pokaż wszystkie
Rekuperacja w mieszkaniu ( bloku )

Rekuperacja w mieszkaniu ( bloku )

Rekuperacja w mieszkaniu ( bloku )

System wentylacji mechanicznej czyli tzw. rekuperacji kojarzony jest przede wszystkim z wolno stojącymi domami lub szeregówkami. Czy mieszkańcy bloków mają szansę na świeże, czyste powietrze w swoich mieszkaniach i dzięki temu oddychaniem czystym powietrzem ? Przecież jak wszyscy doskonale wiemy powietrze jest o wiele bardziej zanieczyszczone w centrach dużych miast czyli miejscach gdzie najczęściej zbudowane zostały bloki mieszkalne niż na peryferiach gdzie króluje zabudowa domów jednorodzinnych.

Droga na skróty czyli błędne koło zdrowej wentylacji

Często by bronić się przed szkodliwym działaniem zanieczyszczonego powietrza czyli tzw. smogu, lokatorzy mieszkań na blokach uszczelniają okna lub zasłaniają kratki wentylacyjne. Są to jednak działania na pozór skuteczne, ponieważ pozbawiamy naszych mieszkań możliwości wentylacji ( rekuperacji ) co w krótkiej perspektywie prowadzi do rozwoju pleśni, grzybów oraz alergenów.
LOSSNAY aranzacja

Rekuperacja w bloku mieszkalnym

Największym problemem w tradycyjnym systemie wentylacji jest konieczność rozprowadzenia kanałów wentylacyjnych co w przypadku mieszkań w bloku może stanowić pewne wyzwanie. Rozprowadzając kanały należy liczyć się z koniecznością ich późniejszego schowania np. poprzez zabudowanie ich suchą zabudową czyli sufitem podwieszanym wykonanym z płyt GK. Kolejnym ważnym aspektem jest prawidłowy dobór samego rekuperatora który w przypadku mieszkania w blogu oraz nie wielkiej liczbie mieszkańców nie musi posiadać dużej wydajności. Wybierając mniejsze aczkolwiek adekwatne do naszych potrzeb urządzenie ( np. Mitsubishi Lossnay LGH-15RVX-E ) możemy zaoszczędzić sporo miejsca podczas montażu jednostki wentylacyjnej co ma w przypadków mniejszych mieszkań kolosalne znaczenie .

Pamiętaj o tym by sprawdzić czy rekuperator który planujesz wybrać wymaga odprowadzenia skroplin powstających podczas pracy urządzenia. Jeżeli tak jest to musisz umieścić urządzenie w pobliżu odpływu ( kuchnia lub łazienka )

Co w sytuacji gdy chciałbym mieć rekuperację a nie chcę instalować skomplikowanego systemu wentylacji mechanicznej ?

Rozwiązaniem jest urządzenie zaproponowane przez firmę Mitsubishi, inżynierowie tej firmy skonstruowali urządzenie które montuje się bezpośrednio na ścianie a do prawidłowego jego działania w zależności od modelu wystarczy jeden lub dwa przewierty przez ścianę.
Zobacz to urządzenie

Pamiętaj również by przed rozpoczęciem prac sprawdzić u siebie we wspólnocie mieszkaniowej czy wymagana będzie zgoda spółdzielni na przeprowadzenie tego typu prac.

rekuperacja

Rekuperacja

Zobacz nasz dział tematyczny poświęcony rekuperacji ( wentylacji mechanicznej ) i sprawdź dlaczego ten system jest montowany praktycznie w każdym nowo budowanym domu.

Zobacz

Rekuperacja w mieszkaniu ( bloku )

System wentylacji mechanicznej czyli tzw. rekuperacji kojarzony jest przede wszystkim z wolno stojącymi domami lub szeregówkami. Czy mieszkańcy bloków mają szansę na świeże, czyste powietrze w swoich mieszkaniach i dzięki temu oddychaniem czystym powietrzem ? Przecież jak wszyscy doskonale wiemy powietrze jest o wiele bardziej zanieczyszczone w centrach dużych miast czyli miejscach gdzie najczęściej zbudowane zostały bloki mieszkalne niż na peryferiach gdzie króluje zabudowa domów jednorodzinnych.

Robert Kucharski
Robert Kucharski
Robert Kucharski – bloger budowlany, influencer - specjalista branży budowlano instalacyjnej, od kilkudziesięciu lat związany z rynkiem budowlanym, prowadzący własną firmę budowlaną.Budujesz lub remontujesz dom ? Zapraszam na mojego bloga, przeprowadzę Cię poprzez cały proces budowy Twojego domu, począwszy od planowania, projektu, poprzez budowę a na instalacjach skończywszy. Nasza pasja są następujące działy; ogrzewanie, wentylacja, rekuperacja oraz klimatyzacja. Na mojej stronie dowiesz się dlaczego warto zastosować konkretne rozwiązania budowlane, poznasz nowe urządzenia, znajdziesz obowiązujące cenniki lub katalogi, pobierzesz też projekty, certyfikaty, instrukcje i dokumentacje techniczne. Przeprowadzimy dla Ciebie testy urządzeń takich jak; podgrzewacz c.w.u., kocioł lub piec gazowy lub olejowy, klimatyzator, pompa ciepła oraz rekuperator. Przy okazji też poznasz opinie i oceny użytkowników którzy kupili i użytkują te urządzenia, jeżeli pragniesz to możesz też podzielić się swoją opinią lub zostawić komentarz na naszym blogu. Podpowiemy również gdzie kupić najtaniej urządzenia tak by cena zakupu była jak najbardziej dla Ciebie korzystna, napisz do nas a przygotujemy najlepszą cenę. Natomiast dzięki współpracy ze specjalistami takimi jak; hydraulik, instalator czy serwisant jesteśmy wstanie zaproponować tanio montaż kupionych urządzeń w atrakcyjnych cenach oraz późniejszy ich serwis w następujących miejscowościach Dębica, Pilzno, Ropczyce, Mielec, Tarnów, Jasło, Rzeszów. W pozostałych miejscowościach montaż i serwis za pomocą ekip danego producenta. Nasz wykonawca, serwisant i projektant uczestniczy w corocznych szkoleniach branżowych. Prowadzimy własny autoryzowany sklep, natomiast nasza hurtownia współpracuje bezpośrednio z producentami.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Secured By miniOrange