Kisan rura wielowarstwowa PE-RT-AL-PE do ogrzewania płaszczyznowego - kolor czerwony
Kisan rura wielowarstwowa PE-RT/AL/PE do ogrzewania płaszczyznowego – kolor czerwony
24 lutego 2020
Podłoga - posadzka poliuretanowa
Podłoga / posadzka poliuretanowa
25 lutego 2020

Rekuperacja w mieszkaniu ( bloku )

System wentylacji mechanicznej czyli tzw. rekuperacji kojarzony jest przede wszystkim z wolno stojącymi domami lub szeregówkami. Czy mieszkańcy bloków mają szansę na świeże, czyste powietrze w swoich mieszkaniach i dzięki temu oddychaniem czystym powietrzem ? Przecież jak wszyscy doskonale wiemy powietrze jest o wiele bardziej zanieczyszczone w centrach dużych miast czyli miejscach gdzie najczęściej zbudowane zostały bloki mieszkalne niż na peryferiach gdzie króluje zabudowa domów jednorodzinnych.

Droga na skróty czyli błędne koło zdrowej wentylacji

Często by bronić się przed szkodliwym działaniem zanieczyszczonego powietrza czyli tzw. smogu, lokatorzy mieszkań na blokach uszczelniają okna lub zasłaniają kratki wentylacyjne. Są to jednak działania na pozór skuteczne, ponieważ pozbawiamy naszych mieszkań możliwości wentylacji ( rekuperacji ) co w krótkiej perspektywie prowadzi do rozwoju pleśni, grzybów oraz alergenów.
LOSSNAY aranzacja

Rekuperacja w bloku mieszkalnym

Największym problemem w tradycyjnym systemie wentylacji jest konieczność rozprowadzenia kanałów wentylacyjnych co w przypadku mieszkań w bloku może stanowić pewne wyzwanie. Rozprowadzając kanały należy liczyć się z koniecznością ich późniejszego schowania np. poprzez zabudowanie ich suchą zabudową czyli sufitem podwieszanym wykonanym z płyt GK. Kolejnym ważnym aspektem jest prawidłowy dobór samego rekuperatora który w przypadku mieszkania w blogu oraz nie wielkiej liczbie mieszkańców nie musi posiadać dużej wydajności. Wybierając mniejsze aczkolwiek adekwatne do naszych potrzeb urządzenie ( np. Mitsubishi Lossnay LGH-15RVX-E ) możemy zaoszczędzić sporo miejsca podczas montażu jednostki wentylacyjnej co ma w przypadków mniejszych mieszkań kolosalne znaczenie .

Pamiętaj o tym by sprawdzić czy rekuperator który planujesz wybrać wymaga odprowadzenia skroplin powstających podczas pracy urządzenia. Jeżeli tak jest to musisz umieścić urządzenie w pobliżu odpływu ( kuchnia lub łazienka )

Co w sytuacji gdy chciałbym mieć rekuperację a nie chcę instalować skomplikowanego systemu wentylacji mechanicznej ?

Rozwiązaniem jest urządzenie zaproponowane przez firmę Mitsubishi, inżynierowie tej firmy skonstruowali urządzenie które montuje się bezpośrednio na ścianie a do prawidłowego jego działania w zależności od modelu wystarczy jeden lub dwa przewierty przez ścianę.
Zobacz to urządzenie

Pamiętaj również by przed rozpoczęciem prac sprawdzić u siebie we wspólnocie mieszkaniowej czy wymagana będzie zgoda spółdzielni na przeprowadzenie tego typu prac.

rekuperacja

Rekuperacja

Zobacz nasz dział tematyczny poświęcony rekuperacji ( wentylacji mechanicznej ) i sprawdź dlaczego ten system jest montowany praktycznie w każdym nowo budowanym domu.

Zobacz

Rekuperacja w mieszkaniu ( bloku )

System wentylacji mechanicznej czyli tzw. rekuperacji kojarzony jest przede wszystkim z wolno stojącymi domami lub szeregówkami. Czy mieszkańcy bloków mają szansę na świeże, czyste powietrze w swoich mieszkaniach i dzięki temu oddychaniem czystym powietrzem ? Przecież jak wszyscy doskonale wiemy powietrze jest o wiele bardziej zanieczyszczone w centrach dużych miast czyli miejscach gdzie najczęściej zbudowane zostały bloki mieszkalne niż na peryferiach gdzie króluje zabudowa domów jednorodzinnych.

Robert Kucharski
Robert Kucharski
Robert Kucharski – bloger budowlany oraz influencer - specjalista branży budowlano-instalacyjnej, od kilkudziesięciu lat związany z rynkiem budowlanym.Moje publikacje, koncentrujące się na tematyce budownictwa, domu i ogrodu docierają do miliona internautów rocznie. Na moim blogu oferuję czytelnikom kompleksowe poradniki związane z procesem budowy domu, od etapu planowania do finalizacji. Z pasją dzielę się wiedzą na temat ogrzewania, wentylacji, rekuperacji i klimatyzacji, a także przedstawiam najnowsze cenniki, katalogi, projekty i certyfikaty. Wszystko to, by moje treści były najbardziej wartościowe dla Was.
5 1 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
18 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Grażyna
Grażyna
3 lat temu

Jakie urządzenie polecacie, tak by można było zainstalować w bloku na 3 piętrze

Igor Kulesza
Igor Kulesza
3 lat temu
Reply to  Grażyna

My mamy rekuperator decentralny marki Stiebel, dobre i niezawodne urządzenie

Zuzia
Zuzia
3 lat temu
Reply to  Igor Kulesza

Też mamy to urządzenie, sprawuje się bez zarzutu więc mogę z czystym sumieniem polecić

Bogumił
Bogumił
3 lat temu
Reply to  Grażyna

Vasco ma takie w swojej ofercie

Tymoteusz
Tymoteusz
3 lat temu
Reply to  Grażyna

Zobacz rekuperatory prana

Walduś
Walduś
2 lat temu
Reply to  Grażyna

Polecam Junkers – Bosch

Jowita
Jowita
3 lat temu

Mamy to urządzenie, w końcu pozbyliśmy się grzyba z mieszkanie

Ula
Ula
3 lat temu

Nie taniej jest założyć nawiewniki na okna ?

Amanda
Amanda
3 lat temu
Reply to  Ula

Przecież z takich wywiewników wieje zimne a nawet mroźne powietrze, nie po to chyba grzejesz mieszkanie by potem je wychładzać

Dominik
Dominik
3 lat temu

Też w niektórych sytuacjach się sprawdza, my mamy i polecalibyśmy każdemu. Doradzili nam fachowcy z AirVac, którzy fachowo podeszli do sprawy. Polecam, żeby każda wspólnota mieszkańców się dowiedziała trochę o takich technologiach

Zenek
Zenek
3 lat temu

Ma ktoś rekuperator centralny firmy Stiebel ? Jak to urządzenie sprawdzi się w mieszkaniu na 4 piętrze w bloku ?

Jowita
Jowita
3 lat temu
Reply to  Zenek

Mam i polecam

Tadeusz
Tadeusz
3 lat temu

Darko robi też takie rekuperatory przez ścianę do wentylacji mieszkania. Sprawdźcie ofertę na ich stronie internetowej

Andrzej
Andrzej
3 lat temu

Jest to bardzo duża oszczędność. Warto dowiedzieć się przed inwestycją jakie modele sprzętu są najbardziej wydajne i są renomowane. Nam znajomi poleceili firmę AirVac, gdzie fachowcy nam w bardzo uprzejmym kontakcie doradzili i poradzili co i jak. Również zapewnili montaż. Także polecamy!

Andrzej
Andrzej
2 lat temu

Polecam zajrzeć na stronę AirVac – mają świetnej klasy sprzet + znakomitą usługe montażu, nie trzeba się o nic martwić , można porozmawiać też o plusach i minusach takiego rozwiązania w naszym mieszkaniu czy domu z pomocnymi specjalistami.

Ela
Ela
2 lat temu

Przestańcie z t ą rekuperacją tyle 🙂 Wystarczy wyciąć uszczelki przy oknach i mamy wentylację jak się patrzy

Kamila_
Kamila_
2 lat temu

Polecamy airvac.pl – znakomici w swoim fachu i doradzą co i jak oraz zamontują w dobrych pieniądzach

Dariusz
Dariusz
2 lat temu

Rekurperacja jest bardzo ważna i w każdym nowoczesnym budownictwie powinna być stosowana. Kupowaliśmy i radziliśmy sie jesli chodzi o zakup w Airvac.pl i bardzo polecamy!

18
0
Podziel się swoją opiniąx