jak dobrać wymiennik c.w.u. do pompy ciepła - K
Jak dobrać wymiennik c.w.u. do pompy ciepła ?
24 marca 2019
Osłona sufitowa - ścienna kwadratowa - vasco
Zawory VASCO smiley easyflow
25 marca 2019
Pokaż wszystkie
Warunki techniczne kotłowni dla pieca gazowego - przepisy dotyczące montażu kotła gazowego

Warunki techniczne kotłowni dla pieca gazowego - przepisy dotyczące montażu kotła gazowego

Warunki techniczne kotłowni dla pieca gazowego - przepisy dotyczące montażu kotła gazowego

W warunkach technicznych rozporządzenia ministra infrastruktury z 12 kwietnia 2002 r. można przeczytać, jak powinna wyglądać kotłownia, w której będzie znajdował się piec gazowy. Przyjrzyjmy się im bliżej

Kocioł gazowy a wielkość kotłowni.

Piec gazowy o mocy do 30 kW

Jeżeli nabędziesz kocioł gazowy o mocy do 30 kW z grawitacyjnym odprowadzaniem spalin, musisz umieścić go w pomieszczeniach o powierzchni co najmniej 8 m3. Jeżeli urządzenie będzie posiadało zamkniętą komorę spalania, a powietrze będzie doprowadzane z zewnątrz, wtedy można je umieścić w nieco mniejszym pomieszczeniu mającym 6,5 m3

Piec gazowy o mocy powyżej 30 kW

Jeżeli zdecydujesz się na urządzenie o mocy przekraczającej 30 kW, należy stworzyć dla niego specjalne pomieszczenie techniczne, najlepiej w wolno stojącej kotłowni poza obiektem. Takie pomieszczenie nie może być niższe niż 2,2 m. Ponadto, musi posiadać kanały wentylacyjne, bezpośredni nawiew z zewnątrz przez otwory w ścianie, a także odpowiednio dopasowany przewód kominowy.
W przypadku urządzeń z zamkniętą komorą spalania wyposażonych w koncentryczny przewód powietrzno-spalinowy, można je umieszczać w dowolnych pomieszczeniach, bez względu na rodzaj wentylacji.

Kotły gazowe

Zobacz również nasz dział tematyczny poświęcony kotłom i piecom gazowym i zobacz co warto sprawdzić przed zakupem.

Zobacz

Jakie warunki musi spełnić kotłownia( jakie są przepisy ), aby mógł w niej zostać umieszczony piec gazowy? Najważniejszym parametrem jest oczywiście wielkość kotłowni, którą dopiero się do mocy kotła gazowego. Im większa moc kotła gazowego, tym kotłownia musi być większa. Dla przykładu, jeżeli nabędziesz urządzenie o mocy do 30 kW, musisz znaleźć pomieszczenie w domu mające minimum 8 m3. Dzięki temu system będzie w stanie działać sprawnie. Wszystkie kwestie techniczne dotyczące warunków, jakie musi spełnić kotłownia są zapisane w rozporządzeniach ministra infrastruktury.

Robert Kucharski
Robert Kucharski
Robert Kucharski – bloger budowlany oraz influencer - specjalista branży budowlano-instalacyjnej, od kilkudziesięciu lat związany z rynkiem budowlanym.Moje publikacje, koncentrujące się na tematyce budownictwa, domu i ogrodu docierają do miliona internautów rocznie. Na moim blogu oferuję czytelnikom kompleksowe poradniki związane z procesem budowy domu, od etapu planowania do finalizacji. Z pasją dzielę się wiedzą na temat ogrzewania, wentylacji, rekuperacji i klimatyzacji, a także przedstawiam najnowsze cenniki, katalogi, projekty i certyfikaty. Wszystko to, by moje treści były najbardziej wartościowe dla Was.
0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
1 Komentarz
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Tomasz
Tomasz
3 lat temu

Bardzo dobry artykuł

1
0
Podziel się swoją opiniąx