Coraz bardziej popularnym sposobem ogrzewania domu, jak i pozyskiwania ciepłej wody użytkowej jest korzystanie z gruntowych pomp ciepła. Ten system coraz częściej znajduje zastosowanie w polskich domach. De Dietrich przygotował nową serię GSHP. Poznaj jej możliwości.
Ciepło znajdujące się w ziemi jest pobierane przy użyciu kolektorów pionowych lub poziomych. Wszystko zależy od tego, z jakim terenem ma się do czynienia. Jeżeli zdecydujesz się na skorzystanie z kolektorów poziomowych, energię trzeba będzie pozyskiwać z głębokości od 80 do 120 cm. Do przewodów kolektora jest wtłaczany płyn termiczny, który pozwala na przenoszenie energii do pompy ciepła GSHP. Jeżeli jednak zdecydujesz się na kolektory pionowe, należy umieścić przewody na głębokości do 100 m. Również te przewody są wyposażone w płyn termiczny, który ma zdolność do odzyskiwania energii.
Pompa ciepła GSHP jest w stanie zapewnić stałą temperaturę ogrzewania domu. Wszystko dzięki poborze energii z wody gruntowej, która po wykorzystaniu jest zwracana do naturalnego środowiska.
Pompa GSHP może pochwalić się wysokim współczynnikiem COP – 5,64 przy 10 stopniach Celsjusza. Jest w stanie odzyskać za darmo 5,64 kWh energii cieplnej na 1 kWh zużytej energii elektrycznej. Pozwala to na wprowadzanie do domu oszczędności na poziomie 80%.
Użytkownik ma do wyboru z oferty De Dietrich 9 modeli pomp ciepła w zakresie mocy od 5 do 27 kW. Każdy z modeli jest w stanie osiągnąć temperaturę zasilania c.o. na poziomie 65 stopni Celsjusza. Zapewnia to komfort termiczny zarówno latem, jak i zimą. Głównie dlatego, że GSHP potrafi nie tylko ogrzewać pomieszczenia, ale również je chłodzić. W związku z tym, z rozwiązania od De Dietrich można będzie korzystać przez cały rok.
Warto podkreślić, że przygotowane przez francuską markę pompy ciepła są zgodne z europejskimi normami Ekoprojektu. Pompy zostały przydzielone do klasy A++ efektywności energetycznej.
Ciepła woda użytkowa w nieograniczonej ilości
Pompa ciepła GSHP została wyposażona w regulację Diematic iSystem, co pozwala na komfortowe sterowanie obiegiem c.w.u. Wystarczy zdecydować się na podgrzewacz GHL wyposażony w wymiennik płytowy, aby zapewnić sobie stały dostęp do ciepłej wody użytkowej przy pojemności zbiornika 197 litrów.
Takie rozwiązanie jest w stanie wprowadzić realne oszczędności w zakresie przygotowywania ciepłej wody użytkowej, dzięki współczynnikowi COP 5,64. Z pompą ciepła jest kompatybilny także podgrzewacz solarny, który pozwala na darmowe pozyskiwanie energii potrzebnej do uzyskania ciepłej wody użytkowej. Obojętnie na jakie rozwiązanie się zdecydujesz, każde połączone z pompą ciepła urządzenie będzie w stanie przygotować dostateczną ilość ciepłej wody użytkowej, której potrzebują mieszkańcy domu. I to w bardzo szybkim tempie, bo poniżej godziny.
Wybierając pompy ciepła GSHP nie tylko wprowadzasz realne oszczędności do swojego domu, ale również chronisz środowisko przed emitowaniem szkodliwych substancji z systemu grzewczego. Pompy ciepła nie emitują dwutlenku węgla do atmosfery, nie zużywają wód gruntowych, a jedynie czerpią z naturalnego środowiska tyle, ile jest potrzebne, aby wytworzyć dostateczną ilość energii. Działa to bez szkody dla środowiska.
Dane techniczne oraz ceny konkretnego modelu sprawdzisz poniżej
W artykule wykorzystano ogólnodostępne materiały i publikacje producenta