Szczęśliwego nowego roku 2020
Szczęśliwego nowego roku 2020
31 grudnia 2019
Samozagładzający podkład na bazie cementu o grubości 5 – 25 mm
Samozagładzający podkład na bazie cementu o grubości 5 – 25 mm
2 stycznia 2020

Jaka wylewka na ogrzewanie podłogowe ( podłogówkę )

Z roku na rok ogrzewanie podłogowe zyskuje na coraz większej popularności czego dowodem jest fakt iż w roku poprzednim już prawie 90 % nowo budowanych domów posiada właśnie ten system dystrybucji ogrzewania w budynku. Co wpływa na ten fakt; po pierwsze mniejsze koszty ogrzewania ( podłogówka jest idealnym systemem w przypadku ogrzewania domu za pomocą pompy ciepła ), po drugie idealnie rozprowadzone ciepło w pomieszczeniach, po trzecie większa swoboda aranżacji pomieszczeń ( brak kaloryferów ) oraz chyba najważniejszy aspekt czyli fakt że podłogówka jest zdrowa.

Która wylewka będzie lepsza na ogrzewanie podłogowe cementowa czy anhydrytowa ?

Plusy i minusy wylewki cementowej

Wylewkę taką otrzymamy po wymieszaniu cementu portlandzkiego z piaskiem w proporcji 1:3 oraz dodaniu odpowiedniej ilości wody dzięki łatwej dostępności w/w materiałów i prostoty wykonania taką wylewkę jesteśmy wstanie wykonać samodzielnie. Ze względu na porowatość tej wylewki może wystąpić problem z odpowiednim jej zatarciem, należy też pamiętać że powstałe pustki ( pęcherzyki powietrza ) przyczynią się do spadku wydajności naszego ogrzewania podłogowego czyli niższego współczynnika przewodzenia ciepła. Pamiętać należy również o konieczności częstszego dylatowania powierzchni (na każde 36 m² w polu 6x6 m). Na plus tego rozwiązania - koszt wykonania.

Plusy i minusy wylewki anhydrytowej

Podkład ten jest gotową mieszanką do której dodajemy w trakcie prac tylko wodę, dzięki temu materiał ten posiada wysoka wytrzymałość na całej powierzchni oraz wysoki parametry termo-przewodzące które w porównaniu do tradycyjnej wylewki cementowej mogą być nawet dwukrotnie wyższe. Kolejnym powodem dla których warto wybrać ten rodzaj wylewki jest tempo prowadzonych prac które w porównaniu do tradycyjnych metod będzie co najmniej dwukrotnie wyższe. Z minusów tego rozwiązania to cena która będzie wyższa niż tradycyjnej wylewki na ogrzewanie podłogowe.

Ogrzewanie podłogowe

Zobacz również nasz dział tematyczny poświęcony ogrzewaniu podłogowemu i sprawdź dlaczego to właśnie ten system ogrzewania jest tak popularny.

Zobacz

Jaka wylewka na ogrzewanie podłogowe ( podłogówkę )

Z roku na rok ogrzewanie podłogowe zyskuje na coraz większej popularności czego dowodem jest fakt iż w roku poprzednim już prawie 90 % nowo budowanych domów posiada właśnie ten system dystrybucji ogrzewania w budynku. Co wpływa na ten fakt; po pierwsze mniejsze koszty ogrzewania ( podłogówka jest idealnym systemem w przypadku ogrzewania domu za pomocą pompy ciepła ), po drugie idealnie rozprowadzone ciepło w pomieszczeniach, po trzecie większa swoboda aranżacji pomieszczeń ( brak kaloryferów ) oraz chyba najważniejszy aspekt czyli fakt że podłogówka jest zdrowa.

Robert Kucharski
Robert Kucharski
Robert Kucharski – bloger budowlany oraz influencer - specjalista branży budowlano-instalacyjnej, od kilkudziesięciu lat związany z rynkiem budowlanym.Moje publikacje, koncentrujące się na tematyce budownictwa, domu i ogrodu docierają do miliona internautów rocznie. Na moim blogu oferuję czytelnikom kompleksowe poradniki związane z procesem budowy domu, od etapu planowania do finalizacji. Z pasją dzielę się wiedzą na temat ogrzewania, wentylacji, rekuperacji i klimatyzacji, a także przedstawiam najnowsze cenniki, katalogi, projekty i certyfikaty. Wszystko to, by moje treści były najbardziej wartościowe dla Was.
0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
2 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Tomek
Tomek
2 lat temu

Ja mam wlewkę cementową i jest ok

Ania
Ania
2 lat temu

Ja mam anhydryt 🙂

2
0
Podziel się swoją opiniąx