Dobieramy pompę ciepła – jak zrobić to poprawnie ?
Dobieramy pompę ciepła – jak zrobić to poprawnie ?
18 kwietnia 2017
Klimatyzacja w mieszkaniu w bloku – czy warto
Klimatyzacja w mieszkaniu w bloku – czy warto ?
20 kwietnia 2017
Pokaż wszystkie
Cichy klimatyzator

Cichy klimatyzator

Cichy klimatyzator – czy to możliwe czyli klimatyzacja a hałas

Musisz pogodzić się z tym, że włączony klimatyzator hałasuje, jednak można zdecydować się na sprzęt, który generuje niski poziom hałasu, dzięki temu, jego praca nie będzie uciążliwa dla domowników.

Hałas jest czynnikiem, który wpływa negatywnie zarówno na środowisko, jak i na ludzi, pogarsza nasze samopoczucie i powoduje, że organizm przestaje funkcjonować tak, jak powinien. W związku z tym, że nie jesteśmy w stanie nic zrobić z hałasem ulicznym, warto chociaż zadbać o ciszę i spokój w swoim domu.

Praca klimatyzatora co prawda nie jest głośna, ale towarzyszy jej jednostajny szum, który niektórym osobom może przeszkadzać, szczególnie w pomieszczeniu przeznaczonym do pracy. Może przeszkadzać także osobom, które mają problem z zaśnięciem, jeżeli klimatyzator umieszczony jest w sypialni.

Na każdym urządzeniu producenci są zobowiązani podać poziom generowanego hałasu. Powinien być on zmierzony w odległości jednego metra od urządzenia. Jednostką hałasu jest decybel akustyczny, określony w paśmie akustycznym słyszalnym przez człowieka. Hałas w pomieszczeniach mieszkalnych nie powinien przekroczyć 40 decybeli w ciągu dnia, w nocy musi być mniejszy o 10 dBA.

Klimatyzatory typu split a poziom hałasu

Najgłośniejszym elementem klimatyzatorów typu split, które najczęściej wybierane są do domów jednorodzinnych, jest sprężarka. Montowana jest jednak w jednostce zewnętrznej, dzięki czemu praca tego urządzenia jest mniej uciążliwa. W jednostce wewnętrznej umieszczony jest jedynie wentylator. Najlepiej zdecydować się na urządzenia, które emitują zaledwie 35 dBA, jest to odpowiednik cichej rozmowy. Można nawet nabyć klimatyzatory, które generują jeszcze mniejszy hałas na poziomie nawet 19 dBA, zachowana zostaje przy tym duża efektywność energetyczna.

Klimatyzatory monoblokowe a poziom hałasu

Tego typu urządzenia mieszczą wszystkie ważne elementy w jednej obudowie, są więc znacznie głośniejsze niż klimatyzatory typu split, generują hałas na poziomie 45-65 dBA.

Poziom hałasu a cena urządzenia

Pamiętaj, że jeżeli chcesz cichy klimatyzator, będziesz musiał za niego zapłacić nieco więcej. Im cichsze jest urządzenie, tym jego cena wzrasta.
pompa ciepła

Klimatyzacja

Zobacz nasz dział poświęcony tematyce klimatyzacyjnej i sprawdź dlaczego warto klimatyzację zamontować u siebie w domu

Zobacz

Cicha klimatyzacja – czy to możliwe czyli klimatyzacja a hałas ? Oczywiście jakiś hałas będzie wydobywał się z niej podczas pracy, ale wybierając wysokiej klasy sprzęt, te odgłosy można będzie zminimalizować. Nowoczesne systemy są w stanie generować bardzo niski hałas, co przekłada się na komfort ich użytkowania. W żaden sposób klimatyzacja wtedy nie przeszkadza w pracy, odpoczynku czy po prostu normalnym spędzaniu czasu w domu. Dlatego opłacalne jest kupowanie klimatyzacji od renomowanych producentów. Inwestycja będzie dzięki temu opłacalna.

Robert Kucharski
Robert Kucharski
Robert Kucharski – bloger budowlany oraz influencer - specjalista branży budowlano-instalacyjnej, od kilkudziesięciu lat związany z rynkiem budowlanym.Moje publikacje, koncentrujące się na tematyce budownictwa, domu i ogrodu docierają do miliona internautów rocznie. Na moim blogu oferuję czytelnikom kompleksowe poradniki związane z procesem budowy domu, od etapu planowania do finalizacji. Z pasją dzielę się wiedzą na temat ogrzewania, wentylacji, rekuperacji i klimatyzacji, a także przedstawiam najnowsze cenniki, katalogi, projekty i certyfikaty. Wszystko to, by moje treści były najbardziej wartościowe dla Was.
0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
4 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Maria
Maria
6 lat temu

Jaką może mieć głośność klimatyzator montowany w „bloku” ?

System
System
6 lat temu
Reply to  Maria

najcichszy jest blaupunkt 0909 – ma 40 dB, mało to nie jest… ale uważam, że jak za dnia schłodzisz sypialnie, to w nocy nie powinna aż tak się nagrzać byś nie mogła spać 🙂

Ula
Ula
6 lat temu
Reply to  System

klimatory LG są cichsze od tego blaupunkta

Roman
Roman
6 lat temu

Powinno być poniżej 40 dB

4
0
Podziel się swoją opiniąx