Odległość domu od drogi publicznej – w jakiej odległości od drogi można postawić dom
Odległość domu od drogi publicznej – w jakiej odległości od drogi można postawić dom ?
25 czerwca 2021
Od 01.07.2021 rusza składanie wniosków o pozwolenie na budowę przez internet
Od 01.07.2021 rusza składanie wniosków o pozwolenie na budowę przez internet.
29 czerwca 2021
Pokaż wszystkie
Garaż i jego usytuowanie na działce czyli w jakiej odległości od granicy działki można postawić garaż

Garaż i jego usytuowanie na działce czyli w jakiej odległości od granicy działki można postawić garaż

Garaż i jego usytuowanie na działce czyli w jakiej odległości od granicy działki można postawić garaż.

Planując budowę domu oraz budowę wolnostojącego garażu powinniśmy się zapoznać z obowiązującymi przepisami dotyczącymi usytuowania naszego garażu na działce. Sprawdźmy więc w jakiej odległości od granicy działki możemy taki garaż postawić.

Garaż i jego usytuowanie na działce czyli w jakiej odległości od granicy działki można postawić garaż

Usytuowanie garażu na działce ( minimalnej odległości od granicy naszej działki ) jest ściśle określone w Dz.U.2019.0.1065 t.j. - Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie.

Rozporządzenie to stanowi iż odległości budynków od granicy działki ( min. garażu ) stanowią: Jeżeli z przepisów § 13, 19, 23, 36, 40, 60 i 271–273 lub przepisów odrębnych określających dopuszczalne odległości niektórych budowli od budynków nie wynikają inne wymagania, budynek na działce budowlanej należy sytuować w odległości od granicy tej działki w odległości nie mniejszej niż:

1) 4 m – w przypadku budynku zwróconego ścianą z oknami lub drzwiami w stronę tej granicy;

2) 3 m – w przypadku budynku zwróconego ścianą bez okien i drzwi w stronę tej granicy.

Co istotne punkt 2. tego rozporządzenia stanowi; Sytuowanie budynku w przypadku, o którym mowa w ust. 1 pkt 2, dopuszcza się w odległości 1,5 m od granicy lub bezpośrednio przy tej granicy, jeżeli plan miejscowy przewiduje taką możliwość.

W jakich przypadkach mogę wybudować garaż w odległości 1,5 m od granicy działki:

- pozwalają na to przepisy miejscowego planu zagospodarowania,

- nie jest możliwe zachowanie odległości (w tym wypadku 3 m) ze względu na rozmiary działki,

- minister wyrazi zgodę na odstępstwo od warunków techniczno-budowlanych.

Czy jest wymagana zgoda sąsiada na postawienie garażu

Wymagana do tej pory zgoda sąsiada nie jest już wymagana ponieważ zostały uchylone przepisy tego dotyczące w związku z czym zgoda sąsiada na budowę garażu przy granicy działki nie jest wymagana.

Garaż i jego usytuowanie na działce czyli w jakiej odległości od granicy działki można postawić garaż.

Planując budowę domu oraz budowę wolnostojącego garażu powinniśmy się zapoznać z obowiązującymi przepisami dotyczącymi usytuowania naszego garażu na działce. Sprawdźmy więc w jakiej odległości od granicy działki możemy taki garaż postawić.

Robert Kucharski
Robert Kucharski
Robert Kucharski – bloger budowlany, influencer - specjalista branży budowlano instalacyjnej, od kilkudziesięciu lat związany z rynkiem budowlanym, prowadzący własną firmę budowlaną.Budujesz lub remontujesz dom ? Zapraszam na mojego bloga, przeprowadzę Cię poprzez cały proces budowy Twojego domu, począwszy od planowania, projektu, poprzez budowę a na instalacjach skończywszy. Nasza pasja są następujące działy; ogrzewanie, wentylacja, rekuperacja oraz klimatyzacja. Na mojej stronie dowiesz się dlaczego warto zastosować konkretne rozwiązania budowlane, poznasz nowe urządzenia, znajdziesz obowiązujące cenniki lub katalogi, pobierzesz też projekty, certyfikaty, instrukcje i dokumentacje techniczne. Przeprowadzimy dla Ciebie testy urządzeń takich jak; podgrzewacz c.w.u., kocioł lub piec gazowy lub olejowy, klimatyzator, pompa ciepła oraz rekuperator. Przy okazji też poznasz opinie i oceny użytkowników którzy kupili i użytkują te urządzenia, jeżeli pragniesz to możesz też podzielić się swoją opinią lub zostawić komentarz na naszym blogu. Podpowiemy również gdzie kupić najtaniej urządzenia tak by cena zakupu była jak najbardziej dla Ciebie korzystna, napisz do nas a przygotujemy najlepszą cenę. Natomiast dzięki współpracy ze specjalistami takimi jak; hydraulik, instalator czy serwisant jesteśmy wstanie zaproponować tanio montaż kupionych urządzeń w atrakcyjnych cenach oraz późniejszy ich serwis w następujących miejscowościach Dębica, Pilzno, Ropczyce, Mielec, Tarnów, Jasło, Rzeszów. W pozostałych miejscowościach montaż i serwis za pomocą ekip danego producenta. Nasz wykonawca, serwisant i projektant uczestniczy w corocznych szkoleniach branżowych. Prowadzimy własny autoryzowany sklep, natomiast nasza hurtownia współpracuje bezpośrednio z producentami.
3.5 2 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
3 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Zuza
Zuza
25 dni temu

Dotyczy to garażu blaszanego?, chodzi mi o minimalne odległości od granicy działki.

Walduś
Walduś
9 dni temu
Reply to  Zuza

Z tego co wiem to tak

Bogmar
Bogmar
2 dni temu

Czy muszę uzyskać zgodę sąsiada na postawienie garażu ?

3
0
Podziel się swoją opiniąx
()
x