NEA SMART 2.0 – prosta, elastyczna, przyszłościowa. Nowa generacja techniki regulacji jest teraz zgodna z KNX
NEA SMART 2.0 – prosta, elastyczna, przyszłościowa. Nowa generacja techniki regulacji jest teraz zgodna z KNX
24 czerwca 2021
Garaż i jego usytuowanie na działce czyli w jakiej odległości od granicy działki można postawić garaż
Garaż i jego usytuowanie na działce czyli w jakiej odległości od granicy działki można postawić garaż.
28 czerwca 2021
Pokaż wszystkie
Odległość domu od drogi publicznej – w jakiej odległości od drogi można postawić dom

Odległość domu od drogi publicznej – w jakiej odległości od drogi można postawić dom

Odległość domu od drogi publicznej - w jakiej odległości od drogi można postawić dom ?

Planując budowę domu jedną z pierwszych czynności będzie usytuowanie budynku na naszej działce z zachowaniem odpowiednich odległości od drogi publicznej, granic samej działki oraz sąsiednich zabudowań. W naszym bieżącym wpisie na naszym blogu skupimy się na tym w jakiej odległości od drogi można wybudować nasz dom.

Odległość domu od drogi publicznej – w jakiej odległości od drogi można postawić dom

W jakiej odległości od drogi mogę wybudować dom ?

Przepisy dość wyraźnie określają usytuowanie obiektów budowlanych takich jak budynki mieszkalne, budynki gospodarcze garaże i wiaty względem drogi publicznej. Zgodnie z zapisami w ustawie o drogach publicznych odległości te kształtują się następująco ( odległości zostały podane licząc od budynku do zewnętrznej strony jezdni):

- autostrada – w terenie zabudowanym 30 m, w terenie niezabudowanym 50 m.

- droga ekspresowa - w terenie zabudowanym 20 m, w terenie niezabudowanym 40 m.

- droga wojewódzka - w terenie zabudowanym 8 m, w terenie niezabudowanym 20 m.

- droga powiatowa - w terenie zabudowanym 8 m, w terenie niezabudowanym 20 m.

- droga gminna - w terenie zabudowanym 6 m, w terenie niezabudowanym 15 m.

W przypadku pozostałych niewymienionych powyżej dróg takich jak np. drogi prywatne lub np. osiedlowe w/w ograniczenia nie występują.

W jakiej odległości od drogi można postawić ogrodzenie ?

Ogrodzenie naszej działki możemy postawić bezpośrednio przy drodze z jednym wyjątkiem a mianowicie, w przypadku gdy chcemy postawić bezpośrednio przy ogrodzeniu altanę śmietnikową lub garaż to wymagana będzie w tym przypadku zgoda zarządcy drogi.

Zbliżenie domu do granicy drogi.

W przypadku posiadania nietypowej działki budowlanej możemy wystąpić do zarządcy drogi o bliższe utytułowanie budynku względem drogi ( za wyjątkiem autostrady oraz drogi ekspresowej ). W takiej sytuacji mamy możliwość złożenia wniosku o zbliżenie obiektu budowlanego do drogi, wniosek taki trzeba odpowiednio umotywować oraz zawrzeć na mapie planowa odległość od drogi w której chcemy postawić budynek. Zarządca w ciągu 14 dni ma obowiązek przeanalizować nasz wniosek i o ile zbliżenie budynku nie zagrozi bezpieczeństwu ruchu drogowego może wydać zgodę na postawienie domu bliżej drogi niż wymagają to przepisy. Jeżeli w ciągu 14 dni od daty złożenia wniosku nie przyjdzie decyzja odmowna to traktowane jest to jako uzyskanie zgody na zbliżenie budynku do drogi. Co istotne nawet jeżeli przyjdzie nam decyzja odmowna to mamy jaszcze prawo do odwołania się od niej do Samorządowego Kolegium Odwoławczego.

Odległość domu od drogi publicznej – w jakiej odległości od drogi można postawić dom

Należy też pamiętać iż zgodę zarządcy należy uzyskać jeszcze przed zgłoszeniem budowy lub złożeniem wniosku o uzyskanie na nią pozwolenia.

Odległość domu od drogi publicznej – w jakiej odległości od drogi można postawić dom ?

Planując budowę domu jedną z pierwszych czynności będzie usytuowanie budynku na naszej działce z zachowaniem odpowiednich odległości od drogi publicznej, granic samej działki oraz sąsiednich zabudowań. W naszym bieżącym wpisie na naszym blogu skupimy się na tym w jakiej odległości od drogi można wybudować nasz dom

Robert Kucharski
Robert Kucharski
Robert Kucharski – bloger budowlany, influencer - specjalista branży budowlano instalacyjnej, od kilkudziesięciu lat związany z rynkiem budowlanym, prowadzący własną firmę budowlaną.Budujesz lub remontujesz dom ? Zapraszam na mojego bloga, przeprowadzę Cię poprzez cały proces budowy Twojego domu, począwszy od planowania, projektu, poprzez budowę a na instalacjach skończywszy. Nasza pasja są następujące działy; ogrzewanie, wentylacja, rekuperacja oraz klimatyzacja. Na mojej stronie dowiesz się dlaczego warto zastosować konkretne rozwiązania budowlane, poznasz nowe urządzenia, znajdziesz obowiązujące cenniki lub katalogi, pobierzesz też projekty, certyfikaty, instrukcje i dokumentacje techniczne. Przeprowadzimy dla Ciebie testy urządzeń takich jak; podgrzewacz c.w.u., kocioł lub piec gazowy lub olejowy, klimatyzator, pompa ciepła oraz rekuperator. Przy okazji też poznasz opinie i oceny użytkowników którzy kupili i użytkują te urządzenia, jeżeli pragniesz to możesz też podzielić się swoją opinią lub zostawić komentarz na naszym blogu. Podpowiemy również gdzie kupić najtaniej urządzenia tak by cena zakupu była jak najbardziej dla Ciebie korzystna, napisz do nas a przygotujemy najlepszą cenę. Natomiast dzięki współpracy ze specjalistami takimi jak; hydraulik, instalator czy serwisant jesteśmy wstanie zaproponować tanio montaż kupionych urządzeń w atrakcyjnych cenach oraz późniejszy ich serwis w następujących miejscowościach Dębica, Pilzno, Ropczyce, Mielec, Tarnów, Jasło, Rzeszów. W pozostałych miejscowościach montaż i serwis za pomocą ekip danego producenta. Nasz wykonawca, serwisant i projektant uczestniczy w corocznych szkoleniach branżowych. Prowadzimy własny autoryzowany sklep, natomiast nasza hurtownia współpracuje bezpośrednio z producentami.
5 1 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
4 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Ela
Ela
27 dni temu

Szukałam informacji tego typu 🙂 Wielkie podziękowania dla autora tego wpisu za proste wytłumaczenie co i jak 🙂

Ela
Ela
9 dni temu

W jakiej odległości od drogi prywatnej można postawić dom ?

Bogmar
Bogmar
2 dni temu
Reply to  Ela

4 metry

4
0
Podziel się swoją opiniąx
()
x