Czy warto dziś (IV kwartał 2021) rozpocząć budowę własnego domu
Czy warto dziś (IV kwartał 2021) rozpocząć budowę własnego domu ?
21 września 2021
Kredyt hipoteczny - możliwości uzyskania
Kredyt hipoteczny – możliwości uzyskania
27 września 2021

Ile kosztuje magazyn energii do fotowoltaiki? Czy się opłaca ?

Ostatni bum na przydomową instalację produkujący prąd czyli potocznie fotowoltaikę zaczyna w przypadku nadprodukcji i odsyłania wyprodukowanego prądu do sieci generować coraz większe problemy w sieciach niskiego i średniego napięcia powodujące wyłączanie się instalacji. Problem ten nasila się szczególnie w słoneczne dni podczas których nasza instalacja fotowoltaiczna powinna produkować znaczne nadwyżki prądu. Rozwiązaniem tej kłopotliwej sytuacji jest zakup magazynu energii do fotowoltaiki, sprawdźmy więc ile taki magazyn energii może kosztować.

Fotowoltaika

Opisana na wstępie sytuacja może spowodować iż magazyn energii stanie się niebawem niezbędnym elementem instalacji fotowoltaicznej, tylko czy takie rozwiązanie będzie dla nas korzystne ? Średnie ceny magazynów energii jakie znaleźliśmy na obecną chwile w „internecie” wahają się od około 15 000 zł ( samo urządzenie nie licząc kosztów montażu jak i kosztów dodatkowego osprzętu ) dla magazynów energii o pojemności 5kW do ponad 30 000 zł za magazyn energii o pojemności 10 kW.

Jak widać podane ceny w znaczny sposób podrażają inwestycję w fotowoltaikę jednak to nie cena jest tu największym problemem a ich wydajność. Obecnie dostępne akumulatory w przypadku braku produkcji, zmagazynują nam prąd na kilka dni co w związku z planowanymi od nowego roku zmianami w systemie rozliczania produkcji prądu z własnej instalacji fotowoltaicznej stawia pod znakiem zapytania opłacalność tego typu rozwiązania.

Czy opłaca się kupno magazynu do fotowoltaiki?

W naszej opinii na dzień dzisiejszy ze względu na ich cenę i wydajność – nie, ponieważ inwestycja kilkunastu lub kilkudziesięciu tysięcy złotych spowoduje potencjalne oszczędności kilku lub kilkudziesięciu złotych oraz dodatkowo należy pamiętać o znacznych kosztach utylizacji zużytych z czasem akumulatorów.

Ile kosztuje magazyn energii do fotowoltaiki? Czy się opłaca ?

Ostatni bum na przydomową instalację produkujący prąd czyli potocznie fotowoltaikę zaczyna w przypadku nadprodukcji i odsyłania wyprodukowanego prądu do sieci generować coraz większe problemy w sieciach niskiego i średniego napięcia powodujące wyłączanie się instalacji. Problem ten nasila się szczególnie w słoneczne dni podczas których nasza instalacja fotowoltaiczna powinna produkować znaczne nadwyżki prądu. Rozwiązaniem tej kłopotliwej sytuacji jest zakup magazynu energii do fotowoltaiki, sprawdźmy więc ile taki magazyn energii może kosztować.

 

Robert Kucharski
Robert Kucharski
Robert Kucharski – bloger budowlany oraz influencer - specjalista branży budowlano-instalacyjnej, od kilkudziesięciu lat związany z rynkiem budowlanym.Moje publikacje, koncentrujące się na tematyce budownictwa, domu i ogrodu docierają do miliona internautów rocznie. Na moim blogu oferuję czytelnikom kompleksowe poradniki związane z procesem budowy domu, od etapu planowania do finalizacji. Z pasją dzielę się wiedzą na temat ogrzewania, wentylacji, rekuperacji i klimatyzacji, a także przedstawiam najnowsze cenniki, katalogi, projekty i certyfikaty. Wszystko to, by moje treści były najbardziej wartościowe dla Was.
0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
3 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Golas
Golas
2 lat temu

Przy obecnej technologi jest to nie opłacalne

Doma
Doma
2 lat temu

Na chwilę obecna nie opłacalne i tyle w temacie

Jerzy
Jerzy
2 lat temu

Czy są jakieś dopłaty do tych magazynów energii ?

3
0
Podziel się swoją opiniąx