Jak poprawnie wygrzać ogrzewanie podłogowe ( podłogówkę )
Jak poprawnie wygrzać posadzkę z ogrzewaniem podłogowym ( podłogówką )
11 marca 2020
Nowoczesne metody ocieplania budynków - chemia budowlana
Nowoczesne metody ocieplania budynków – chemia budowlana
13 marca 2020
Pokaż wszystkie
Jaki podgrzewacz wody wybrać przepływowy czy pojemnościowy

Jaki podgrzewacz wody wybrać przepływowy czy pojemnościowy

Jaki podgrzewacz wody wybrać przepływowy czy pojemnościowy ?

Posiadając wolnostojący dom z własna kotłownią lub mieszkanie w bloku które nie będzie mieć dostępu do ciepłej wody dostarczanej przez np. miejską ciepłownię zmuszeni będziemy do zakupu i instalacji podgrzewacza wody. Podgrzewacze te dzielą się na dwa typy a mianowicie pojemnościowy oraz przepływowy. Sprawdźmy czym one charakteryzują oraz jaki powinniśmy dla siebie wybrać.

Podgrzewacz przepływowy
Podgrzewacz przepływowy Junkers WRDP-2B

Podgrzewacze przepływowe wytwarzają ciepłą wodę na bieżąco tzn. po odkręceniu kurka ciepłej wody zapala się palnik ( zapłon następuje w zależności od typu rządzenia od świeczki dyżurnej lub np. zapłonu piezoelektrycznego) w urządzeniu który ogrzewa przepływającą przez wężownicę zimną wodę podnosząc jednocześnie jej temperaturę do zadanej wielkości. Należy pamiętać przy tym że im mniejszy przepływ wody a zarazem większa moc palnika to będziemy wstanie uzyskać wyższą temperaturę ciepłej wody.


Główną zaletą tego rozwiązania jest fakt iż możemy dzięki temu zabezpieczyć duży odbiór wody np. podczas brania prysznica czy kąpieli w wannie szczególnie w sytuacji gdy z kąpieli będzie korzystało kilku domowników zaraz po sobie. Wadą natomiast nieznacznie zwiększone zużycie energii w porównaniu do podgrzewaczy pojemnościowych.

Podgrzewacze pojemnościowe z kolei ogrzewają zmagazynowana w zasobniku wodę za pomocą przeważnie zainstalowanej w środku grzałki elektrycznej lub rzadziej spotykanego rozwiązania w postaci palnika gazowego. Rozwiązanie takie będzie dobre w sytuacji małego lub chwilowego poboru ciepłej wody ( np. podczas mycia rąk, krótkiego prysznica lub mycia w naszej kuchni niewielkiej ilości naczyń).


Należy pamiętać iż przy małym zasobniku ten wybór się nie sprawdzi się w sytuacji dużego poboru wody gdyż podgrzewacz nie zdąży szybko zagrzać dostarczonej do niego dużej ilości zimnej wody. Jedynym wyjątkiem od tej reguły jest posiadanie podgrzewacza z dużym zasobnikiem rzędu min. 200 litrów który umożliwi nam większy rozbiór ciepłej wody i będziemy wstanie z korzystać z tego rozwiązania przy zwiększonym poborze ciepłej wody( np. kąpiel w wannie ).

Podgrzewacz pojemnościowy
Podgrzewacz pojemnościowy Ariston VELIS EVO PLUS

Jaki podgrzewacz wody do małego mieszkania?

Głównym problemem użytkowników mieszkań jest ograniczona ich powierzchnia oraz przeważnie brak kotłowni w którym moglibyśmy zainstalować podgrzewacz ciepłej wody użytkowej. Podgrzewacze te najczęściej instaluje się w łazienkach a ze względu na przeciętna ich wielkość ( od 4 do 9 m2 ) praktycznie jedyna możliwością jest instalacja przepływowego podgrzewacza.


Jaki podgrzewacz do domu ?

Tutaj sytuacja jest z kolei odmienna a mianowicie użytkownicy domów przeważnie posiadają wyodrębnione pomieszczenie na kotłownie które pozwala na instalację podgrzewacza z dużym zasobnikiem na ciepła wodę. Tutaj najlepszym rozwiązaniem będzie podgrzewacz w wersji pojemnościowej który spowoduje że koszt przygotowania ciepłej wody użytkowej będzie najniższy z możliwych. Pamiętaj również że posiadając instalacje fotowoltaiczna możesz przygotować ciepła wodę użytkowa za darmo, wystarczy że do takiego zasobnika dołożysz grzałkę elektryczną która będzie zasilana darmową energię elektryczną pochodzącą z twojej instalacji fotowoltaicznej.

Jaki podgrzewacz wody wybrać przepływowy czy pojemnościowy ?

Posiadając wolnostojący dom z własna kotłownią lub mieszkanie w bloku które nie będzie mieć dostępu do ciepłej wody dostarczanej przez np. miejską ciepłownię zmuszeni będziemy do zakupu i instalacji podgrzewacza wody. Podgrzewacze te dzielą się na dwa typy a mianowicie pojemnościowy oraz przepływowy. Sprawdźmy czym one charakteryzują oraz jaki powinniśmy dla siebie wybrać.

Robert Kucharski
Robert Kucharski
Robert Kucharski – bloger budowlany, influencer - specjalista branży budowlano instalacyjnej, od kilkudziesięciu lat związany z rynkiem budowlanym, prowadzący własną firmę budowlaną.Budujesz lub remontujesz dom ? Zapraszam na mojego bloga, przeprowadzę Cię poprzez cały proces budowy Twojego domu, począwszy od planowania, projektu, poprzez budowę a na instalacjach skończywszy. Nasza pasja są następujące działy; ogrzewanie, wentylacja, rekuperacja oraz klimatyzacja. Na mojej stronie dowiesz się dlaczego warto zastosować konkretne rozwiązania budowlane, poznasz nowe urządzenia, znajdziesz obowiązujące cenniki lub katalogi, pobierzesz też projekty, certyfikaty, instrukcje i dokumentacje techniczne. Przeprowadzimy dla Ciebie testy urządzeń takich jak; podgrzewacz c.w.u., kocioł lub piec gazowy lub olejowy, klimatyzator, pompa ciepła oraz rekuperator. Przy okazji też poznasz opinie i oceny użytkowników którzy kupili i użytkują te urządzenia, jeżeli pragniesz to możesz też podzielić się swoją opinią lub zostawić komentarz na naszym blogu. Podpowiemy również gdzie kupić najtaniej urządzenia tak by cena zakupu była jak najbardziej dla Ciebie korzystna, napisz do nas a przygotujemy najlepszą cenę. Natomiast dzięki współpracy ze specjalistami takimi jak; hydraulik, instalator czy serwisant jesteśmy wstanie zaproponować tanio montaż kupionych urządzeń w atrakcyjnych cenach oraz późniejszy ich serwis w następujących miejscowościach Dębica, Pilzno, Ropczyce, Mielec, Tarnów, Jasło, Rzeszów. W pozostałych miejscowościach montaż i serwis za pomocą ekip danego producenta. Nasz wykonawca, serwisant i projektant uczestniczy w corocznych szkoleniach branżowych. Prowadzimy własny autoryzowany sklep, natomiast nasza hurtownia współpracuje bezpośrednio z producentami.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Secured By miniOrange