Klimatyzator do ogrzewania domu - Czy to się opłaca
Klimatyzator do ogrzewania domu ? Czy to się opłaca ?
13 października 2018
Cennik i wskazówki montażowe
System węża chowanego Flexin – zasady działania i projektowania instalacji
16 października 2018

Zakup i montaż rekuperacji – wybrane błędy, jakie możesz popełnić

Rekuperacja będzie działała sprawnie tylko wtedy, gdy zostanie właściwie dobrana i zamontowana. Należy wystrzegać się kilku błędów, aby osiągnąć satysfakcję z posiadanego systemu.

Brak rekuperacji w projekcie domu

Rekuperację można uwzględnić już na etapie projektowania domu, ale także po jego wybudowaniu lub w trakcie eksploatacji. Najlepszą opcją jest jednak uwzględnienie wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła na etapie projektu domu. Wówczas istnieje możliwość przewidzenia i wytyczenia najlepszej trasy dla kanałów nawiewnych i wywiewnych. Wczesne zaplanowanie instalacji pozwoli na uniknięcie dalszych błędów w działaniu rekuperacji.

Montaż rekuperacji bez dokumentacji technicznej

Profesjonalna dokumentacja techniczna rekuperacji powinna uwzględniać wentylowanie wszystkich pomieszczeń w domu, a także optymalne rozmieszczenie punktów nawiewnych i wywiewnych. Centrala wentylacyjna powinna znajdować się w miejscu do tego idealnym, a instalacja grzewcza będzie dobrze współpracowała z systemem. Należy także zminimalizować ilość otworów wentylacji grawitacyjnej, które powodują straty energii.

Rekuperacja a nieszczelne okna

Okna w domu z rekuperacji nie powinny być wyposażone w nawiewniki. Muszą charakteryzować się maksymalną szczelnością. Warto pamiętać, że to wentylacja mechaniczna wietrzy dom, a nie otwieranie okien.

Rekuperacja a otwory w drzwiach wewnętrznych

Drzwi w domach z rekuperacją muszą mieć specjalne podcięcia oraz drożność, aby cyrkulacja powietrza pomiędzy poszczególnymi pomieszczeniami była właściwa. Podcięcie powinno być wykonane pomiędzy dolną krawędzią drzwi, a podłogą i mieć co najmniej 80 cm2 powierzchni.

Niewłaściwy dobór kanałów wentylacyjnych

Wpływu na wybór kanałów wentylacyjnych na pewno nie powinna mieć ich cena, a przede wszystkim jakość. Należy wybrać takie, które są wykonane z najlepszego tworzywa i charakteryzują się najwyższą wytrzymałością i żywotnością. Nie może dojść do sytuacji, w której pod wpływem obciążenia kanał zapadnie się lub zmniejszy swoją średnicę. W takiej sytuacji transport wymaganej ilości powietrza nie byłyby możliwy.

 

 

 

Robert Kucharski
Robert Kucharski
Robert Kucharski – bloger budowlany, influencer - specjalista branży budowlano instalacyjnej, od kilkudziesięciu lat związany z rynkiem budowlanym, prowadzący własną firmę budowlaną.Budujesz lub remontujesz dom ? Zapraszam na mojego bloga, przeprowadzę Cię poprzez cały proces budowy Twojego domu, począwszy od planowania, projektu, poprzez budowę a na instalacjach skończywszy. Nasza pasja są następujące działy; ogrzewanie, wentylacja, rekuperacja oraz klimatyzacja. Na mojej stronie dowiesz się dlaczego warto zastosować konkretne rozwiązania budowlane, poznasz nowe urządzenia, znajdziesz obowiązujące cenniki lub katalogi, pobierzesz też projekty, certyfikaty, instrukcje i dokumentacje techniczne. Przeprowadzimy dla Ciebie testy urządzeń takich jak; podgrzewacz c.w.u., kocioł lub piec gazowy lub olejowy, klimatyzator, pompa ciepła oraz rekuperator. Przy okazji też poznasz opinie i oceny użytkowników którzy kupili i użytkują te urządzenia, jeżeli pragniesz to możesz też podzielić się swoją opinią lub zostawić komentarz na naszym blogu. Podpowiemy również gdzie kupić najtaniej urządzenia tak by cena zakupu była jak najbardziej dla Ciebie korzystna, napisz do nas a przygotujemy najlepszą cenę. Natomiast dzięki współpracy ze specjalistami takimi jak; hydraulik, instalator czy serwisant jesteśmy wstanie zaproponować tanio montaż kupionych urządzeń w atrakcyjnych cenach oraz późniejszy ich serwis w następujących miejscowościach Dębica, Pilzno, Ropczyce, Mielec, Tarnów, Jasło, Rzeszów. W pozostałych miejscowościach montaż i serwis za pomocą ekip danego producenta. Nasz wykonawca, serwisant i projektant uczestniczy w corocznych szkoleniach branżowych. Prowadzimy własny autoryzowany sklep, natomiast nasza hurtownia współpracuje bezpośrednio z producentami.
0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Podziel się swoją opiniąx