Zakup i montaż rekuperacji – wybrane błędy, jakie możesz popełnić
Rekuperację można uwzględnić już na etapie projektowania domu, ale także po jego wybudowaniu lub w trakcie eksploatacji. Najlepszą opcją jest jednak uwzględnienie wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła na etapie projektu domu. Wówczas istnieje możliwość przewidzenia i wytyczenia najlepszej trasy dla kanałów nawiewnych i wywiewnych. Wczesne zaplanowanie instalacji pozwoli na uniknięcie dalszych błędów w działaniu rekuperacji.
Profesjonalna dokumentacja techniczna rekuperacji powinna uwzględniać wentylowanie wszystkich pomieszczeń w domu, a także optymalne rozmieszczenie punktów nawiewnych i wywiewnych. Centrala wentylacyjna powinna znajdować się w miejscu do tego idealnym, a instalacja grzewcza będzie dobrze współpracowała z systemem. Należy także zminimalizować ilość otworów wentylacji grawitacyjnej, które powodują straty energii.
Okna w domu z rekuperacji nie powinny być wyposażone w nawiewniki. Muszą charakteryzować się maksymalną szczelnością. Warto pamiętać, że to wentylacja mechaniczna wietrzy dom, a nie otwieranie okien.
Drzwi w domach z rekuperacją muszą mieć specjalne podcięcia oraz drożność, aby cyrkulacja powietrza pomiędzy poszczególnymi pomieszczeniami była właściwa. Podcięcie powinno być wykonane pomiędzy dolną krawędzią drzwi, a podłogą i mieć co najmniej 80 cm2 powierzchni.
Wpływu na wybór kanałów wentylacyjnych na pewno nie powinna mieć ich cena, a przede wszystkim jakość. Należy wybrać takie, które są wykonane z najlepszego tworzywa i charakteryzują się najwyższą wytrzymałością i żywotnością. Nie może dojść do sytuacji, w której pod wpływem obciążenia kanał zapadnie się lub zmniejszy swoją średnicę. W takiej sytuacji transport wymaganej ilości powietrza nie byłyby możliwy.