Klimatyzator do ogrzewania domu
Klimatyzator do ogrzewania domu ? Czy to się opłaca ?
13 października 2018
Cennik i wskazówki montażowe
System węża chowanego Flexin – zasady działania i projektowania instalacji
16 października 2018
Pokaż wszystkie
Zakup i montaż rekuperacji – wybrane błędy, jakie możesz popełnić

Zakup i montaż rekuperacji – wybrane błędy, jakie możesz popełnić

Rekuperacja będzie działała sprawnie tylko wtedy, gdy zostanie właściwie dobrana i zamontowana. Nale

Zakup i montaż rekuperacji – wybrane błędy, jakie możesz popełnić

Rekuperacja będzie działała sprawnie tylko wtedy, gdy zostanie właściwie dobrana i zamontowana. Należy wystrzegać się kilku błędów, aby osiągnąć satysfakcję z posiadanego systemu.

Brak rekuperacji w projekcie domu

Rekuperację można uwzględnić już na etapie projektowania domu, ale także po jego wybudowaniu lub w trakcie eksploatacji. Najlepszą opcją jest jednak uwzględnienie wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła na etapie projektu domu. Wówczas istnieje możliwość przewidzenia i wytyczenia najlepszej trasy dla kanałów nawiewnych i wywiewnych. Wczesne zaplanowanie instalacji pozwoli na uniknięcie dalszych błędów w działaniu rekuperacji.

Montaż rekuperacji bez dokumentacji technicznej

Profesjonalna dokumentacja techniczna rekuperacji powinna uwzględniać wentylowanie wszystkich pomieszczeń w domu, a także optymalne rozmieszczenie punktów nawiewnych i wywiewnych. Centrala wentylacyjna powinna znajdować się w miejscu do tego idealnym, a instalacja grzewcza będzie dobrze współpracowała z systemem. Należy także zminimalizować ilość otworów wentylacji grawitacyjnej, które powodują straty energii.

Rekuperacja a nieszczelne okna

Okna w domu z rekuperacji nie powinny być wyposażone w nawiewniki. Muszą charakteryzować się maksymalną szczelnością. Warto pamiętać, że to wentylacja mechaniczna wietrzy dom, a nie otwieranie okien.

Rekuperacja a otwory w drzwiach wewnętrznych

Drzwi w domach z rekuperacją muszą mieć specjalne podcięcia oraz drożność, aby cyrkulacja powietrza pomiędzy poszczególnymi pomieszczeniami była właściwa. Podcięcie powinno być wykonane pomiędzy dolną krawędzią drzwi, a podłogą i mieć co najmniej 80 cm2 powierzchni.

Niewłaściwy dobór kanałów wentylacyjnych

Wpływu na wybór kanałów wentylacyjnych na pewno nie powinna mieć ich cena, a przede wszystkim jakość. Należy wybrać takie, które są wykonane z najlepszego tworzywa i charakteryzują się najwyższą wytrzymałością i żywotnością. Nie może dojść do sytuacji, w której pod wpływem obciążenia kanał zapadnie się lub zmniejszy swoją średnicę. W takiej sytuacji transport wymaganej ilości powietrza nie byłyby możliwy.

 

 

 

Podziel się
Robert Kucharski
Robert Kucharski
Robert Kucharski – bloger budowlany, specjalista branży budowlano instalacyjnej, od kilkudziesięciu lat związany z rynkiem budowlanym, prowadzący własną firmę budowlaną. Budujesz lub remontujesz dom ? Zapraszam na mojego bloga, przeprowadzę Cię poprzez cały proces budowy Twojego domu, począwszy od planowania, poprzez budowę a na instalacjach skończywszy. Na mojej stronie dowiesz się dlaczego warto zastosować konkretne rozwiązania budowlane, znajdziesz obowiązujące cenniki lub katalogi, pobierzesz też instrukcje i dokumentacje techniczne. Przeprowadzimy dla Ciebie testy urządzeń takich jak; kotły gazowe, klimatyzatory, pompy ciepła lub rekuperatory.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Scroll Up