Instrukcja montażu i konserwacji dla instalatora Junkers Bosch Condens 2300
Instrukcja montażu i konserwacji dla instalatora Junkers Bosch Condens 2300
13 października 2018
Zakup i montaż rekuperacji – wybrane błędy, jakie możesz popełnić
Zakup i montaż rekuperacji – wybrane błędy, jakie możesz popełnić
15 października 2018

Klimatyzator do ogrzewania domu ? Czy to się opłaca ?

Nowoczesne klimatyzatory instalowane w naszych systemach klimatyzacji potrafią nie tylko chłodzić pomieszczenia latem, ale także ogrzewać je zimą. Choć jest to rodzaj ogrzewania elektrycznego, eksploatacja nie wyniesie nas dużo.

Klimatyzatory coraz powszechniej wprowadzane są do domów jednorodzinnych i wykorzystywane są nie tylko do chłodzenia, ale także do ogrzewania pomieszczeń. Choć początkowo wiąże się to ze stosunkowo wysokim kosztem zakupu, eksploatacja nie wiąże się z wysokimi kosztami.

Zasada działania klimatyzatorów do ogrzewania domu

Do ogrzewania domu mogą zostać wykorzystane są klimatyzatory typu split. Składają się z dwóch połączonych ze sobą jednostek – wewnętrznej oraz zewnętrznej. Ta druga umożliwia bezpośredni odbiór ciepła i umieszczana jest na zewnętrznej ścianie budynku. Jednostka wewnętrzna montowana jest natomiast w pomieszczeniu. Urządzenie przepompowuje ciepło z jednej strony na drugą, czego efektem jest wiejące z jednej strony zimne powietrze, a z drugiej ciepłe. Jeżeli odwrócimy działanie takiego klimatyzatora, uzyskamy samodzielne urządzenie grzewcze działające na tej samej zasadzie co pompa ciepła typu powietrze-powietrze.

Opłacalność ogrzewania domu klimatyzatorem

Zakup i montaż klimatyzatora kosztuje od 2000 do kilku tysięcy złotych. Wybierając klimatyzatory typu multisplit, jesteś w stanie ogrzać więcej niż jedno pomieszczenie w swoim domu. Urządzenia chłodząco-grzewcze, do których zaliczane są klimatyzatory, są w stanie pracować bez żadnych problemów, nawet jeżeli temperatura zewnętrzna wynosi -15 stopni Celsjusza. Przez większą część roku jesteśmy w stanie ogrzewać dom klimatyzatorem.

Wiele osób obawia się inwestowania w klimatyzator do ogrzewania, ze względu na jego zasilanie prądem elektrycznym. Jeżeli urządzenie będzie miał moc grzewczą na poziomie 3,8 kW, w trybie grzania pobierał będzie 900 W.

W trakcie 7-godzinnej pracy dzienne koszty korzystania z takiego urządzenia wyniosą 3,78 zł. Miesięcznie za ten system będziemy płacili 113,8 zł. Oczywiście wraz ze spadkiem temperatury zewnętrznej, klimatyzator potrzebuje więcej prądu do swojej pracy. Finalne rachunki nie powinny być jednak zbytnio przytłaczające dla użytkownika.

klimatyzacja 1K

Klimatyzacja

Zobacz nasz dział tematyczny poświęcony klimatyzacji i sprawdź dlaczego ten system do chłodzenia i grzania jest tak popularny.

Zobacz

Nowoczesne klimatyzatory instalowane w naszych systemach klimatyzacji potrafią nie tylko chłodzić pomieszczenia latem, ale także ogrzewać je zimą. Choć jest to rodzaj ogrzewania elektrycznego, eksploatacja nie wyniesie nas dużo.

Klimatyzatory coraz powszechniej wprowadzane są do domów jednorodzinnych i wykorzystywane są nie tylko do chłodzenia, ale także do ogrzewania pomieszczeń. Choć początkowo wiąże się to ze stosunkowo wysokim kosztem zakupu, eksploatacja nie wiąże się z wysokimi kosztami.

Robert Kucharski
Robert Kucharski
Robert Kucharski – bloger budowlany, influencer - specjalista branży budowlano instalacyjnej, od kilkudziesięciu lat związany z rynkiem budowlanym, prowadzący własną firmę budowlaną.Budujesz lub remontujesz dom ? Zapraszam na mojego bloga, przeprowadzę Cię poprzez cały proces budowy Twojego domu, począwszy od planowania, projektu, poprzez budowę a na instalacjach skończywszy. Nasza pasja są następujące działy; ogrzewanie, wentylacja, rekuperacja oraz klimatyzacja. Na mojej stronie dowiesz się dlaczego warto zastosować konkretne rozwiązania budowlane, poznasz nowe urządzenia, znajdziesz obowiązujące cenniki lub katalogi, pobierzesz też projekty, certyfikaty, instrukcje i dokumentacje techniczne. Przeprowadzimy dla Ciebie testy urządzeń takich jak; podgrzewacz c.w.u., kocioł lub piec gazowy lub olejowy, klimatyzator, pompa ciepła oraz rekuperator. Przy okazji też poznasz opinie i oceny użytkowników którzy kupili i użytkują te urządzenia, jeżeli pragniesz to możesz też podzielić się swoją opinią lub zostawić komentarz na naszym blogu. Podpowiemy również gdzie kupić najtaniej urządzenia tak by cena zakupu była jak najbardziej dla Ciebie korzystna, napisz do nas a przygotujemy najlepszą cenę. Natomiast dzięki współpracy ze specjalistami takimi jak; hydraulik, instalator czy serwisant jesteśmy wstanie zaproponować tanio montaż kupionych urządzeń w atrakcyjnych cenach oraz późniejszy ich serwis w następujących miejscowościach Dębica, Pilzno, Ropczyce, Mielec, Tarnów, Jasło, Rzeszów. W pozostałych miejscowościach montaż i serwis za pomocą ekip danego producenta. Nasz wykonawca, serwisant i projektant uczestniczy w corocznych szkoleniach branżowych. Prowadzimy własny autoryzowany sklep, natomiast nasza hurtownia współpracuje bezpośrednio z producentami.
0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Podziel się swoją opiniąx