Ogrzewanie podłogowe – koszty, instalacja, wybór
Ogrzewanie podłogowe coraz częściej wprowadzane jest do polskich domów. Zapewnia komfort nie tylko podczas chodzenia, ale także w momencie zabawy z dziećmi na podłodze. Najlepiej jest zdecydować się na tę formę ogrzewania już na etapie planowania budowy.
Jakie zalety posiada ogrzewanie podłogowe ?
Instalacja ogrzewania podłogowego składa się z przewodów montowanych pod podłogą. Płynie przez nie woda lub znajdują się tam grzewcze elementy elektryczne. Pod główną podłogą znajdują się także maty lub folie na podczerwień. Wodne ogrzewanie podłogowe składa się z sieci rur zatopionych w warstwie betonu. Instalacja elektryczna składa się natomiast z maty grzewczej, kabli z zaizolowanego drutu oporowego lub folii z drutem aluminiowym.
Najlepiej jest podjąć decyzję o wprowadzeniu do domu ogrzewania podłogowego, gdy budynek znajduje się w stanie surowym. Montaż związany jest z ułożeniem warstwy izolacji pod powierzchnią podłogi, a także z wykonaniem grubszej wylewki. Automatycznie poziom podłogi podnosi się wtedy o kilka centymetrów. Konieczne jest wtedy dopasowanie wysokości okien i drzwi do nowych warunków panujących w pomieszczeniu. Szczególnie jest to ważne w przypadku ogrzewania wodnego. Jeżeli decydujesz się na ogrzewanie elektryczne, tego problemu nie ma, ponieważ nie jest wtedy wylewana dodatkowa wylewka.
Zarówno w przypadku ogrzewania wodnego, jak i elektrycznego, musimy natomiast zaplanować rozstawienie mebli w pomieszczeniu. Duże, ciężkie meble, a także dywany nie powinny znajdować się bezpośrednio na rurach grzewczych. Nie będzie wtedy blokowana cyrkulacja powietrza. Do pomieszczeń z ogrzewaniem podłogowym najlepiej sprawdzają się meble na nóżkach.
Pod względem kosztów inwestycyjnych, instalacja elektryczna jest bardziej korzystna niż wodna. Konieczne jest zastosowanie tylko mat grzewczych lub kabli grzejnych, a także uchwytów mocujących. Wysoki koszt instalacji wodnej jest związany z jej stopniem skomplikowania. Do kosztów należy doliczyć nie tylko rury i rozdzielacze, ale także wyposażenie kotłowni.
Jeżeli chodzi o koszty eksploatacyjne, ogrzewanie elektryczne sprawdza się jedynie wtedy, gdy dom będzie tym systemem ogrzewany okresowo. Sprawdzi się jako dodatkowe źródło ciepła. Wodne ogrzewanie podłogowe można natomiast stosować przez cały rok, ze względu na niższe koszty eksploatacyjne. Sama instalacja jest ciężka i kosztowna, ale zwrot nastąpi szybko.
Ogrzewanie podłogowe można zastosować w każdym pomieszczeniu, zarówno w mieszkaniu, jak i domu. Do wyboru są dwa systemy: wodne lub elektryczne. Obie wersje mają swoje wady i zalety. Koszty inwestycyjne są większe w przypadku wodnego ogrzewania podłogowego, ponieważ jest to instalacja skomplikowana. W przypadku elektrycznego ogrzewania, choć początkowe koszty są niższe, eksploatacja jest znacznie droższa. Ze względu na koszty do całorocznego użytku lepiej nadaje się wodna instalacja, elektryczne ogrzewanie sprawdza się jedynie okresowo.