grupa pompowa
Nowoczesna kotłownia z grupą pompową
15 listopada 2018
Charlestone – dekoracyjne grzejniki rurowe od Zehnder
Charlestone – dekoracyjne grzejniki rurowe od Zehnder
17 listopada 2018

Ogrzewanie podłogowe – koszty, instalacja, wybór

Ogrzewanie podłogowe coraz częściej wprowadzane jest do polskich domów. Zapewnia komfort nie tylko podczas chodzenia, ale także w momencie zabawy z dziećmi na podłodze. Najlepiej jest zdecydować się na tę formę ogrzewania już na etapie planowania budowy.


Jakie zalety posiada ogrzewanie podłogowe ?

Ogrzewanie podłogowe stanowi doskonały bufor cieplny, dzięki wolnemu oddawaniu ciepła.

Ciepło oddawane jest równomiernie na całą powierzchnię podłogi.

Ogrzewanie podłogowe jest komfortowe w użyciu i można je dostosować do swoich potrzeb.

Instalacja ogrzewania podłogowego składa się z przewodów montowanych pod podłogą. Płynie przez nie woda lub znajdują się tam grzewcze elementy elektryczne. Pod główną podłogą znajdują się także maty lub folie na podczerwień. Wodne ogrzewanie podłogowe składa się z sieci rur zatopionych w warstwie betonu. Instalacja elektryczna składa się natomiast z maty grzewczej, kabli z zaizolowanego drutu oporowego lub folii z drutem aluminiowym.

Przebieg instalacji ogrzewania podłogowego

Najlepiej jest podjąć decyzję o wprowadzeniu do domu ogrzewania podłogowego, gdy budynek znajduje się w stanie surowym. Montaż związany jest z ułożeniem warstwy izolacji pod powierzchnią podłogi, a także z wykonaniem grubszej wylewki. Automatycznie poziom podłogi podnosi się wtedy o kilka centymetrów. Konieczne jest wtedy dopasowanie wysokości okien i drzwi do nowych warunków panujących w pomieszczeniu. Szczególnie jest to ważne w przypadku ogrzewania wodnego. Jeżeli decydujesz się na ogrzewanie elektryczne, tego problemu nie ma, ponieważ nie jest wtedy wylewana dodatkowa wylewka.

Zarówno w przypadku ogrzewania wodnego, jak i elektrycznego, musimy natomiast zaplanować rozstawienie mebli w pomieszczeniu. Duże, ciężkie meble, a także dywany nie powinny znajdować się bezpośrednio na rurach grzewczych. Nie będzie wtedy blokowana cyrkulacja powietrza. Do pomieszczeń z ogrzewaniem podłogowym najlepiej sprawdzają się meble na nóżkach.

Które ogrzewanie podłogowe wybrać: wodne czy elektryczne ?

Pod względem kosztów inwestycyjnych, instalacja elektryczna jest bardziej korzystna niż wodna. Konieczne jest zastosowanie tylko mat grzewczych lub kabli grzejnych, a także uchwytów mocujących. Wysoki koszt instalacji wodnej jest związany z jej stopniem skomplikowania. Do kosztów należy doliczyć nie tylko rury i rozdzielacze, ale także wyposażenie kotłowni.

Jeżeli chodzi o koszty eksploatacyjne, ogrzewanie elektryczne sprawdza się jedynie wtedy, gdy dom będzie tym systemem ogrzewany okresowo. Sprawdzi się jako dodatkowe źródło ciepła. Wodne ogrzewanie podłogowe można natomiast stosować przez cały rok, ze względu na niższe koszty eksploatacyjne. Sama instalacja jest ciężka i kosztowna, ale zwrot nastąpi szybko.


Ogrzewanie podłogowe można zastosować w każdym pomieszczeniu, zarówno w mieszkaniu, jak i domu. Do wyboru są dwa systemy: wodne lub elektryczne. Obie wersje mają swoje wady i zalety. Koszty inwestycyjne są większe w przypadku wodnego ogrzewania podłogowego, ponieważ jest to instalacja skomplikowana. W przypadku elektrycznego ogrzewania, choć początkowe koszty są niższe, eksploatacja jest znacznie droższa. Ze względu na koszty do całorocznego użytku lepiej nadaje się wodna instalacja, elektryczne ogrzewanie sprawdza się jedynie okresowo.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Robert Kucharski
Robert Kucharski
Robert Kucharski – bloger budowlany, influencer - specjalista branży budowlano instalacyjnej, od kilkudziesięciu lat związany z rynkiem budowlanym, prowadzący własną firmę budowlaną.Budujesz lub remontujesz dom ? Zapraszam na mojego bloga, przeprowadzę Cię poprzez cały proces budowy Twojego domu, począwszy od planowania, projektu, poprzez budowę a na instalacjach skończywszy. Nasza pasja są następujące działy; ogrzewanie, wentylacja, rekuperacja oraz klimatyzacja. Na mojej stronie dowiesz się dlaczego warto zastosować konkretne rozwiązania budowlane, poznasz nowe urządzenia, znajdziesz obowiązujące cenniki lub katalogi, pobierzesz też projekty, certyfikaty, instrukcje i dokumentacje techniczne. Przeprowadzimy dla Ciebie testy urządzeń takich jak; podgrzewacz c.w.u., kocioł lub piec gazowy lub olejowy, klimatyzator, pompa ciepła oraz rekuperator. Przy okazji też poznasz opinie i oceny użytkowników którzy kupili i użytkują te urządzenia, jeżeli pragniesz to możesz też podzielić się swoją opinią lub zostawić komentarz na naszym blogu. Podpowiemy również gdzie kupić najtaniej urządzenia tak by cena zakupu była jak najbardziej dla Ciebie korzystna, napisz do nas a przygotujemy najlepszą cenę. Natomiast dzięki współpracy ze specjalistami takimi jak; hydraulik, instalator czy serwisant jesteśmy wstanie zaproponować tanio montaż kupionych urządzeń w atrakcyjnych cenach oraz późniejszy ich serwis w następujących miejscowościach Dębica, Pilzno, Ropczyce, Mielec, Tarnów, Jasło, Rzeszów. W pozostałych miejscowościach montaż i serwis za pomocą ekip danego producenta. Nasz wykonawca, serwisant i projektant uczestniczy w corocznych szkoleniach branżowych. Prowadzimy własny autoryzowany sklep, natomiast nasza hurtownia współpracuje bezpośrednio z producentami.
0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Podziel się swoją opiniąx