Jak działają pompy ciepła
Jak działają pompy ciepła
13 listopada 2018
ogrzewanie podłogowe
Ogrzewanie podłogowe – koszty, instalacja, wybór
15 listopada 2018
Pokaż wszystkie
grupa pompowa

grupa pompowa

Nowoczesna kotłownia z grupą pompową

Tworzenie instalacji grzewczej w domu nie jest łatwym zadaniem. Trzeba poświęcić sporo czasu, aby podjąć decyzję, które rozwiązanie wybrać: kocioł gazowy, kocioł olejowy, pompę ciepła. Najlepiej jednak patrzeć na system ogrzewania całościowo i nie ograniczać się do jednego rozwiązania. Instalację grzewczą warto rozpatrywać jako system, który składa się z grupy pompowej, zaworów, filtrów i innych ważnych elementów. Odpowiednio dobrane i dopasowane części, spełnią oczekiwania każdego użytkownika.

Grupa pompowa dlaczego jest potrzebna

Jeżeli przepływ zostanie we właściwy sposób dopasowany, można będzie cieszyć się z cichej, sprawnej i we właściwy sposób pracującej instalacji grzewczej. Niektóre czynniki działania systemu ograniczają także przepisy, które mówią o równoważeni instalacji hydraulicznej. 

Pompy grupowe montowane w kotłowni zapewniają rozdział energii między poszczególne strefy budynku. Umożliwiają również obsługę poszczególnych części budynku o różnych wymaganiach. Każda grup posiada izolację cieplną, która pozwala w estetyczny sposób połączyć obiegi grzewcze w kotłowni. Zapewnia to także minimalne straty ciepła. Grupy pompowe są optymalnym rozwiązaniem do rozdziału ciepła w domach niskoenergetycznych o niskim zużyciu energii.

Przykładowe grupy pompowe


Jak wybrać odpowiednią grupę pompową ?

Przy wyborze grup pompowych najważniejsze są parametry poszczególnych obiegów. Znaczenie ma wymagany i maksymalny przepływ ksv, który możliwy jest przez elementy rurowe i zawory mieszane. Pompę należy dobrać w taki sposób, aby spełniała ona oczekiwania wybranego obiegu grzewczego. Należy zwrócić uwagę na wysokość podnoszenia i przepływu, jaki występuje w konkretnym modelu.
Niewłaściwy dobór grupy pompowej może spowodować poważne straty energii, a w ten sposób nie ma mowy o planowanych oszczędnościach. Ponadto, system nie będzie pracował ani komfortowo, ani cicho. Źle dobrana grupa pompowa spowoduje więcej kłopotów niż pożytku.

Nowoczesna kotłownia to kotłownia, w której znajdują się właściwie dobrane grupy pompowe. Wspierają one prace każdej instalacji grzewczej, wpływają na komfort jej działania. Dobrze skonstruowany system pracuje cicho i we właściwy sposób. Chcąc skorzystać z tego rozwiązania, warto zwrócić uwagę na podstawowe parametry techniczne, takie jak wysokość podnoszenia i przepływu, jaki występuje w konkretnym modelu pompy. Zwracając uwagę na najdrobniejsze szczegóły, można będzie stworzyć idealną grupę pompową, z której będzie się miało duży pożytek.

Podziel się
Robert Kucharski
Robert Kucharski
Robert Kucharski – bloger budowlany, specjalista branży budowlano instalacyjnej, od kilkudziesięciu lat związany z rynkiem budowlanym, prowadzący własną firmę budowlaną. Budujesz lub remontujesz dom ? Zapraszam na mojego bloga, przeprowadzę Cię poprzez cały proces budowy Twojego domu, począwszy od planowania, poprzez budowę a na instalacjach skończywszy. Na mojej stronie dowiesz się dlaczego warto zastosować konkretne rozwiązania budowlane, znajdziesz obowiązujące cenniki lub katalogi, pobierzesz też instrukcje i dokumentacje techniczne. Przeprowadzimy dla Ciebie testy urządzeń takich jak; kotły gazowe, klimatyzatory, pompy ciepła lub rekuperatory.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Scroll Up