Jak działają pompy ciepła
Jak działają pompy ciepła
13 listopada 2018
ogrzewanie podłogowe
Ogrzewanie podłogowe – koszty, instalacja, wybór
15 listopada 2018

Nowoczesna kotłownia z grupą pompową

Tworzenie instalacji grzewczej w domu nie jest łatwym zadaniem. Trzeba poświęcić sporo czasu, aby podjąć decyzję, które rozwiązanie wybrać: kocioł gazowy, kocioł olejowy, pompę ciepła. Najlepiej jednak patrzeć na system ogrzewania całościowo i nie ograniczać się do jednego rozwiązania. Instalację grzewczą warto rozpatrywać jako system, który składa się z grupy pompowej, zaworów, filtrów i innych ważnych elementów. Odpowiednio dobrane i dopasowane części, spełnią oczekiwania każdego użytkownika.

Grupa pompowa dlaczego jest potrzebna

Jeżeli przepływ zostanie we właściwy sposób dopasowany, można będzie cieszyć się z cichej, sprawnej i we właściwy sposób pracującej instalacji grzewczej. Niektóre czynniki działania systemu ograniczają także przepisy, które mówią o równoważeni instalacji hydraulicznej. 

Pompy grupowe montowane w kotłowni zapewniają rozdział energii między poszczególne strefy budynku. Umożliwiają również obsługę poszczególnych części budynku o różnych wymaganiach. Każda grup posiada izolację cieplną, która pozwala w estetyczny sposób połączyć obiegi grzewcze w kotłowni. Zapewnia to także minimalne straty ciepła. Grupy pompowe są optymalnym rozwiązaniem do rozdziału ciepła w domach niskoenergetycznych o niskim zużyciu energii.

Przykładowe grupy pompowe


Jak wybrać odpowiednią grupę pompową ?

Przy wyborze grup pompowych najważniejsze są parametry poszczególnych obiegów. Znaczenie ma wymagany i maksymalny przepływ ksv, który możliwy jest przez elementy rurowe i zawory mieszane. Pompę należy dobrać w taki sposób, aby spełniała ona oczekiwania wybranego obiegu grzewczego. Należy zwrócić uwagę na wysokość podnoszenia i przepływu, jaki występuje w konkretnym modelu.
Niewłaściwy dobór grupy pompowej może spowodować poważne straty energii, a w ten sposób nie ma mowy o planowanych oszczędnościach. Ponadto, system nie będzie pracował ani komfortowo, ani cicho. Źle dobrana grupa pompowa spowoduje więcej kłopotów niż pożytku.

Nowoczesna kotłownia to kotłownia, w której znajdują się właściwie dobrane grupy pompowe. Wspierają one prace każdej instalacji grzewczej, wpływają na komfort jej działania. Dobrze skonstruowany system pracuje cicho i we właściwy sposób. Chcąc skorzystać z tego rozwiązania, warto zwrócić uwagę na podstawowe parametry techniczne, takie jak wysokość podnoszenia i przepływu, jaki występuje w konkretnym modelu pompy. Zwracając uwagę na najdrobniejsze szczegóły, można będzie stworzyć idealną grupę pompową, z której będzie się miało duży pożytek.

Robert Kucharski
Robert Kucharski
Robert Kucharski – bloger budowlany, influencer - specjalista branży budowlano instalacyjnej, od kilkudziesięciu lat związany z rynkiem budowlanym, prowadzący własną firmę budowlaną.Budujesz lub remontujesz dom ? Zapraszam na mojego bloga, przeprowadzę Cię poprzez cały proces budowy Twojego domu, począwszy od planowania, projektu, poprzez budowę a na instalacjach skończywszy. Nasza pasja są następujące działy; ogrzewanie, wentylacja, rekuperacja oraz klimatyzacja. Na mojej stronie dowiesz się dlaczego warto zastosować konkretne rozwiązania budowlane, poznasz nowe urządzenia, znajdziesz obowiązujące cenniki lub katalogi, pobierzesz też projekty, certyfikaty, instrukcje i dokumentacje techniczne. Przeprowadzimy dla Ciebie testy urządzeń takich jak; podgrzewacz c.w.u., kocioł lub piec gazowy lub olejowy, klimatyzator, pompa ciepła oraz rekuperator. Przy okazji też poznasz opinie i oceny użytkowników którzy kupili i użytkują te urządzenia, jeżeli pragniesz to możesz też podzielić się swoją opinią lub zostawić komentarz na naszym blogu. Podpowiemy również gdzie kupić najtaniej urządzenia tak by cena zakupu była jak najbardziej dla Ciebie korzystna, napisz do nas a przygotujemy najlepszą cenę. Natomiast dzięki współpracy ze specjalistami takimi jak; hydraulik, instalator czy serwisant jesteśmy wstanie zaproponować tanio montaż kupionych urządzeń w atrakcyjnych cenach oraz późniejszy ich serwis w następujących miejscowościach Dębica, Pilzno, Ropczyce, Mielec, Tarnów, Jasło, Rzeszów. W pozostałych miejscowościach montaż i serwis za pomocą ekip danego producenta. Nasz wykonawca, serwisant i projektant uczestniczy w corocznych szkoleniach branżowych. Prowadzimy własny autoryzowany sklep, natomiast nasza hurtownia współpracuje bezpośrednio z producentami.
0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Podziel się swoją opiniąx