RAL 1001
Kolory dla Sikafloor 400
3 września 2018
Wentylacja w domu – czy jest potrzebna
Wentylacja w domu – czy jest potrzebna ?
5 września 2018

Rozmieszczenie kratek i anemostatów – jak zrobić to prawidłowo ?

Właściwe rozmieszczenie galanterii wentylacyjnej czyli kratek oraz anemostatów zapewnia prawidłowy obieg powietrza w budynku, położenie tych elementów nie może być przypadkowe. To od rozmieszczenia kratek i anemostatów zależy w dużej mierze sprawne działanie całego układu wentylacyjnego. Podstawą jest, aby stworzyć układ niezakłócający przepływu powietrza.

Kratki i anemostaty są rodzajem ozdób, których zadaniem jest osłona przewodów wentylacyjnych. Dostępne są w różnych kształtach i kolorach, ponieważ mają pełnić funkcję estetyczną.

Jak właściwie dobrać kratki wentylacyjne ?

Do wyboru są kratki ścienne, sufitowe i w drzwiach. Dobiera się je do istniejącego otworu dopasowując ich stylistykę do wnętrza. Za standardowe uznaje się te o przekroju kwadratowym, czyli 14 x 14 cm, prostokątnym - 15 x 31 cm lub okrągłym o średnicy od 15 cm. Znajdują one zastosowanie przede wszystkim w pomieszczeniach narażonych na największe zaleganie zanieczyszczeń, czyli przede wszystkim w kuchni, łazience i toalecie.

Regulacja systemu wentylacyjnego

Galanteria wentylacyjna powinna zapewniać stabilną wymianę powietrza. W miejsce wywiewanego z pomieszczeń powietrza, automatycznie powinno zostać wprowadzone tyle samo powietrza świeżego. Istotne jest, aby podczas tej regulacji uwzględnić także komfort cieplny w domu. Znaczenie ma układ kratek oraz anemostatów. W tym celu należy przeprowadzić regulację systemu wentylacyjnego. Pozwoli to na równomierny rozkład temperatury w całym pomieszczeniu.

Należy pamiętać przede wszystkim o zasadzie, że galanteria wentylacyjna nie może znajdować się w bliskim sąsiedztwie miejsca, w którym przebywają ludzie, czyli blisko łóżka, w pobliżu stołu czy kanapy. Najlepiej umieścić kratki i anemostaty w miejscach charakteryzujących się największymi stratami ciepła, czyli np. nad oknem.

Jeżeli dom jest wyposażony w układ grzewczy z kominem, należy wykonać przegrodę z kratką wentylacyjną na szczycie okapu komina. Co do zasady, kratki wentylacyjne należy montować nie niżej niż 15 cm od sufitu. Jest to wysokość, na której występuje największe stężenie zanieczyszczeń. Ponadto, punkty wywiewne nie mogą znajdować się w podłodze.

Zawory easyflow

VASCO smiley easyflow

Zobacz naszym zadaniem najlepsze anemostaty wentylacyjne

Zobacz
rekuperacja-NK

Rekuperacja

Zobacz również nasz dział tematyczny poświęcony rekuperacji i sprawdź dlaczego to właśnie ten system jest w tym momencie montowany obowiązkowo w każdym nowym budynku.

Zobacz

Rozmieszczenie kratek i anemostatów – jak zrobić to prawidłowo? To jedno z pytań jakie stawiają sobie inwestorzy wprowadzający do swojego domi i mieszkania system wentylacji mechanicznej ( rekuperacji ). Przeczytaj nasz poradnik jak w prawidłowy sposób rozplanować rozmieszczenie kratek i anemostatów.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
1 Komentarz
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Daniel
Daniel
2 lat temu

Jakiego producenta kratek polecacie ?

1
0
Podziel się swoją opiniąx