Rozmieszczenie kratek i anemostatów – jak zrobić to prawidłowo
Rozmieszczenie kratek i anemostatów – jak zrobić to prawidłowo?
4 września 2018
Sika Balkony Premium
Sika Balkon Premium – elementy systemu, ceny oraz dostępność
6 września 2018
Pokaż wszystkie
Wentylacja w domu – czy jest potrzebna?

Wentylacja w domu – czy jest potrzebna?

Wentylacja w domu – czy jest potrzebna ?

Zdrowe i komfortowe życie w domu jest możliwe do uzyskania jedynie wtedy, gdy jest w nim dostęp do świeżego powietrza. Należy regularnie usuwać nadmiar dwutlenku węgla i wilgoci z pomieszczeń, a jednocześnie dostarczać odpowiednie dawki tlenu. Wszelkie niepożądane substancje znajdujące się w powietrzu powinny być filtrowane w taki sposób, aby świeże powietrze było nieustannie obecne we wnętrzach. Tylko sprawnie działająca wentylacja pozwoli ten efekt uzyskać.

Powietrze wypełniające wnętrza ulega zużyciu w wyniku działania na nie różnych czynników związanych z użytkowaniem czy wyposażeniem pomieszczeń. Często jest ono zawilgocone w wyniku oddychania mieszkańców, gotowania, suszenia, prasowania czy kąpieli. Okazuje się, że czteroosobowa rodzina wytwarza w gospodarstwie domowym około 15 litrów wody na dobę, co daje ponad 5 ton wody w ciągu roku.

Skutki nieprawidłowego działania wentylacji

Jeżeli dom wyposażony jest w niesprawnie działającą wentylację, wilgoć zaczyna wnikać w ściany, co przekłada się na powstawanie pleśni, grzybów i innych drobnoustrojów. Paradoksalnie, jeśli bardziej ogrzewamy budynek nie zapewniając mu sprawnie działającej wentylacji to zawilgocenie rośnie. Zużyte powietrze traci wszystkie swoje walory i jest przyczyną złego samopoczucia, a także wielu stanów chorobowych związanych z drogami oddechowymi. W dodatku, skraplana woda sprawia, że niszczeje konstrukcja budynku oraz wyposażenie i struktura.

Szczelne budynki wymagają sprawnej wentylacji

Obecnie panuje trend na budowanie szczelnych, bardzo dobrze zaizolowanych budynków wyposażonych w idealnie szczelne okna i drzwi. Okazuje się jednak, że rozwiązanie, które ma zmniejszyć koszty ogrzewania domu powoduje, że tworzymy ze swoich mieszkań puszki niedobre dla zdrowia. Przez wiele lat prowadzono badania, które ujawniły związek między złą jakością powietrza a chorobami. Ludzie zaczęli poszukiwać rozwiązań mogących podwyższyć jakość powietrza. Obecnie najlepszym rozwiązaniem jest zdecydowanie wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła, czyli rekuperacja.


Zobacz więcej:

Wentylacja – Budowa i Remont

Wentylacja – Budowa i Remont

Podstawowym systemem w każdym domu jest wentylacja. Dzięki niej możesz zadbać o dopływ świeżego powietrza do wnętrz, a także o skuteczne usuwanie wszelkich zanieczyszczeń z pomieszczeń. Sprawnie działający system wentylacyjny przyczynia się do zmniejszenia ryzyka wystąpienia wilgoci

Zobacz: remont.biz.pl/category/wentylacja/

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *