Ile kosztuje pompa ciepła powietrzna - A
Ile kosztuje pompa ciepła powietrzna ?
27 maja 2019
Uszczelnienie przeciekającego dachu lub tarasu z papy bitumicznej - A1
Uszczelnienie przeciekającego dachu lub tarasu z papy bitumicznej
29 maja 2019

Gdzie umieścić czerpnię i wyrzutnię czyli wybieramy idealne miejsce na montaż

Poznaj podstawowe zasady, jakich należy przestrzegać podczas montażu czerpni i wyrzutni.

Instalacja czerpni powietrza

Podstawą jest, aby zabezpieczyć czerpnie powietrza przed opadami atmosferycznymi, a także działaniem wiatru. Powinny znajdować się w takim miejscu, aby były w stanie pobierać jak najczystsze i najchłodniejsze powietrze w okresie letnim. Nie należy umieszczać ich tam, gdzie występuje ryzyko napływu powietrza nawiewanego z wyrzutni lub zanieczyszczeń z kominów dymnych.

Jeżeli chcesz umieścić czerpnie na poziomie terenu, powinny znajdować się w odległości co najmniej 8 m w rzucie poziomym od ulic i zgrupowania miejsc postojowych dla więcej niż 20 samochodów. Odległość dolnej krawędzi otworu wlotowego czerpni od poziomu terenu powinna wynosić co najmniej 2 m.

Jeżeli czerpnie powietrza mają być umieszczone na dachu, ich dolna krawędź otworu wlotowego musi znajdować się co najmniej 0,4 m powyżej powierzchni, aby została zachowana odległość co najmniej 6 m od wywiewek kanalizacyjnych.

Instalacja wyrzutni powietrza

Wyrzutnie powietrza należy zabezpieczyć przed opadami atmosferycznymi, a także przed działaniem wiatru. Powinny być zlokalizowane w miejscu umożliwiającym swobodne odprowadzanie powietrza z budynku, bez wpływania na zdrowie użytkowników

.

Jeżeli zastosujesz wyrzutnię z poziomym wylotem powietrza na dachu, jej dolna krawędź powinna znajdować się 0,4 m powyżej powierzchni montażu, a także 0,4 m powyżej linii łączącej najwyższe punkty wystających ponad dach części budynku, które powinny znajdować się w odległości do 10 m od wyrzutni. Warto także pamiętać, że wyrzutnie dachowe nie mogą być mniejsze niż 3 metry od krawędzi dachu, pod którą znajduje się okno, najbliższej krawędzi okna w połaci dachu, najbliższej krawędzi okna w ścianie ponad dachem.

Wyrzutnie można zamontować na poziomym terenie jedynie po uzyskaniu zgody państwowego inspektora sanitarnego. Ponadto, można zamontować wyrzutnie w ścianie budynku, jeżeli w powietrzu wywiewanym nie ma uciążliwych zapachów, przeciwległa ściana sąsiedniego budynku znajduje się w odległości co najmniej 10 metrów lub gdy czerpnia powietrza usytuowana w tej samej ścianie budynku znajduje się poniżej lub na tym samym poziomie co wyrzutnia.
rekuperacja

Rekuperacja

Zobacz również nasz dział tematyczny poświęcony rekuperacji ( wentylacji mechanicznej ) i sprawdź dlaczego to właśnie ten system jest instalowany w prawie każdym nowym domu

Zobacz

Montaż czerpni i wyrzutni czyli gdzie umieścić czerpnię i wyrzutnię jest ważną częścią każdej instalacji wentylacji mechanicznej czy klimatyzacji. Należy dołożyć starań, aby te elementy zostały zamontowane w odpowiednich miejscach. Dzięki temu nie będzie żadnych problemów z odprowadzaniem powietrza z budynku, ani z jego doprowadzaniem. Wszystko będzie działało jak należy, i to pod każdym względem. Dzięki temu mieszkańcy domu będą mieli dostęp do wysokiej jakości powietrza, którym można będzie oddychać bez najmniejszych problemów. Warto więc stawiać na profesjonalny montaż czerpni i wyrzutni.

Robert Kucharski
Robert Kucharski
Robert Kucharski – bloger budowlany oraz influencer - specjalista branży budowlano-instalacyjnej, od kilkudziesięciu lat związany z rynkiem budowlanym.Moje publikacje, koncentrujące się na tematyce budownictwa, domu i ogrodu docierają do miliona internautów rocznie. Na moim blogu oferuję czytelnikom kompleksowe poradniki związane z procesem budowy domu, od etapu planowania do finalizacji. Z pasją dzielę się wiedzą na temat ogrzewania, wentylacji, rekuperacji i klimatyzacji, a także przedstawiam najnowsze cenniki, katalogi, projekty i certyfikaty. Wszystko to, by moje treści były najbardziej wartościowe dla Was.
0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
2 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Romek
Romek
3 lat temu

Najlepsze miejsce to boczna ściana garażu

Grażyna
Grażyna
3 lat temu

Najlepsze miejsce to ściana na której nie ma okien na sypialnię

2
0
Podziel się swoją opiniąx