Ile kosztuje pompa ciepła powietrzna - A
Ile kosztuje pompa ciepła powietrzna ?
27 maja 2019
Uszczelnienie przeciekającego dachu lub tarasu z papy bitumicznej - A1
Uszczelnienie przeciekającego dachu lub tarasu z papy bitumicznej
29 maja 2019

Gdzie umieścić czerpnię i wyrzutnię czyli wybieramy idealne miejsce na montaż

Poznaj podstawowe zasady, jakich należy przestrzegać podczas montażu czerpni i wyrzutni.

Instalacja czerpni powietrza

Podstawą jest, aby zabezpieczyć czerpnie powietrza przed opadami atmosferycznymi, a także działaniem wiatru. Powinny znajdować się w takim miejscu, aby były w stanie pobierać jak najczystsze i najchłodniejsze powietrze w okresie letnim. Nie należy umieszczać ich tam, gdzie występuje ryzyko napływu powietrza nawiewanego z wyrzutni lub zanieczyszczeń z kominów dymnych.

Jeżeli chcesz umieścić czerpnie na poziomie terenu, powinny znajdować się w odległości co najmniej 8 m w rzucie poziomym od ulic i zgrupowania miejsc postojowych dla więcej niż 20 samochodów. Odległość dolnej krawędzi otworu wlotowego czerpni od poziomu terenu powinna wynosić co najmniej 2 m.

Jeżeli czerpnie powietrza mają być umieszczone na dachu, ich dolna krawędź otworu wlotowego musi znajdować się co najmniej 0,4 m powyżej powierzchni, aby została zachowana odległość co najmniej 6 m od wywiewek kanalizacyjnych.

Instalacja wyrzutni powietrza

Wyrzutnie powietrza należy zabezpieczyć przed opadami atmosferycznymi, a także przed działaniem wiatru. Powinny być zlokalizowane w miejscu umożliwiającym swobodne odprowadzanie powietrza z budynku, bez wpływania na zdrowie użytkowników

.

Jeżeli zastosujesz wyrzutnię z poziomym wylotem powietrza na dachu, jej dolna krawędź powinna znajdować się 0,4 m powyżej powierzchni montażu, a także 0,4 m powyżej linii łączącej najwyższe punkty wystających ponad dach części budynku, które powinny znajdować się w odległości do 10 m od wyrzutni. Warto także pamiętać, że wyrzutnie dachowe nie mogą być mniejsze niż 3 metry od krawędzi dachu, pod którą znajduje się okno, najbliższej krawędzi okna w połaci dachu, najbliższej krawędzi okna w ścianie ponad dachem.

Wyrzutnie można zamontować na poziomym terenie jedynie po uzyskaniu zgody państwowego inspektora sanitarnego. Ponadto, można zamontować wyrzutnie w ścianie budynku, jeżeli w powietrzu wywiewanym nie ma uciążliwych zapachów, przeciwległa ściana sąsiedniego budynku znajduje się w odległości co najmniej 10 metrów lub gdy czerpnia powietrza usytuowana w tej samej ścianie budynku znajduje się poniżej lub na tym samym poziomie co wyrzutnia.
rekuperacja

Rekuperacja

Zobacz również nasz dział tematyczny poświęcony rekuperacji ( wentylacji mechanicznej ) i sprawdź dlaczego to właśnie ten system jest instalowany w prawie każdym nowym domu

Zobacz

Montaż czerpni i wyrzutni czyli gdzie umieścić czerpnię i wyrzutnię jest ważną częścią każdej instalacji wentylacji mechanicznej czy klimatyzacji. Należy dołożyć starań, aby te elementy zostały zamontowane w odpowiednich miejscach. Dzięki temu nie będzie żadnych problemów z odprowadzaniem powietrza z budynku, ani z jego doprowadzaniem. Wszystko będzie działało jak należy, i to pod każdym względem. Dzięki temu mieszkańcy domu będą mieli dostęp do wysokiej jakości powietrza, którym można będzie oddychać bez najmniejszych problemów. Warto więc stawiać na profesjonalny montaż czerpni i wyrzutni.

Robert Kucharski
Robert Kucharski
Robert Kucharski – bloger budowlany, influencer - specjalista branży budowlano instalacyjnej, od kilkudziesięciu lat związany z rynkiem budowlanym, prowadzący własną firmę budowlaną.Budujesz lub remontujesz dom ? Zapraszam na mojego bloga, przeprowadzę Cię poprzez cały proces budowy Twojego domu, począwszy od planowania, projektu, poprzez budowę a na instalacjach skończywszy. Nasza pasja są następujące działy; ogrzewanie, wentylacja, rekuperacja oraz klimatyzacja. Na mojej stronie dowiesz się dlaczego warto zastosować konkretne rozwiązania budowlane, poznasz nowe urządzenia, znajdziesz obowiązujące cenniki lub katalogi, pobierzesz też projekty, certyfikaty, instrukcje i dokumentacje techniczne. Przeprowadzimy dla Ciebie testy urządzeń takich jak; podgrzewacz c.w.u., kocioł lub piec gazowy lub olejowy, klimatyzator, pompa ciepła oraz rekuperator. Przy okazji też poznasz opinie i oceny użytkowników którzy kupili i użytkują te urządzenia, jeżeli pragniesz to możesz też podzielić się swoją opinią lub zostawić komentarz na naszym blogu. Podpowiemy również gdzie kupić najtaniej urządzenia tak by cena zakupu była jak najbardziej dla Ciebie korzystna, napisz do nas a przygotujemy najlepszą cenę. Natomiast dzięki współpracy ze specjalistami takimi jak; hydraulik, instalator czy serwisant jesteśmy wstanie zaproponować tanio montaż kupionych urządzeń w atrakcyjnych cenach oraz późniejszy ich serwis w następujących miejscowościach Dębica, Pilzno, Ropczyce, Mielec, Tarnów, Jasło, Rzeszów. W pozostałych miejscowościach montaż i serwis za pomocą ekip danego producenta. Nasz wykonawca, serwisant i projektant uczestniczy w corocznych szkoleniach branżowych. Prowadzimy własny autoryzowany sklep, natomiast nasza hurtownia współpracuje bezpośrednio z producentami.
0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
2 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Romek
Romek
2 lat temu

Najlepsze miejsce to boczna ściana garażu

Grażyna
Grażyna
2 lat temu

Najlepsze miejsce to ściana na której nie ma okien na sypialnię

2
0
Podziel się swoją opiniąx