Jakie źródło ciepła wybrać dla domu bez kotłowni
Jakie źródło ciepła wybrać dla domu bez kotłowni?
2 grudnia 2020
Budowa do 35 m2 bez zezwolenia oraz bez zgłaszania
Budowa do 35 m2 bez zezwolenia oraz bez zgłaszania
8 grudnia 2020
Pokaż wszystkie
Czy styropian jest niepalny

Czy styropian jest niepalny

Czy styropian jest niepalny ?

Styropian jest bardzo popularnym materiałem, który od zawsze służył przede wszystkim do docieplania wszelkiego rodzaju budynków. Posiada on wiele bardzo korzystnych właściwości, dzięki którym odnalazł swoje zastosowanie między innymi w budownictwie. W Polsce, można tylko i wyłącznie używać styropian, który posiada Euroklasę E. Jednak, co to oznacza?

Styropian

Otóż według tej normy styropian musi być materiałem samogasnącym. Jest to bardzo ważne, dlatego też należy mieć to na uwadze. Należy pamiętać iż styropian mięknie i kurczy się przy temperaturze ponad 100°C przy dalszym podgrzewaniu topi się.

Co najważniejsze dopiero temperatura ponad 350 stopni celsjusza powoduje iż styropian zaczyna się palić. Jeżeli na styropian nie działa bezpośrednio ogień to samozapłon tego materiału nastąpi w okolicach 450 – 500 stopni celsjusza.

Pamiętajmy również o tym że pod wpływem krótkotrwałego działania ognia np. przy pomocy zapałki, zapalniczki lub nawet palnika styropian się nie zapali a zacznie się kurczyć, płomień pojawi się dopiero po dłuższym działaniu na taki styropian.

Należy pamiętać iż na rynku budowlanym nie ma w 100 % nie palnych materiałów przeznaczonych do termoizolacji. Norma klasyfikacji ogniowej określa jedynie jak w długo w określonych warunkach materiał termoizolacyjny jakim jest styropian będzie stanowił barierę dla ognia.

Czy styropian jest niepalny ? Czy styropian się pali ?

Styropian jest bardzo popularnym materiałem, który od zawsze służył przede wszystkim do docieplania wszelkiego rodzaju budynków. Posiada on wiele bardzo korzystnych właściwości, dzięki którym odnalazł swoje zastosowanie między innymi w budownictwie. W Polsce, można tylko i wyłącznie używać styropian, który posiada Euroklasę E. Jednak, co to oznacza?

 

Robert Kucharski
Robert Kucharski
Robert Kucharski – bloger budowlany oraz influencer - specjalista branży budowlano-instalacyjnej, od kilkudziesięciu lat związany z rynkiem budowlanym.Moje publikacje, koncentrujące się na tematyce budownictwa, domu i ogrodu docierają do miliona internautów rocznie. Na moim blogu oferuję czytelnikom kompleksowe poradniki związane z procesem budowy domu, od etapu planowania do finalizacji. Z pasją dzielę się wiedzą na temat ogrzewania, wentylacji, rekuperacji i klimatyzacji, a także przedstawiam najnowsze cenniki, katalogi, projekty i certyfikaty. Wszystko to, by moje treści były najbardziej wartościowe dla Was.
0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
4 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Irek
Irek
3 lat temu

Ostatnio spalił się w naszej miejscowości dom z elewacją ze styropianu

Aleksander
Aleksander
3 lat temu
Reply to  Irek

Pali się ( topi ) w temperaturze ponad 500 stopni

Baobab
Baobab
2 lat temu

Wszystko jest palne, kwestia tylko w jakiej temperaturze

joah
joah
2 lat temu
Reply to  Baobab

Ale są materiały samogasnące 🙂

4
0
Podziel się swoją opiniąx