Budowa domu jesienią
Budowa domu jesienią. Czy to dobry pomysł?
18 września 2017
Cennik Ariston Wytwarzanie ciepłej wody użytkowej
Aktualny cennik urządzeń Ariston 2017 – c.w.u
20 września 2017
Pokaż wszystkie
Wentylacja na poddaszu – jak ją usprawnić ?

Wentylacja na poddaszu – jak ją usprawnić ?

Wentylacja na poddaszu – jak ją usprawnić ?

Przepisy budowlane jasno określają, że każde poddasze musi być wyposażone w wentylację. Jest to podstawa, aby w budynku nie rozwijała się wilgoć. Standardowo może to być kratka wentylacyjna połączona z kominem. Osobom, którym taki system nie wystarcza, proponowana jest rekuperacja na poddaszu, czyli wentylacja mechaniczna.

Lato bez wentylacji

Niestety, ale jeżeli na poddaszu zamontujecie wentylację grawitacyjną, nie możecie liczyć na właściwy przepływ powietrza. Zainstalowane tam przewody wentylacyjne są zbyt krótkie, aby mogły działać sprawnie. Na pewno z domu nie będzie mogło być usuwane w efektywny sposób zużyte powietrze. Działaniu tego rodzaju wentylacji nie sprzyja również temperatura, która jest w tym czasie bardzo wysoka.

Wentylacja mechaniczna dobrym wyborem na poddasze

Dobrze wykonana wentylacja mechaniczna na poddaszu sprawdzi się znakomicie i zapewni właściwe odprowadzanie zużytego powietrza z domu. Będzie w stanie oczyszczać powietrze, a dom będzie dzięki temu pozbawiony wilgoci. 

Problem z wysoką temperaturą na poddaszu – jak sobie z tym poradzić?

Kolejnym problemem, z jakim borykają się osoby mające poddasza w swoim domach, jest panująca tam duchota. Niestety, ale pomieszczenia te wyraźnie są narażone na ostre działanie słońca, ponieważ znajdują się najbliżej dachu, który mocno się nagrzewa. Możemy sobie jednak z tym poradzić. Wystarczy odciąć nadmiar słońca. W jaki sposób? Dobrym pomysłem jest zamontowanie rolet w oknach na poddaszu. Pozwoli to na zmniejszenie nasłonecznienia pomieszczeń. Im będzie mniej słońca w danym pokoju, tym bardziej będziemy odczuwali działanie znajdującej się tam wentylacji. Trzeba pamiętać, że tego typu rozwiązanie powinniśmy zastosować zarówno w domach tradycyjnych, jak i pasywnych. W końcu przez każde okna do domu dostaje się słońce.

Istotne jest, aby już na etapie budowy domu zadbać o właściwą izolację dachu i ścian. Warto przypilnować ekipę budowlaną, aby nie pozostawiła bez izolacji jakichś fragmentów dachu. Może to spowodować powstanie mostów termicznych, co spowoduje uciekanie ciepła z domu, a także zbytnie nagrzewanie się pomieszczeń latem. W takich warunkach żadna wentylacja nie będzie mogła działać skutecznie.

Trzeba tutaj od razu zaznaczyć, że domy energooszczędne, choć mają bardzo dużo zalet, mają również jedną zauważalną wadę – są w dużym stopniu narażone na przegrzanie latem. Głównie dlatego, że są nastawione na pozyskiwanie energii słonecznej przez cały rok. Jednak można sobie poradzić w skuteczny sposób z komfortem termicznym w takich budynkach. Wystarczy w oknach zamontować markizy oraz rolety, a słońce nie będzie aż tak bardzo dotkliwie podwyższało temperatury w pomieszczeniach.Robert Kucharski
Robert Kucharski
Robert Kucharski – bloger budowlany, influencer - specjalista branży budowlano instalacyjnej, od kilkudziesięciu lat związany z rynkiem budowlanym, prowadzący własną firmę budowlaną.Budujesz lub remontujesz dom ? Zapraszam na mojego bloga, przeprowadzę Cię poprzez cały proces budowy Twojego domu, począwszy od planowania, projektu, poprzez budowę a na instalacjach skończywszy. Nasza pasja są następujące działy; ogrzewanie, wentylacja, rekuperacja oraz klimatyzacja. Na mojej stronie dowiesz się dlaczego warto zastosować konkretne rozwiązania budowlane, poznasz nowe urządzenia, znajdziesz obowiązujące cenniki lub katalogi, pobierzesz też projekty, certyfikaty, instrukcje i dokumentacje techniczne. Przeprowadzimy dla Ciebie testy urządzeń takich jak; podgrzewacz c.w.u., kocioł lub piec gazowy lub olejowy, klimatyzator, pompa ciepła oraz rekuperator. Przy okazji też poznasz opinie i oceny użytkowników którzy kupili i użytkują te urządzenia, jeżeli pragniesz to możesz też podzielić się swoją opinią lub zostawić komentarz na naszym blogu. Podpowiemy również gdzie kupić najtaniej urządzenia tak by cena zakupu była jak najbardziej dla Ciebie korzystna, napisz do nas a przygotujemy najlepszą cenę. Natomiast dzięki współpracy ze specjalistami takimi jak; hydraulik, instalator czy serwisant jesteśmy wstanie zaproponować tanio montaż kupionych urządzeń w atrakcyjnych cenach oraz późniejszy ich serwis w następujących miejscowościach Dębica, Pilzno, Ropczyce, Mielec, Tarnów, Jasło, Rzeszów. W pozostałych miejscowościach montaż i serwis za pomocą ekip danego producenta. Nasz wykonawca, serwisant i projektant uczestniczy w corocznych szkoleniach branżowych. Prowadzimy własny autoryzowany sklep, natomiast nasza hurtownia współpracuje bezpośrednio z producentami.
0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Podziel się swoją opiniąx