Przepisy budowlane jasno określają, że każde poddasze musi być wyposażone w wentylację. Jest to podstawa, aby w budynku nie rozwijała się wilgoć. Standardowo może to być kratka wentylacyjna połączona z kominem. Osobom, którym taki system nie wystarcza, proponowana jest rekuperacja na poddaszu, czyli wentylacja mechaniczna.
Lato bez wentylacji
Niestety, ale jeżeli na poddaszu zamontujecie wentylację grawitacyjną, nie możecie liczyć na właściwy przepływ powietrza. Zainstalowane tam przewody wentylacyjne są zbyt krótkie, aby mogły działać sprawnie. Na pewno z domu nie będzie mogło być usuwane w efektywny sposób zużyte powietrze. Działaniu tego rodzaju wentylacji nie sprzyja również temperatura, która jest w tym czasie bardzo wysoka.
Dobrze wykonana wentylacja mechaniczna na poddaszu sprawdzi się znakomicie i zapewni właściwe odprowadzanie zużytego powietrza z domu. Będzie w stanie oczyszczać powietrze, a dom będzie dzięki temu pozbawiony wilgoci.
Kolejnym problemem, z jakim borykają się osoby mające poddasza w swoim domach, jest panująca tam duchota. Niestety, ale pomieszczenia te wyraźnie są narażone na ostre działanie słońca, ponieważ znajdują się najbliżej dachu, który mocno się nagrzewa. Możemy sobie jednak z tym poradzić. Wystarczy odciąć nadmiar słońca. W jaki sposób? Dobrym pomysłem jest zamontowanie rolet w oknach na poddaszu. Pozwoli to na zmniejszenie nasłonecznienia pomieszczeń. Im będzie mniej słońca w danym pokoju, tym bardziej będziemy odczuwali działanie znajdującej się tam wentylacji. Trzeba pamiętać, że tego typu rozwiązanie powinniśmy zastosować zarówno w domach tradycyjnych, jak i pasywnych. W końcu przez każde okna do domu dostaje się słońce.
Istotne jest, aby już na etapie budowy domu zadbać o właściwą izolację dachu i ścian. Warto przypilnować ekipę budowlaną, aby nie pozostawiła bez izolacji jakichś fragmentów dachu. Może to spowodować powstanie mostów termicznych, co spowoduje uciekanie ciepła z domu, a także zbytnie nagrzewanie się pomieszczeń latem. W takich warunkach żadna wentylacja nie będzie mogła działać skutecznie.
Trzeba tutaj od razu zaznaczyć, że domy energooszczędne, choć mają bardzo dużo zalet, mają również jedną zauważalną wadę – są w dużym stopniu narażone na przegrzanie latem. Głównie dlatego, że są nastawione na pozyskiwanie energii słonecznej przez cały rok. Jednak można sobie poradzić w skuteczny sposób z komfortem termicznym w takich budynkach. Wystarczy w oknach zamontować markizy oraz rolety, a słońce nie będzie aż tak bardzo dotkliwie podwyższało temperatury w pomieszczeniach.